Sýrie: Neobnovení rezoluce OSN o přeshraniční pomoci způsobí humanitární katastrofu
Článek
Migrace Zbraně pod kontrolou Sýrie publikován 13.1.2020
V důsledku bezohledného využívání práva veta Ruskem a Čínou s cílem zamezit obnovení rezoluce OSN, která vypršela v pátek 10. ledna, budou miliony civilistů v severní Sýrii ponechány odříznuté od životně důležité pomoci.
„Přeshraniční dodání humanitární pomoci znamenalo záchranné lano pro miliony civilistů v severní Sýrii, kteří po léta trpěli následkem vážně omezeného přístupu k základním službám, jako je čistá voda a životně důležitá zdravotní péče," řekla Lynn Maaloufová, ředitelka výzkumu na Blízkém východě Amnesty International.
„Prosincovým vetováním obnovení rezoluce OSN - jediného humanitárního opatření učiněného Radou o Sýrii - Rusko a Čína bezohledně zvolily odepření život zachraňující humanitární pomoci a základních služeb milionům syrských civilistů. Zatloukly tak hřebík do rakve relevantnosti Rady.
Členové Rady bezpečnosti a generální tajemník OSN musí zaujmout důrazný postoj proti používání veta, pokud je usnesení zaměřeno na ochranu civilistů. Rada musí naléhavě ustanovit mechanismus, který zajistí, aby se neomezená humanitární pomoc mohla dostat k potřebným ve všech částech Sýrie,“ dodala Maalhoufová.
Pozadí:
Dne 20. prosince 2019 Rusko a Čína vetovaly rezoluci OSN navrženou k obnovení mechanismu zřízeného rezolucí 2165 umožňující přeshraniční dodávání humanitární pomoci OSN Sýrii z Bab al-Salam, Bab al-Hawa a Al Yarubiyah.
Bez obnovení mechanismu bude OSN nucena požadovat souhlas od syrské vlády, aby dodala pomoc do severní Sýrie (Idlib, severní Aleppo a severovýchod) bez jakýchkoli záruk, že tyto žádosti budou schváleny.
Rezoluce OSN 2165 přijatá v roce 2014 umožnila agenturám OSN a jejich provádějícím partnerům vyslat více než 30 000 nákladních vozidel humanitární pomoci přes Jordánsko, Irák a Turecko na pomoc těm, kteří to potřebují v opozicí kontrolovaných oblastech Sýrie.
V současné době je v severozápadní Sýrii přibližně 2,7 milionu lidí, kteří potřebují humanitární pomoc. Včetně vnitřně vysídlených osob, které uprchly z nepřátelských akcí v jiných částech Sýrie od začátku krize v roce 2011.