Írán: Zastavte tvrdé zákroky a vyšetřete smrt demonstrantů

  Článek

Íránské úřady musí zajistit právo na pokojný protest, vyšetřovat zprávy o tom, že bezpečnostní síly nezákonně používají střelné zbraně proti neozbrojeným demonstrantům a chránit stovky zadržených před mučením a jiným špatným zacházením.


Oficiální prohlášení potvrdila, že od 28. prosince bylo zabito nejméně 22 osob, včetně dvou bezpečnostních důstojníků, když tisíce Íránců srocujících se v ulicích začaly protestovat proti chudobě, korupci, politickým represím a autoritářství.

„Zástupci orgánů činných v trestním řízení mají právo bránit se a jejich povinností je chránit bezpečnost veřejnosti. Avšak zprávy o používání střelných zbraní proti neozbrojeným demonstrantům bezpečnostními silami jsou hluboce znepokojující a porušují závazky Íránu v oblasti lidských práv podle mezinárodního práva," uvedl Philip Luther, ředitel výzkumu a poradenství Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku.

„Íránská vláda musí okamžitě zahájit účinné a nezávislé vyšetřování vražd a dalších zpráv o nadměrné nebo zbytečné síle a postavit všechny osoby odpovědné za porušování lidských práv před spravedlnost."

Videozáznamy a svědectví očitých svědků na sociálních sítích a v médiích zobrazovaly nebo popisovaly bezpečnostní síly  používající nadměrnou a zbytečnou sílu, včetně palby munice do neozbrojených demonstrantů, bití demonstrantů a používání slzného plynu a vodních děl k rozptýlení demonstrací. Amnesty International nebyla schopna ověřit okolnosti videozáznamů nebo svědectví.

Stovky lidí v ohrožení rizika mučení

Více než tisíc lidí bylo za posledních několik dní zatčeno a zadrženo ve vězeních známých mučením a jiným špatným zacházením, přičemž mnohým z nich byl odepřen přístup k jejich rodinám a právníkům.

Aktivistická zpravodajská agentura pro lidská práva (HRANA) uvedla, že v teheránském vězení Evin od 31. prosince 2017 do 1. ledna 2018 registrovali nejméně 423 zadržených. Mnoho stovek zadržených vypovědělo, že jsou drženi v přeplněných prostorech v "karanténní části" věznice Evin, která má kapacitu pouze 180 lidí

„Íránské úřady mají záznamy o provádění masivního svévolného zatýkání pokojných demonstrantů. Vzhledem k alarmujícímu rozsahu současné vlny zatýkání je velmi pravděpodobné, že mnozí z nich jsou poklidnými demonstranty, kteří byli zadrženi svévolně a nyní se nacházejí ve věznicích, kde jsou podmínky hrozné a mučení je nástrojem k "dostání"  přiznání a potrestání disidentů," řekl Philip Luther.

„Íránské úřady musí zajistit, aby byl každý, kdo byl držen výhradně za účast na pokojných demonstracích, okamžitě a bezpodmínečně propuštěn. Všichni zadržení by měli být chráněni před mučením a jiným špatným zacházením."

Většina demonstrací se zdála být pokojných, avšak v některých případech došlo k erupci násilí demonstrantů, včetně házení kameny, žhářství a dalších škod na budovách, vozidlech a jiném majetku.

„Ti, kdo jsou podezřelí, by měli být okamžitě obviněni z jasného trestného činu a předvedeni v soudních řízeních, která splňují mezinárodní normy pro spravedlivý soudní proces nebo být propuštěni. Jejich právní status a přesné dočasné místo pobytu by měly být také okamžitě sděleny jejich rodinám,“ řekl Philip Luther.

Agresivní rétorika

Navzdory ujištění prezidenta Hasana Rúháního z  neděle 30. prosince 2017, že demonstranti mají právo kritizovat vládu, následná rétorika úřadů ukázala, že mají v úmyslu reagovat na nepokoje stále více bezohledným způsobem.

K 1. lednu vedoucí soudnictví Sadegh Larijani požadoval "silný zásah" od "všech státních zástupců".

2. ledna vedoucí revolučního soudu v Teheránu Mousa Ghanzafar Abadi varoval, že ministerstvo vnitra považuje protesty za protiprávní, a že ti, kteří pokračují v protestech, budou vystaveni tvrdým trestům. Vyhrožoval, že vůdcové a organizátoři protestů mohou být obviněni z "nepřátelství proti Bohu", které je postihováno trestem smrti, "protože jsou spojeni se zahraničními zpravodajskými službami a implementují jejich programy. "

V tentýž den iránský nejvyšší vůdce Sajjid Alí Chameneí obvinil "nepřátele" země z rozvíření těchto protestů.

Ministr pro informační a komunikační technologie Íránu Mohammad Javad Azari Jahromi 3. ledna uvedl, že populární komunikační aplikace zůstane zablokovaná, pokud nebude souhlasit s odstraněním "teroristického obsahu".

Generální ředitel společnosti Telegram uvedl, že odmítl žádost úřadů o zastavení kanálů, které pokojně propagují a podporují protesty. Aplikace sociálních médií Instagram zůstává také blokována. 31. prosince řekl ministr Jahromi, že blokování přístupu k Telegramu a Instagramu bude dočasné.

Agresivní rétorika úřadů byla doprovázena státem schvalovanými mediálními výstupy, které zveřejňují seznamy demonstrantů s jejich tvářemi a vyzývají veřejnost, aby je identifikovala a informovala o nich úřady.

„Eskalace v zastrašování demonstrantů a hrubě nepřiměřené omezení práva na svobodu projevu v posledních dnech zvyšuje obavy, že iránské úřady se mohou uchýlit k ještě více tyranštějším taktikám, aby umlčely nesouhlasné hlasy," řekl Philip Luther.

"Pokojný protest je právo a mnoho lidí v Íránu chce toto právo uplatnit. Místo volby represe a absurdního obviňování demonstrantů ze spiknutí se zahraničím, by měly íránské úřady řešit své vlastní evidence  o nedodržení řady občanských, politických, ekonomických a sociálních práv."

Pozadí

Od 28. prosince 2017 se protesty, které začaly v druhém největším městě Íránu Mašhad, rozšířily do 40 dalších měst. Slogany skandované na demonstracích vyjádřily směs ekonomických a politických rozhořčení - od stížností na chudobu, vysokou nezaměstnanost, korupci a nerovnost - po požadavky na propuštění politických vězňů a úplné odmítnutí vládnoucího politického systému, který demonstranti odsoudili jako "klerikální diktaturu."

Írán se nesetkal s protesty tohoto rozsahu od těch, které následovaly po sporných prezidentských volbách v roce 2009. Tehdy bylo zabito více než sto demonstrantů a tisíce byly svévolně zatčeni a zadrženi nebo mučeni. Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jehož je Írán smluvní stranou, podporuje práva na svobodu pokojného shromažďování a svobodu projevu.

 

Aktuální petice

  Írán

Írán: Dívka hájila práva žen. Soud ji poslal na 24 let do vězení!

Obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová (21 let) byla odsouzena k 24 letům vězení pouze za své nenásilné aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen.

 

Aktuální počet podpisů: 4059 Náš cíl: 4500

Podepíšu

Všechny petice

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...