© Amnesty International
Reakce Amnesty na Chilcotův report
Článek
Zbraně pod kontrolou Zastavte mučení Velká Británie publikován 17.7.2016
Salil Shetty komentuje zjištění britské komise o (ne)oprávněnosti britského zásahu v Iráku v roce 2003.
Generální tajmeník Amnesty International Salil Shetty k tomu říká:
“Když se schylovalo k invazi, Amnesty International naléhala na zhodnocení potenciální vážných důsledků vojenského zapojení v Iráku. V předvečer invaze vedené USA jsme naléhali na plné dodržování mezinárodních lidských práv a mezinárodního humanitárního práva.”
“S politováním musíme říct, že naše obavy ohledně bezpečí civilistů byly oprávněné. Tisíce civilistů bylo zabito a zraněno, někteří z nich jako důsledek protizákonných útoků; miliony lidí musely opustit své domovy a celá země byla kvůli nenaplnění slibu okupačních sil udržet bezpečí uvedena do chaosu.”
“Přesto, že se Chilcot Report nezaměřoval specificky na lidská práva, tak jakékoliv smysluplné hodnocení invaze Iráku vedené USA nemůže přehlížet zničující dopad této invaze na lidská práva milionů Iráčanů. Vlády Spojených států a Velké Británie cynicky využily děsivých porušování lidských práv režimem Saddáma Husajna - zdokumentované Amnesty International - aby získaly podporu veřejnosti pro válečné angažmá. Jejich chování v průběhu okupace, které porušovalo lidská práva, brzy odhalilo jejich pokrytectví.”
“Ve skutečnosti byla následná okupace charakterizována obecně rozšířeným porušováním lidských práv. O třináct let později je invaze spojená s šokujícím mučením vězňů v Abú Ghrajbu se zabitím Baha Mousa v britské vazbě i s trvalým sektářským násilím a sebevražednými bombovými útoky, za které zaplatily svými životy desetitisíce lidí.”
“Způsob, jakým by mohla britská vláda ukázat, že se z irácké invaze ponaučila, je, aby zajistila efektivní a řádné vyšetřování obvinění britských ozbrojených sil v Iráku z nezákonných zabití, mučení a dalších zneužití. Vyšetřování musí obsahovat korektní zhodnocení toho, do jaké míry byla lidská práva zásadně porušena, a navíc i rozklíčování zodpovědnosti na všech úrovních, což se do dnešního dne vůbec nestalo.”
“V případech kde je dostatek přípustných důkazů, musí být ti, jenž jsou podezřelí z kriminální odpovědnosti - nezávisle ne jejich vojenských či politických postech - spravedlivě souzeni, a jejich oběti a rodiny obětí být odškodněny. Spojené království musí naplno spolupracovat s předběžným vyšetřováním Mezinárodního kriminálního soudu v případu údajných zločinů britských občanů v Iráku mezi lety 2003 a 2008 - včetně zabití, mučení a dalšího špatného zacházení.”
Podívejte se na VIDEO s komentářem Salila Shettyho.
Aktuální petice
Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví
Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.
Aktuální počet podpisů: 1118 Náš cíl: 1300
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Chepa Beltran/Long Visual Press