© Anadolu Agency via Getty Images

Ruské útoky na Kyjev a další města jsou eskalací válečné agrese a evidentní porušení válečného práva

  Článek

Zbraně pod kontrolou   Ukrajina publikován 11.10.2022

Rusko v posledních dnech masivně útočí na Kyjev, další ukrajinská města a infrastrukturu.

"Rusko podniklo několik úderů, které zasáhly obytné oblasti, centra měst a civilní infrastrukturu. Kráter, který zanechala ruská raketa uprostřed dětského hřiště v centru Kyjeva, je jasným symbolem naprosté neúcty k lidskému životu, která charakterizuje ruskou invazi," říká generální tajemnice Amnesty Agnès Callamard.

"Konečným cílem útoků je šířit hrůzu mezi veškerým civilním obyvatelstvem."

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International


 

"Rusko musí okamžitě zastavit svou agresivní válku. Všichni, kdo jsou za agresi a válečné zločiny odpovědní, včetně velitelů a civilních představitelů, jako jsou ministři a hlavy států, by měli být za své činy hnáni k trestní odpovědnosti," doplňuje Callamard.


Hlavními cíli útoků se stala zařízení kritické infrastruktury, jako jsou elektrárny a rozvodny několika oblastech Ukrajiny a Kyjeva, což vedlo k hromadným výpadkům elektřiny v celé zemi a mnoha zpožděním vlaků. Podle ukrajinské národní policie bylo ze 117 poškozených budov po celé zemi 29 objektů kritické infrastruktury, čtyři vícepodlažní budovy a 35 soukromých obytných domů.


Zatímco Kyjev byl jedním z prvních cílů na začátku ruské invaze, jeho historické centrum bylo zasaženo poprvé. Útoky, které poškodily mimo jiné jednu z budov Kyjevské národní Ševčenkovy univerzity, most pro pěší a dětské hřiště v Ševčenkově parku, postihly čtyři kyjevské městské části. Podle Státní služby pro mimořádné situace při útocích zahynulo nejméně 11 lidí a 89 bylo zraněno po celé zemi.


Odpovědnost za válečné zločiny 


Amnesty International od počátku války dokumentuje ruské válečné zločiny a další porušování mezinárodních lidských práv a humanitárního práva, k nimž došlo během ruské útočné války na Ukrajině. Všechny dosud zveřejněné výstupy Amnesty International - včetně aktuálních zpráv, reportáží, reportů a vyšetřování - naleznete zde.  


Amnesty International opakovaně vyzývala k tomu, aby byli příslušníci ruských ozbrojených sil a představitelé režimu odpovědní za agresi a porušování pravidel hnáni k odpovědnosti, a uvítala probíhající vyšetřování Mezinárodního trestního soudu na Ukrajině. Komplexní vyvození odpovědnosti na Ukrajině bude vyžadovat společné úsilí OSN a jejích orgánů, jakož i iniciativy na vnitrostátní úrovni v souladu se zásadou univerzální jurisdikce.

 

Aktuální petice

  Rusko

Zdravotní sestřička z Krymu si odpykává sedmiletý trest, hrozí jí další vězení za vlastizradu a nutně potřebuje lékařskou péči. Pomůžete?

Irina Danilovič (Irina Danilovich) je zdravotní sestra z Ruskem okupovaného Krymu. Otevřeně kritizovala systém zdravotní péče na Krymu a odsuzovala politicky motivované stíhání obránců lidských práv. Za to byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k sedmi letům vězení. Ve vězení je jí odpírána zdravotní péče a její zdravotní stav je vážný. Pomozte jí podpisem petice.

 

Aktuální počet podpisů: 1179 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...