Až 2 roky vězení za duhovou svatozář? Amnesty burcuje veřejnost do on-line akce

  Článek

V Polsku vrcholí proces s trojicí žen, které na jaře 2019 vylepily plakáty s Pannou Marií a přidělanou svatozáří v barvách duhy. Všechny tři jsou nyní obviněny z „urážky náboženského cítění“ a hrozí jim až dva roky vězení. Příští úterý (2. března) vynese okresní soud v Płocku finální rozsudek.

Zmíněný plakát a jedna ze tří obviněných Elžbieta Podlešná

„Česká Amnesty dnes spouští solidární kampaň na jejich podporu. Ve spolupráci s agenturou pro digitální marketing Fragile jsme vyvinuli speciální filtr, který využívá technologii rozšířené reality. Filtr Rainbow Madonna funguje tak, že každému přidělá duhovou svatozář. Pořízením a sdílením fotografie či videa s hashtagem #DuhaNeníZločin mohou lidé na sociálních sítích vyjádřit solidaritu s polskými ženami a také nesouhlas s jejich stíháním,“ říká Žaneta Sladká, manažerka kampaní v hnutí na ochranu lidských práv Amnesty ČR. 

 

„Polsko je vázáno Mezinárodní úmluvou o občanských a politických právech, Evropskou úmluvou o lidských právech a Chartou základních práv OSN. Z tohoto důvodu by mělo respektovat, chránit a prosazovat právo na svobodu vyjadřování. Je absurdní, aby byly Anna, Joana a Elžbieta odsouzeny jen za uplatnění svého práva na svobodu vyjadřování a pokojný protest. Jedna z nich, Elžbieta Podlešná, navíc čelí nejméně 14 dalším soudním řízením a je pod neustálým policejním dohledem. A to jen kvůli svým poklidným aktivitám,“ dodává Sladká. 

„V Polsku v posledních letech monitorujeme nejen omezování svobody projevu a shromažďování, ale také postupné demontování nezávislé justice i právního státu, omezování svobody médií nebo napadání práv žen a LGBTI+ komunity. Doufali jsme, že autoritářských sklonů uprostřed Evropy už nikdy nebudeme svědky, ale opak je pravdou. Polsko se ještě spolu s Maďarskem stávají zeměmi, kde se porušování lidských práv a svobod stává běžnou realitou,“ říká Erik Bartoš, tiskový mluvčí české Amnesty.

Veřejnost se do podpory obviněných žen může zapojit použitím zmíněného filtru s duhovou svatozáří přes facebook či instagram nebo podpisem on-line petice.

 

Aktuální petice

  Polsko

Zákony musí chránit polskou LGBTI+ komunitu před násilím!

Polská vláda stále nepodnikla adekvátní kroky k ochraně LGBTI+ osob. V říjnu 2022 Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) během projevu pronesl, že se v duhových rodinách s dětmi zachází jako se psy nebo kočkami.

 

Aktuální počet podpisů: 2984 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...