Čínské úřady zadržely právníka Kao Č'-šenga

Čínská vláda musí okamžitě zveřejnit informace o situaci Kao Č'-šenga, který patří k předním obráncům lidských práv v zemi a před dvěma týdny zmizel. Organizace Human Rights Watch, Amnesty International a Human Rights in China společně upozornily, že je v akutním nebezpečí mučení a špatného zacházení ze strany čínských bezpečnostních složek.

Kao byl i se svou rodinou od roku 2006 pod neustálým policejním dohledem. Před dvěma lety v lednu byl podmínečně odsouzen za „podněcování vzpoury“. Poslední zprávy o jeho pohybu jsou z 19. ledna, potom byl podle informací od důvěryhodného zdroje byl zadržen a je vězněn na neznámém místě.

Není to poprvéKao byl na několik týdnů zadržen už v roce 2007 potom, co americkému Kongresu odeslal dopis, ve kterém popsal stav lidských práv v Číně i zacházení, které se svou rodinou od bezpečnostních sil zažil. Kao v něm do detailů popsal mučení, kterým prošel, včetně bití, opakovaných elektrických šoků do genitálií a pálení cigaretami v obličeji, po kterém na několik dní oslepl. Po propuštění ho jeho příbuzní popisovali jako fyzicky i duševně „zlomeného muže“. Po svém propuštění řekl, že se obává, že bude pokud bude znovu zatčen, opět ho budou mučit.

V roce 2001 byl přitom Kao Č'-šeng v publikaci čínského ministerstva spravedlnosti zvolen „jedním z deseti nejlepších právníků“. Obhajoval oběti v mimořádných a politicky kontroverzních kauzách porušování lidských práv, kterého se dopustila policie nebo jiné vládní složky. V říjnu 2005 zaslal čínskému prezidentovi sérii tří dopisů, v nichž ho vyzval k zastavení mučení zadržovaných příznivců hnutí Falun Gong, pronásledování křesťanských komunit i prodemokratických aktivistů.

Mezinárodní závazky nehrají roliTento týden hodnotí stav lidských práv v Číně Rada OSN pro lidská práva. Zmizení významného ochránce lidských práv je signálem, že v Číně nedochází k žádnému pozitivnímu vývoji. Již v listopadu 2008 Výbor OSN proti mučení ve své zprávě uvedl, že z řady právních zdrojů v Číně stále přicházejí zprávy o častém a rozšířeném používání mučení podezřelých v policejních celách.

„Čína musí Kaa okamžitě propustit. Jinak nám znovu dává najevo, že své mezinárodní závazky nebere vůbec vážně,“ říká Roseann Rifeová z Amnesty International.

Podobné příběhy

9.3.2018

Den Tibetu před čínskou ambasádou v Praze

Amnesty International tradičně 10. března připomněla porušování lidských práv v Tibetu.


5.2.2018

Thajsko: Ukončete eskalující zásahy proti poklidným protestům

Devět aktivistů - včetně prvního člověka zatčeného za protestování po vojenském převratu v roce 2014 - čelí trestnímu řízení.


19.1.2018

USA sankcionovaly představitele Čečenska za stíhání gayů

USA použily tzv. Magnitského zákon, aby udělily čečenskému prezidentovi Ramzanovi Kadyrovovi trest za porušení lidských práv v poloautonomní ruské republice.


21.6.2017

Saúdská Arábie: Propusťte bloggera Raifa Badawího, který je po pěti letech stále za mřížemi

Pět let boje za Raífa nekončí.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...