Brazílie: Dvanáct policistů odpovědných za smrt

  Článek

Dvanáct příslušníků vojenské policie se podařilo usvědčit a odsoudit za mučení a následnou smrt, procesní podvody a snahu ukrýt tělo v případě zmizení Amarilda de Souzy v Rio de Janeiru.

1. února odsoudil brazilský soud 12 členů jednotky UPP (tzv. pacifikační jednotky) z favely Rocinha v Rio de Janeiru za zločiny mučení a vraždy, procesní podvody a snahu o ukrytí těla Amarilda de Souzy.
Vyšetřováním bylo zjištěno, že na centrále UPP ve favele Rocinha v jižní části Rio de Janeira došlo k mučení. Státní zástupce obvinil dvacet pět vojenských policistů, dvanáct (z toho i dvě ženy) jich bylo shledáno vinnými. Tresty se pohybují od 9 do 13 let vězení, nejvyšší z nich byl vynesen nad velitelem UPP pro Rocinhu. Zástupce velitele dostal trest ve výši 10 let a 7 měsíců za plánování zločinu s velitelem. Všichni odsouzení jsou vyloučeni z řad vojenské policie. Ve výroku soudce uvedl, že vojenští policisté jednali zbaběle, nezákonně a zneužili své postavení a moc. 
I přes odsouzení policistů se však tělo Amarilda de Souzy stále nepodařilo najít. Vyšetřování nadále pokračuje a prověřuje se i domněnka, že do případu byla zapletena také jednotka speciálních operací BOPE. Ta je v podezřelá z převozu těla Amarilda de Souzy ze základny UPP a jeho následném zbavení.