Uspěchané popravy Ujgurů usvědčují Čínu z nespravedlivých procesů

Amnesty International odsuzuje popravu osmi Ujgurů a jednoho etnického Čínana, kteří byli obviněni v souvislosti s červencovými nepokoji v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Obviněným bylo odepřeno právo na spravedlivý soud a jejich spěšně nařízená poprava v ujgurském etniku ještě více prohloubí pocit nespravedlnosti, který přispěl k nedávným výbuchům násilí.

Z oznámení čínských úřadů nebylo zřejmé, kdy k popravě došlo, pouze se v něm uvádí, že se tak stalo po prozkoumání a následném potvrzení rozsudku Nejvyšším lidovým soudem. Téhož dne obvinily čínské úřady dalších dvacet lidí z trestných činů vraždy, žhářství a krádeže, kterých se měli dopustit během červencových nepokojů v Urumči.

Devět popravených bylo mezi 21 lidmi, kteří byli v říjnu souzeni v souvislosti s nepokoji. Další tři byli odsouzeni k podmínečným trestům smrti, ostatní čeká dlouholeté vězení. Procesy s obviněnými netrvaly ani jeden den. Všechny rozsudky 30. října potvrdil Nejvyšší lidový soud Ujgurské autonomní oblasti.

Amnesty International se domnívá, že možnost spravedlivého soudu velmi ztížila prohlášení vedoucích činitelů Číny komentujících nepokoje v oblasti. Například tajemník komunistické strany v Urumči v červenci na tiskové konferenci prohlásil, že „brutální zločinci budou odsouzeni k smrti“.

Obviněným bylo upřeno právo na obhájce podle vlastní volby a čínské justiční úřady v Pekingu vyvíjely na advokáty specializované na lidská práva nátlak, aby nepřijali případy obviněných. Konání procesů nebylo veřejně oznámeno a u soudu nebyli přítomni žádní nezávislí pozorovatelé.

„Desítky dalších procesů mohou následovat, včetně možných rozsudků smrti, protože čínské úřady zatkly v souvislosti s nepokoji velké množství lidí. Vláda Číny musí zajistit, aby soudní řízení proběhla transparentně, v souladu s mezinárodními standardy a bez postihu trestu smrti,“ uvedla zástupkyně ředitele programu AI na Asii a Pacifik, Rosean Rife.

DALŠÍ INFORMACE:


Začátkem července byly v Ujgurské autonomní oblasti v západní Číně násilně potlačeny protesty Ujgurů proti diskriminující státní politice Číny. Podle dostupných zpráv při nich zemřelo 156 lidí a více než 800 utrpělo zranění, dalších několik set bylo zadrženo.

Amnesty International vyzvala úřady v Urumči k okamžitému a nezávislému vyšetření všech úmrtí a propuštění všech zadržovaných, kteří pouze pokojně vyjadřovali své názory a nedopustili se násilností.

Ujgurové jsou v Číně od osmdesátých let minulého století vystaveni systematickému porušování lidských práv, které zahrnuje svévolné věznění, držení v samovazbě a také přísné omezení náboženské svobody a nabourávání etnické identity. Ujgurům jsou upírána i kulturní a sociální práva.

Čínská vládní politika, která mimo jiné omezuje použití ujgurského jazyka a podporuje migraci etnických Číňanů do Ujgurské autonomní oblasti, vede k etnickému napětí a frustraci na straně Ujgurů.

Podobné příběhy

26.2.2017

Ildar Dadin propuštěn!

Skvělá zpráva! Nejvyšší soud zrušil rozsudek pro Ildara Dadina a rozhodl, že musí být propuštěn. K propuštění došlo v neděli 26. února a podle svých slov Ildar do poslední chvíle nevěděl o propuštění, protože nebyl předtím o rozsudku nijak informován. Po propuštění se setkal se svou ženou Anastasií, její sestrou, přáteli a novináři.


8.8.2016

Další popravy v Íránu - profesor i Kurdové


22.3.2016

Rusko: Případ Savčenková musí být znovu přezkoumán při spravedlivém procesu!

Amnesty žádá nový soud po zpolitizovaném odsuzujícím verdiktu k 22 letům vězení.


6.4.2016

Trest smrti v roce 2015: Alarmující nárůst poprav znamená nejhorší čísla za posledních 25 let

Írán, Pákistán a Saúdská Arábie – jen 3 země zodpovědné za téměř 90% zdokumentovaných poprav.