Nigérie utajuje popravy

V nigerijských věznicích jsou utajeně vykonávány popravy, a to i přes ujišťování vlády, že popravy se v posledních letech neprovádějí.

Zjištění dnes zveřejnila Amnesty International (AI), která přinesla důkazy o sedmi popravách vykonaných v posledních dvou letech. Všechny popravy byly provedeny oběšením. Amnesty International má obavy, že poprav mohlo být více.

"Nigerijská vláda klamala svět -- proto nyní musí zveřejnit informace o trestu smrti, zavést okamžité moratorium na veškeré popravy v zemi a důkladně vyšetřit, jak se něco takového mohlo stát," prohlásil Erwin van der Borght, ředitel programu AI pro Afriku.

Všichni popravení byli k nejvyššímu trestu odsouzeni v severonigerijském státě Kano, k vykonání poprav došlo ve věznicích v různých částech země. Rozsudky smrti ve všech případech podepsal Malam Ibrahim Shekarau, guvernér státu Kano.

Mezi odhalené případy patří poprava mužů jménem Kenneth Ekhone a Auwalu Musa z 30. května 2006. Oba muži v průběhu procesu nebyli zastoupeni právníkem, neměli příležitost odvolat se proti rozsudku. Musa až do posledních chvil popíral, že se dopustil zločinu, za který byl odsouzen. Další čtyři muži byli v roce 2006 popraveni ve věznici ve městě Enugu, jeden muž byl popraven ve věznici ve městě Jos.

Amnesty International pokračuje v šetření možných dalších případů.

Podobné příběhy

9.1.2017

Nigérie: 1000 dnů po únosu dívek z Chiboku musí vláda zdvojnásobit své snahy, aby je osvobodila

I tisíc dní po únosu jsou dívky stále nezvěstné. Vláda musí jednat.


6.3.2016

Shell čelí dalším žalobám za ropné skvrny v Nigérii

Amnesty International varuje investory Shellu před možnými finančními závazky společnosti vůči komunitám v Nigérii. Ropný gigant je odpovědný za rozsáhlé znečištění a devastaci životního prostředí i živobytí místních obyvatel v několika oblastech země.


15.12.2015

Nigérie: Shell zaplatil za ropné úniky v deltě řeky Niger


11.11.2015

Delta Nigeru: Nepravdivá tvrzení společnosti Shell o znečištění ropou znovu odhalena

Tvrzení ropného gigantu Shell o vyčištění silně poničené oblasti delty Nigeru jsou očividně nepravdivé, zveřejnili ve své zprávě Amnesty International a Centrum pro životní prostředí, lidská práva a rozvoj (CEHRD).