Válka v Sýrii objektivně, kvalitně a atraktivní formou s Atlasem dnešního světa
Článek
Migrace publikován 17.7.2020
Amnesty se podílela na přípravě webu Příběh syrské války, který v multimediální formě mapuje současný válečný konflikt v Sýrii.
„Cítili jsme potřebu poskytnout veřejnosti ucelený obsah o válce v Sýrii, která vedla k jedné z největších humanitárních krizí dnešního světa. Konflikt je velmi komplikovaný, vzniká kolem něj řada dezinformací a informačního chaosu. Proto jsme do něj chtěli vnést přehled, přiblížit ho veřejnosti na jednom místě, v souvislostech. Chceme pracovat odborně, zároveň však vizuálně atraktivně a srozumitelně tak, aby se v těchto citlivých tématech stávalo vědění – jinak často uzavřené na univerzitách – široce dostupným,” přibližuje vznik projektu Jakub Múčka, jeden ze zakladatelů Atlasu dnešního světa a zároveň nastupující doktorand Univerzity Karlovy.
Mentorem Atlasu dnešního světa je již druhým rokem Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy. Centrum poskytuje studentům i vědeckým pracovníkům univerzity napříč všemi obory podporu pro uplatnění vědeckých poznatků v praxi. Aktuálním příkladem toho je Atlas dnešního světa, který přispívá k řešení současných společenských problémů. CPPT UK se však v rámci naplňování své třetí role soustředí i na oblast sociálních inovací a praktické výstupy přírodních a lékařských věd.
„Univerzita Karlova klade mimořádný důraz na rozvoj a posílení vazby mezi univerzitním prostředím a neakademickým, prakticky orientovaným světem, v tomto případě s projektem Atlas dnešního světa. Je to jeden z jejích dalších důležitých kroků a naplňování hlavních cílů tzv. třetí role UK. Role, která má čím dál větší význam. Univerzita Karlova proto vítá každou příležitost, ať se jedná o navázání či prohloubení spolupráce s aplikační sférou nebo jen podpoření kvalitního projektu. Osobně mě velice těší, že odborníci z naší alma mater se spojili s tak důležitým projektem, jakým Atlas dnešního světa bezesporu je, a pomáhají vytvořit něco, co může být v budoucnosti užitečné pro nejširší společnost,“ uvedl rektor UK Tomáš Zima.
„Projekt Atlas dnešního světa dlouhodobě podporujeme, protože jde o aktivitu v našem portfoliu svým způsobem unikátní. Jedná se o praktické uplatnění v oblasti společenských věd, kde zatím využití akademických poznatků externími partnery trochu pokulhává. Zároveň však projekt vzešel ze studentské iniciativy, které vždy velmi fandíme. Projekt postupně vznikal v Kampusu Hybernská, kam chce univerzita ve spolupráci s dalšími partnery směrovat podobné aktivity a podporu jim věnovanou. Atlasu přeju mnoho štěstí během jeho dalšího putování světem,“ dodává Hana Kosová, ředitelka Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy.
Aby bylo možné projekt Příběh syrské války posunout dále, startuje tímto dnem také fundraisingová kampaň, která má pomoci postupně sestavit kompletní Atlas dnešního světa – interaktivní mapu umožňující lepší porozumění dění ve světě v souvislostech a na mezinárodní úrovni. Spuštění tohoto komplexního a univerzálního informačního nástroje, který se inspiruje interaktivním prostředím Google Maps i Wikipedie, je plánováno na říjen 2020. “Náš nekomerční start-up začínáme velmi nízkorozpočtově, testovací projekt Příběh syrské války ale dneškem nekončí, neboť jej chceme postupně rozvíjet a závěrem - podobně jako celý Atlas - posunout do angličtiny, a tím na mezinárodní úroveň. Jen tak můžeme naší iniciativou zprostředkovat skutečný společenský dopad. V tomto úsilí ale potřebujeme pomoci, i proto se nyní obracíme na všechny, kterým záleží na Sýrii či šířeji politické situaci v dnešním světě globálně,” dodává Múčka.
Spoluautoři projektu Příběh syrské války:
Humanitární a lidskoprávní organizace: Amnesty International, CARE, Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, Charita Česká republika, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Organizace pro pomoc uprchlíkům a Sdružení pro integraci a imigraci
Akademické instituce: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Ústav mezinárodních vztahů Praha, Etnologický ústav Akademie věd ČR a Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství
Další zprávy
© Getty Images