© svaboda.org/RFE/RL

AMNESTY VYZÝVÁ RADU OSN: SVOLEJTE MIMOŘÁDNÉ ZASEDÁNÍ K BĚLORUSKU

  Článek

Amnesty a další nevládní organizace vyzývají Radu OSN pro lidská práva, aby svolala mimořádné zasedání k situaci v Bělorusku.

© svaboda.org/RFE/RL

 

Rada OSN pro lidská práva musí naléhavě svolat zvláštní zasedání k řešení krize lidských práv v Bělorusku, kde úřady zahájily rozsáhlé akce po sporných prezidentských volbách. Amnesty International a 16 dalších mezinárodních a běloruských nevládních organizací to včera uvedlo v otevřeném dopise.

 

Dopis rovněž vyzývá Radu, aby zahájila nezávislé vyšetřování pokračujícího porušování lidských práv. „Předvolební kampaň i dny po volbách se vyznačují bezprecedentními protestními akcemi a úřady stejně bezprecedentně zasahují do základních lidských práv. Policie použila nadměrnou sílu včetně zábleskových granátů, gumových projektilů a vodních děl namířených proti pokojným demonstrantům, dopustila se bití i mučení. Několik protestujících zemřelo. Úřady prokázaly, že nebudou váhat s násilím vůči svým vlastním občanům a že mají v úmyslu bránit místnímu vyšetřování těchto případů zneužívání práva,“ uvedla Marie Struthers, ředitelka Amnesty pro východní Evropu a střední Asii a dodala, že pokud nebudou násilné akce úřadů v Bělorusku jasně odsouzeny, může to v ulicích Běloruska otevřít cestu k dalšímu násilí a krveprolití.

"Úřady prokázaly, že nebudou váhat s násilím vůči svým vlastním občanům a že mají v úmyslu bránit místnímu vyšetřování těchto případů zneužívání základních lidských práv."

Marie Struthers, ředitelka Amnesty International pro východní Evropu a střední Asii

 

© svaboda.org/RFE/RL

 

"Rada OSN pro lidská práva by měla nařídit mezinárodní vyšetřování porušování lidských práv a trestných činů podle mezinárodního práva spáchaných před zahájením prezidentských voleb, během nich a po nich, s cílem rychle zabránit dalším závažným porušením,“ doplnila Struthers. Otevřený dopis podepsalo 16 organizací včetně Amnesty International, Human Rights Watch a Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH).

 

Za první tři dny po prezidentských volbách 9. srpna úřady potvrdily zatčení nejméně 6 700 protestujících. Středisko pro lidská práva Viasna uvedlo, že nejméně 450 zadržených potvrdilo, že ve vazbě zažili brutální bití, násilí i mučení a další podobné zacházení - včetně nucení k vykonávání ponižujících činů a vyhrožování znásilněním. Od 12. srpna podnikly úřady kroky k odstranění eskalace situace, upustily od hromadného zatýkání a propustily všechny zadržené. Nicméně hrozby proti pokojným protestujícím, které nedávno učinil prezident Alexandr Lukašenko a jeho podřízení, spolu s nedávným rozmístěním ozbrojených sil v Minsku i jinde, však signalizují možnou novou eskalaci násilí a dalšího porušování základních lidských práv.

 

Aktuální petici na podporu pokojných protestujících v Bělorusku je možné podepsat zde.

  

Aktuální petice

  Bělorusko

Razie v sídlech nevládních organizací, zatýkání obránců lidských práv. Podpořme je!

Dne 14. července běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2015 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...