© Amnesty International
Čína: Živý řetěz na Pražském hradě upozorní na zločiny proti lidskosti
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Svoboda slova a vězni svědomí Čína publikován 17.7.2019
V pátek 19. července od 11. hodin se na Pražském hradě uskuteční happening upozorňující na zločiny proti lidskosti v Číně. Amnesty na tato porušování práv dlouhodobě upozorňuje a akci také symbolicky podpoří.
Delegáti akce, kteří symbolicky vyjdou od Senátu PČR, zároveň doručí usnesení Senátu a výsledky „Londýnského tribunálu“ do Kanceláře prezidenta republiky. Více informací v události akce na Facebooku.
Pozadí
Akce se koná u příležitosti tragického 20. výročí pronásledování meditační praxe Falun Gong v Číně. Příznivci hnutí Falun Gong (duchovní učení založené na tradičním čínském dýchání a meditačních cvičeních) jsou vládnoucí mocí tvrdě pronásledováni již řadu let. Před nedávnem jsme informovali o zmizení předního obránce lidských práv a právníka Kao Č’-šenga. Ten je jedním z nejrespektovanějších advokátů pro lidská práva v Číně. Ministerstvo spravedlnosti ho v roce 2001 jmenovalo „jedním z deseti nejlepších právníků v zemi“. Obhajoval oběti v mimořádných a politicky kontroverzních kauzách porušování lidských práv, kterého se dopustila policie nebo jiné vládní složky. V říjnu 2005 zaslal čínskému prezidentovi sérii tří dopisů, v nichž ho vyzval k zastavení mučení zadržovaných příznivců hnutí Falun Gong a zastavení pronásledování křesťanských komunit i prodemokratických aktivistů. 13. srpna 2017 ho po několikáté zatkla policie a od té doby je vězněn na neznámém místě. Amnesty se obává, že mu ve vězení hrozí mučení a vyzývá veřejnost k podpisu výzvy za jeho propuštění.
Aktuální petice
ČÍNA: LIDSKOPRÁVNÍ AKTIVISTKA MĚSÍCE DRŽENA V IZOLACI: LI ČCHIAO-ČCHU
Dne 16. února 2020 pekingská policie zatkla obránkyni lidských práv a výzkumnici v oblasti pracovního práva Li Čchiao-čchu (Li Qiaochu). Mladá aktivistka už několik měsíců neměla možnost kontaktovat rodinu nebo svého právníka.
Aktuální počet podpisů: 2650 Náš cíl: 3000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© Za snadné dárcovství
© Jakob Ineichen
© Iván Martínez / Amnesty International