Ve jménu bezpečnosti: příběhy ze Saúdské Arábie
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Zastavte mučení publikován 15.12.2011
Vláda Saúdské Arábie reagovala na vlnu protestů v severní Africe a na Blízkém východě zesílením represí vůči politické opozici a obhájcům lidských práv. Ve své výroční zprávě týkající se lidských práv v Saúdské Arábii „Útlak ve jménu bezpečnosti" to dokumentuje Amnesty International (AI). Zpráva je volně dostupná na stránkách AI.
Odvážlivci, kteří přesto demonstrují, jsou zatýkáni. Mezi jinými byl zatčen i Khaled al-Johani, který se jako jediný demonstroval na „Den hněvu" 11. března v Riádu. Khaled al-Johani poskytl rozhovor zahraničním mediím, ve kterém kritizoval omezování svobody především svobody slova v Saúdské Arábii. Poté byl zatčen, i po devíti měsících zůstává ve vězení a dodnes nebyl postaven před soud.
Státní orgány pokračují v zatýkání tisíců osob, z nichž mnozí jsou zadržováni, aniž by byli obžalováni či postaveni před soud. Mučení, bití, měsíce samovazby a jiné formy špatného zacházení se zatčenými jsou běžně používány. Zatčeným často není umožněn přístup k právnímu zástupci či kontakt s rodinnou.
V dubnu 2011 ministerstvo vnitra uvedlo, že bylo zatčeno kolem 5 000 osob kvůli spojení s „úchylnou skupinou", termín označující al-Káidu a jiné teroristické organizace. Nejčastějšími obětmi represí jsou členové šíitské menšiny. Většina obyvatel Saúdské Arábie jsou stoupenci wahhábismu, ortodoxní větve sunnitského islámu. Veřejné praktikování jiné víry než sunitské formy islámu není v zemi tolerováno, není proto divu, že velkou část opozice tvoří právě šíité především ve východních provinciích země.
V červnu 2011 Amnesty International získala a uveřejnila kopii návrhu zákona o boji proti terorismu. Tento zákon by v navrhované podobě umožnil státním orgánům pronásledovat nenásilnou opozici jako terorismus a umožnil zákonné zadržování osob ve vazbě bez obvinění a soudu. Návrh zákona zahrnuje mezi zločin terorismu takové činy jako „poškození dobrého jména země", či zpochybňování integrity krále", zločin postihnutelný minimálně deseti lety vězení.
Amnesty International uznává právo a povinnost vlády Saúdské Arábie na zajištění veřejné bezpečnosti, to se však musí odehrávat v rámci mezinárodního práva a s ohledem na ochranu lidských práv.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2718 Náš cíl: 3000
Další zprávy