Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 488 výsledků:
Případ publikován 30.4.2024
Bratr alžírského aktivisty je po dvou letech nespravedlivého věznění konečně na svobodě! Tato petice již byla uzavřena
Otec čtyř dětí a majitel obchůdku s oblečením Abderrahmane Zitout je od 5. dubna 2022 držen ve věznici El Harrach. Zatčen byl na základě vykonstruovaných obvinění souvisejících s politickou aktivitou jeho bratra a členstvím v politické opoziční skupině Rachad, kterou alžírské orgány označily za teroristickou skupinu. Několikrát držel protestní hladovku na protest proti opakovanému prodlužování svévolné vazby. Dne 4. dubna 2024 byl po dvou letech nespravedlivého věznění propuštěn.
Případ publikován 29.4.2024
Uznávaný čínský právník a jeho žena jsou nespravedlivě ve vězení. Podpořte je podpisem petice
Prominentní právník v oblasti lidských práv Jü Wen-šeng a jeho manželka Sü Jen byli zadrženi v dubnu 2023 cestou na setkání s delegací Evropské unie. V říjnu 2024 byli oba odsouzeni za „podvracení státní moci“. Jü Wen-šeng dostal tříletý trest, Sü Jen rok a devět měsíců.
Případ publikován 22.4.2024
Mladý umělec ve vězení kvůli graffiti kritizujícímu prezidenta. Pomůžete?
Rached Tamboura (28) je umělec a student kaligrafie na Tuniské univerzitě. Policie ho zadržela v červenci 2023 kvůli sérii graffiti kreseb kritizujících prezidenta Kaíse Saída. Kvůli svým uměleckým aktivitám byl obviněn z urážky prezidenta a odsouzen k dvouletému trestu vězení.
Případ publikován 2.4.2024
Represe v Saúdské Arábii na vzestupu. K trestu smrti vás můžou odsoudit i za příspěvky na sociálních sítích
Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování, zákazům cestování a někteří z nich i k trestu smrti.
Případ publikován 25.3.2024
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Před domem čtrnáctileté klimatické aktivistky vybuchla podomácku vyrobená výbušnina. K incidentu došlo jen pár dnů poté, co mladá Ekvádorka Leonela Moncayo s dalšími osmi dívkami musely kvůli svým aktivitám na ochranu životního prostředí čelit slovním útokům ministryně energetiky a dolů. Amnesty žádá ekvádorské úřady o prošetření incidentu a zajištění dostatečné ochrany pro dětské aktivisty.
Případ publikován 18.3.2024
Aktuálně k případu: Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo poslal soud aktivistku na 11 let do vězení
Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení. Ve vězení opakovaně čelí špatnému zacházení, včetně bití ze strany dozorců i spoluvězeňkyň. V říjnu 2024 byla pobodána od obličeje a rány bylo nutné zašít.
Případ publikován 11.3.2024
Amnesty vyzývá Rusko: Zrušte cenzurní zákony zavedené kvůli invazi na Ukrajinu
Jen několik dnů po ruské invazi na Ukrajinu zavedlo Rusko cenzurní zákony, podle nichž jsou protesty proti válce závažným trestným činem. Po dvou letech od schválení zákonů ruským prezidentem si stovky lidí ve věznicích po celém Rusku odpykávají dlouhé tresty vězení pouze za pokojná vyjádření nesouhlasu s válkou. Rusko musí kontroverzní zákony zrušit a okamžitě propustit všechny lidi, kteří byli na jejich základě nespravedlivě odsouzeni.
Případ publikován 22.2.2024
Syn bývalého egyptského poslance je už deset let nespravedlivě za mřížemi. Podepište petici za jeho propuštění
Anas al-Beltagy je od roku 2013 ve vězení jen kvůli aktivitám svého otce – bývalého poslance, který byl rovněž uvězněn. Anas al-Beltagy byl ve vězení opakovaně mučen, většinu času tráví na samotce. Nejsou mu umožněny návštěvy rodiny ani právníka a nemá přístup k odpovídající zdravotní péči. Nikdo by neměl být vězněn pouze kvůli aktivitám svých rodinných příslušníků. Vyzvěte s námi egyptského prezidenta k mladíkovu propuštění.
Případ publikován 6.2.2024
Ujgurský profesor je již deset let nespravedlivě ve vězení. Podpořte ho podpisem petice
Ilham Tohti působil jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu. Založil webové stránky Ujgur online, kde hájil práva příslušníků ujgurské menšiny v Číně. Kvůli svým aktivitám byl obviněn ze separatismu a ve vykonstruovaném procesu dne 23. září 2014 odsouzen k doživotnímu trestu vězení.
Případ publikován 6.2.2024
Skvělá zpráva! Afghánská bojovnice za práva žen byla propuštěna na svobodu. Tato petice již byla uzavřena
Situace žen v Afghánistánu se od převzetí moci Tálibánem v roce 2021 neustále zhoršuje. Mladé ženy nesmějí studovat ani chodit do práce, a pokud proti restrikcím veřejně protestují, jsou zavírány do vězení, kde jim hrozí mučení. To byl i případ obránkyně lidských práv Manizhy Seddiqi. Ta kvůli svým nenásilným aktivitám skončila za mřížemi, kde neměla přístup k právníkovi ani rodině. Nebyla přitom obviněna z žádného trestného činu. Po sedmi měsících nespravedlivého věznění byla propuštěna na svobodu. Děkujeme za podporu jejího případu.