Rakouská policie uplatňuje dvojí metr

Lidé s jinou barvou pleti nebo příslušníci etnických a náboženských menšin se vždy nemohou spolehnout na pomoc rakouské policie a justičního systému. Podle nové zprávy Amnesty International (AI) je totiž rakouská justice poznamenána institucionálním rasismem.

Podle autorů zprávy musí policie i soudní orgány učinit takové změny, které zajistí rovné zacházení s lidmi bez ohledu na jejich etnický původ. "Rakouská policie a justice uplatňuje dvojí metr. Předsudky a stereotypy vůči cizincům nebo menšinám ale do justičního systému nepatří," upozornil v den zveřejnění zprávy John Dalhuisen, expert Amnesty International na Rakousko.Zpráva nazvaná Oběť nebo podezřelý? záleží na barvě pleti. Rasová diskriminace v rakouské justici dokumentuje, jak rakouský justiční systém diskriminuje migranty a příslušníky etnických menšin. Rakušané, kteří mají barevnou pleť, jsou tak častěji podezíráni z trestné činnosti nebo se stávají terčem policejního násilí. Zpráva popisuje i případy, kdy státní orgány neposkytly dostatečnou ochranu obětem rasově motivovaných trestných činů.Stížnosti příslušníků menšin na postup policie však nejsou náležitě vyšetřovány a jen zřídka dochází ke stíhání policistů, kteří se provinili.

Další informace

H., rakouský občan polského původu se v červnu 2007 pokoušel uklidnit hádku, které byl svědkem. Když se konflikt chýlil ke konci, dorazila na místo policejní hlídka. Její příslušníci H. slovně napadli, byli ho pěstmi a porazili ho na zem. H. se podařilo se dovolovat na pohotovostní linku, která pořídila záznam situace, z něhož je jasně slyšet dopadající údery a nadávky. Policisté potom H. posadili do auta, kde jej měli znovu napadnout.Posléze by H. obviněn z maření úředního výkonu. Sám H. podal na postup policie stížnost, všechna obvinění byla ale zamítnuta. Obvinění proti němu byla stažena, až po přezkoumání zvláštním odvolacím soudem, který se zabývá jen spory občanů s oficiálními složkami.

Podobné příběhy

6.4.2017

Romové v Evropě stále bojují o svá práva

Amnesty International připomíná Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. dubna.


23.1.2017

Malawi: Zabití muže s albinismem podtrhuje neschopnost policie a justice

10. ledna 2017 byl v Malawi ve vesnici Mlonda zavražděn Madalitso Pensulo, devatenáctiletý muž trpící albinismem. Deprose Muchena, regionální ředitel Amnesty International pro jižní Afriku, reagoval slovy:


18.12.2016

Nutné prošetření zpráv o týrání a chladnokrevného zabíjení vesničanů iráckými silami poblíž Mosulu

Irácké autority musí naléhavě vyšetřit zprávy, že bojovníci oblečení v uniformách irácké federální policie mučili a mimosoudně popravili obyvatele ve vesnici jižně od Mosulu, kterou obsadili, řekla Amnesty International.


16.1.2017

Guantánamo: Dvojí měřítko lidských práv

Koncem loňského roku byly Spojené státy americké zvoleny na dobu tří let Valným shromážděním OSN do jednoho z jejích klíčových orgánů, Rady OSN pro lidská práva, kde 1. ledna 2017 zasedly.