© Getty Images
Ruský hon na disidenty. Pokud přijmou zahraniční peníze, musí se označit za "agenty"
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Diskriminace Rusko publikován 24.11.2020
Ruskému parlamentu byl předložen návrh zákona o „zahraničních agentech”. Pokud projde, bude další ranou pro svobodu projevu a sdružování v Rusku.
Schválení zákona by obráncům lidských práv znemožňoval vstupovat do veřejných funkcích nebo zastávat funkce v samosprávě. Nutil by je označovat své dopisy a další materiály autoritám, právě touto nálepkou.
„Pokud bude tento zákon přijat, drasticky omezí a poškodí práci, nejen společenských organizací, které dostávají finanční prostředky ze zemí mimo Rusko, ale také dalších skupin. Bude klást stigmatizující označení „zahraniční agent“ na jedince – stejně tak, jako to již roky dělá u nezávislých nevládních organizací, které se v Rusku musí povinně označovat jako "zahraniční agenti". Ruský režim a úřady již nechaly občanskou společnost vyhladovět finančně a přinutily mnoho organizací zavřít. Nyní dále hanobí jednotlivé obránce lidských práv. Čím více se represivní režim Vladimira Putina dostává pod tlak ze strany Rusů, a uplatňuje navíc své právo na kritiku vlády, zahrnující zvládání pandemie, tím více se snaží přijít na možnosti, jak umlčet nesouhlas. Namísto plýtvání časem ve snaze umlčet zbývající kritické hlasy, by politici měli tento zákon smést ze stolu a začít pracovat na způsobech, jak v Rusku zajistit lidská práva,” uvedla výzkumná pracovnice Amnesty Natalia Prilutskaya.
"Tento zákon znamená nový hon na čarodějnice - na společenské skupiny a ochránce lidských práv, kteří se staví za spravedlnost a důstojnost. Odkrývá víru ruských autorit, že aktéři občanské společnosti jsou destruktivní „agenti Západu”, usilující o destabilizaci vlády – nikoliv klíčoví spojenci při řešení výzev ve snaze přinést pozitivní změnu."
Natalia Prilutskaya, výzkumná pracovnice Amnesty
Kontext
Aktuální petice
Propusťte Navalného! Petice za svobodu opozičníka, kterého se bojí i Putin
Ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti bezprostředně po návratu z Německa, kde se od srpna loňského roku léčil z otravy novičokem. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba. Dne 2. února moskevský soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení.
Aktuální počet podpisů: 8264 Náš cíl: 8500
Další zprávy
© Getty Images
© NurPhoto via Getty Images
© Alli Jarrar/ Amnesty International