Vánoční nadílka pro děti v uprchlických táborech

Radost z Vánoc pocítily ve čtvrtek 23. prosince 2004 všechny děti žijící v uprchlických táborech v Zastávce u Brna a ve Zbýšově. Předvánoční program spojený s nadílkou dárků pro ně zajistila místní skupina Amnesty International v Brně.

Radost z Vánoc pocítily ve čtvrtek 23. prosince 2004 všechny děti žijící v uprchlických táborech v Zastávce u Brna a ve Zbýšově. Předvánoční program spojený s nadílkou dárků pro ně zajistila místní skupina Amnesty International v Brně. "Hračky pro děti uprchlíků jsme sbírali při festivalu Jeden svět v Uherském Hradišti. Ohlas byl velký a sešlo se nám mnoho krásných hraček..Těší nás, když můžeme informovat a současně pomáhat konkrétním lidem," říká Dagmar Dolejší z Amnesty International.

Členové Amnesty International byli uvítáni v dětských centrech uprchlických táborů, kde je čekala pestrá skupinka dětí různého věku, které přišly z mnoha často dosti vzdálených zemí. Komunikace probíhala bez problémů, i když se v rozhovorech mísila čeština, ruština a angličtina.Součástí zábavného odpoledne byly soutěže, zpívání českých a cizích koled, tancování a malování obrázků s vánoční tematikou. Z těchto kreseb chtějí členové brněnské skupiny uspořádat výstavu. Česká veřejnost se prostřednictvím dětských kreseb bude moci seznámit s problémy uprchlíků a s tím, jak slaví Vánoce jiné kultury. "To pomůže lepší integraci uprchlíků do společnosti a sníží se i míra předsudků a strachu z těchto lidí," říká Iva Katzerová z Amnesty International. Uprchlické děti také získaly balíčky s dárky, ze kterých měly velkou radost. Příjemnou předvánoční atmosféru si nakonec vychutnali všichni, kdo se v uprchlických táborech sešli - děti, skupina deseti studentů z Brna, i paní učitelka z dětského centra.

Téma uprchlíků je v nových souvislostech aktuální po vstupu České republiky do Evropské unie, protože se do velké míry změnila z tranzitní na cílovou zemi. Amnesty International ČR dlouhodobě upozorňuje především na bezútěšný stav uprchlíků prchajících před konfliktem v Čečensku.Česká republika udělila v loňském roce azyl pouze 39 ze 4 500 čečenských žadatelů. To znamená, že úspěšný byl jenom každý stopatnáctý žadatel z této země. Šokující je srovnání se sousedním Rakouskem, kde dostalo azyl 70 procent uprchlíků z této oblasti. Když nyní Česká republika uprchlíky odmítá, znemožňuje jim tím také získat azyl v jiných zemích Evropské unie a vážně je tak ohrožuje. "Naše společnost si musí uvědomit, že uprchlíci a cizinci jsou běžnou součástí života země, která patří do Evropské unie," říká členka Amnesty International Iva Katzerová.

Další informace poskytne: Dagmar Dolejší, tel: 724138011

Podobné příběhy

8.11.2019

Dobrovolník/ice na pomoc s vánočním večírkem Amnesty

V Amnesty International se letos chystá opravdu velký vánoční večírek a my bychom k tomu potřebovali pár pomocných rukou, nějakou tu hlavu navíc a nohy se taky budou hodit. Bude to VELKÉ a bude to ZÁBAVA, ale čas nás tlačí a hromady práce limitují. Pomůžeš nám?


31.8.2019

MYANMAR: 2. VÝROČÍ MASAKRU ROHINGŮ? NESPRAVEDLNOST POKRAČUJE!

Před 2 lety spustili myanmarské bezpečností složky kampaň proti Rohingům, během které utekli stovky tisíc lidí do sousední Bangladéše. Žijí tam dodnes, v uprchlických táborech a zoufalých podmínkách.


13.11.2018

Přibývá dětí s ADHD. Můžou za to i chemická barviva nebo styl výchovy, říká terapeut


11.12.2018

Hledá se administrativní posila aneb Krotitel papírů!


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...