Amnesty monitorovala pochod v Přerově

V sobotu 4. dubna prošel částmi Přerova, které obývají zejména Romové, pochod pravicových extremistů. Organizátoři svolávali příznivce a sympatizanty na akci prostřednictvím webových stránek, na kterých publikovali výroky jasně namířené vůči Romům a vzývali například k „etnické segregaci“. Akci monitorovali také zástupci Mezinárodního sekretariátu Amnesty International.

Pochod původně svolala extrémně pravicová Dělnická strana, která se od něj později distancovala. Organizaci pochodu pak převzaly skupiny Autonomní nacionalisté a Národní odpor. Pochodu se zúčastnilo asi 500 demonstrantů, kteří se sjeli z různých částí České republiky. Demonstranti se v průběhu pochodu několikrát zastavili a skandovali pokřiky jako „Češi pojďte s námi“, ozývaly se také protiromské výroky. K pochodu se připojili i někteří obyvatelé Přerova.

Amnesty International již řadu let usiluje o zastavení diskriminace Romů a dokumentuje případy násilných útoků jak na jednotlivce z řad Romů, tak na celé komunity v celé Evropě. V souvislosti se sobotním pochodem vyzývá české úřady, aby přijaly opatření, která zajistí ochranu Romů před diskriminací a důsledky podněcování k nepřátelství nebo násilí.

Akce extremistů vyvolávají strach

„Bojíme se o život,“ popsala své pocity romská žena, která v Přerově žije již 16 let. „Než jsem se přestěhovala do této části města, žili jsme celých 26 let v souladu s ostatními. Předtím tu Romové a většinová společnost žili společně, nyní zde ze sta procent zůstali jen Romové.“

„Je dobře, že je tady policie, aby nás chránila,“ řekla pracovníkům Amnesty International další z romských žen, „nevíme ale, co se stane v noci, kdy tu nebude.“

Na akci bylo připraveno 700 příslušníků policie včetně antikonfliktního týmu a pořádkových jednotek. Velké množství policistů zaujalo pozice v ulicích obývaných Romy, aby zabránili násilnostem a přímým útokům na romskou komunitu.

V průběhu akce policie znemožnila pohyb zhruba dvaceti odpůrcům pochodu s cílem předejít střetům s extremisty. Přesto stoupenci extrémní pravice nakonec demonstranty, kteří vyjadřovali nesouhlas s jejich akcí, napadli. Ve tři hodiny odpoledne byl pochod oficiálně ukončen na místní autobusové zastávce. Extremisté však poté napadli příslušníky pořádkové policie, házeli kameny a zápalné lahve. Střety se rozšířily do okolních ulic. Podle zpráv policie bylo zadrženo 31 demonstrantů, došlo také k několika zraněním na straně demonstrantů i policistů. Situace se uklidnila přibližně v šest hodin večer a většina extremistů opustila město.

Svoboda slova neznamená svobodu propagovat nenávist

„Propagace nenávisti, podněcování k diskriminaci, nepřátelství nebo násilí nepochybně překračuje hranice svobody projevu, kterou zaručují mezinárodní smlouvy. Čeští politici a vláda musí hlasitě odsoudit násilí a podněcování k násilí, ať už je jeho terčem jakákoli část společnosti,“ dodal Fotis Filippou.

Podobné příběhy

4.10.2017

Referendum v Katalánsku: Amnesty International odsuzuje nadměrné použití síly

Pozorovatelé Amnesty potvrzují nebezpečné a nevhodné použití prostředků pro potírání nepokojů, včetně bití bezbranných lidí, kteří nekladou žádný odpor. Požaduje rychlé, důkladné a nestranné vyšetřování událostí.


7.8.2017

Kdo jsou obránci a obránkyně LGBT práv?

Obránci LGBT práv po celém světě se setkávají s mnoha, často velmi propracovanými, útoky ze stran úřadů a nestátních aktérů, kteří brání jejich práci jak v přímém kontaktu s lidmi, tak v online prostoru.


14.7.2017

ČT 24: Amnesty o lidských právech v Turecku


16.11.2016

Amnesty slaví 25 let v Česku - třeba i novinami!

NOVÉ PROSINCOVÉ ČÍSLO (4) PRÁVĚ DORAZILO!!! Přečtěte si občasník o novinkách i historii Amnesty, který připravují aktivisti z Brna!