© RFE/RL (Radio Free Europe/Radio Liberty)

Tři roky vězení za rádiové vysílání o válce

  Článek

Právo na protest   Rusko publikován 18.3.2024

Když Rusko napadlo Ukrajinu, rozhodl se Vladimir, že nebude mlčet. Založil vlastní amatérskou rádiovou stanici a začal vysílat necenzurované zprávy o válce na Ukrajině. Ruské úřady ale jeho signál vystopovaly a Vladimira zatkly. Následně byl odsouzen ke třem krutým rokům ve vězení. Proto potřebuje vaši podporu.

Vladimir Rumyantsev žil ve městě Vologda ležícím severně od Moskvy, kde se živil jako opravář kotlů. Nyní ale musí strávit 3 roky za mřížemi. Čím se provinil? Vybudoval vlastní amatérskou stanici a na rádiových vlnách šířil zakázané zprávy ze zahraničních i domácích médií, které říkaly pravdu o dění na Ukrajině. Chtěl totiž veřejnost informovat o bezpráví, kterého se jeho země na Ukrajině dopouští. 

Koncem dubna 2022 ale policie jeho signál zachytila, následně prohledala Vladimirův byt a techniku zabavila. V červnu téhož roku byl zatčen a obviněn z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách“.  


Soud mu následně udělil tři roky za mřížemi, Vladimirovo odhodlání ale nepolevuje.  

„Není možné dodržovat tyto zákony... které odporují mezinárodnímu právu a selskému rozumu,” 

- řekl Vladimir po svém zatčení 


V celém Rusku si lidé jako Vladimir odpykávají tvrdé tresty jen za svůj pokojný nesouhlas s válkou. Rusko musí zrušit represivní zákony o válečné cenzuře co nejdříve zrušit a okamžitě propustit všechny, kteří jsou vězněni jen za to, že pozvedli svůj hlas proti válce. 

Podepište petici za jeho vysvobození!

Svým podpsem podpoříte osvobození také dalších ruských vězňů svědomí, kteří jsou nespravedlivě vězněni kvůli tomu, že protestovali proti ruské agresi. 

Podporu můžete Vladimirovi vyjádřit také dopisem. Napište mu do vězení vzkaz solidarity a naděje. Dáte mu tím najevo, že svět na jeho odvahu nezapomněl. 

Jak by měl vzkaz solidarity vypadat? 

 
  • Napište krátký vzkaz podpory – pohlednici nebo dopis. Neposílejte balíček (vězni můžou obdržet pouze omezený počet balíčků, a mohlo by se stát, že se k nim kvůli balíčku od vás nedostane důležitá zásilka od rodiny).  
  • Text by měl být napsán v ruštině. Stačí pár jednoduchých slov nebo vět, gramatické chyby nevadí. Pokud rusky neumíte, zkuste použít online překladač (Google, Deepl apod.) nebo použijte vzorový vzkaz.  
  • Nezmiňujte politickou situaci v Rusku, politická témata, válku na Ukrajině, nespravedlivost soudního procesu uvězněného (včetně podrobností z trestního řízení) ani Amnesty International. Nevyzývejte k protestům ani k porušování zákonů a nepoužívejte hrubé výrazy. 
  • Pokud budete posílat pohlednici, vyberte vhodný motiv (krajina). Pohlednice s politickým nebo náboženským motivem by se k uvězněnému nejen nedostala, ale mohla by mu navíc uškodit.  

Návrhy vzorových vzkazů: 

  • Jsme s vámi! – Мы с вами! 
  • Máte moji podporu! - мате моджи подпору! 
  • Připojuji se k požadavkům na vaše okamžité osvobození! – Я присоединяюсь к требованиям о вашем немедленном освобождении!  

Adresa, kam můžete pohlednice nebo dopisy posílat: 

162840, Вологодская область, г. Устюжна,  
ул. Карла Маркса, д. 57, ФКУ ИК-20 УФСИН России по Вологодской области,  
Румянцеву Владимиру Александровичу 1961 г. 

Pozor: adresa musí vždy obsahovat i jméno a rok narození uvězněného.  
Pohled nebo dopis můžete poslat obyčejně i doporučeně (pokud ho pošlete doporučeně, zvýšíte tím šance, že opravdu dorazí). 


 

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2276 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...