Rusko: odkaz olympijských her pošpinilo zatýkání

Hry skončily – vedle medailí se rozdávaly i rány a zatykače.

Dědictví právě skončených olympijských her v ruském Soči bude poznamenáno četnými případy porušování lidských práv před jejich zahájením i během her samotných, stejně jako selháním Mezinárodního olympijského výboru, který nedokázal čelit ruským úřadům při zatýkání a bití aktivistů.Takový je postoj Amnesty International u příležitosti zakončení her.

„Cílem olympijských her je přispět k lepšímu světu plnému míru. Tohoto cíle v Soči dosaženo nebylo. A důvod je jednoduchý: ruská represe pokračovala ve stejné míře po celu dobu her a olympijské hnutí nedokázalo hostitelskou zemi přinutit k závazku dodržování lidských práv,“ říká Sergej Nikitin, ředitel moskevské kanceláře Amnesty International. A pokračuje: „Obtěžování, zadržení, zatýkání, vykonstruovaná obvinění a nespravedlivé soudy s aktivisty byly ve světle kamer ze všech koutů světa jizvou na tváři her. To nevěstí nic dobrého, když jsou teď hry u konce a světová média opouštějí Rusko.“

Seznam případů porušování lidských práv je v případě ruských OH dlouhý:

  • zhruba uprostřed her, 18. února, bylo v centru Soči zadrženo devět lidí. Mezi nimi byly i Naděžda Tolokonniková a Maria Aljochinová, členky punkové skupiny Pussy Riot a bývalé vězenkyně svědomí Amnesty International. Další den bylo několik členů skupiny sraženo na zem a zbito uniformovanými muži, kteří sami sebe nazývali Kozáky.

  • transgender aktivista z Itálie, Vladimir Luxuria, byl v Soči zatčen 17. února kvůli banneru s duhou a nápisem „Je v pořádku být gay“. Další aktivisté a také novináři byli obtěžováni a někteří zadrženi.

Bylo období, kdy bylo zatýkání aktivistů v okolí Soči hlášeno téměř denně. Aktivisté, kteří se snažili protestovat proti diskriminaci v jiných částech země, daleko od olympijského ohně, byli také zadržováni,“ upřesnil nejmenovaný zdroj.

  • už před začátkem her aktivisté upozornili na oblasti, kde měli vážné obavy. Seznam obsahoval nucené vystěhování, aby se zajistil prostor pro olympijskou infrastrukturu, špatné pracovní podmínky pro navíc nedostatečně placené dělníky a ničení některých chráněných přírodních oblastí. Aktivisté, kteří tento seznam připravovali, byli pronásledování a zatýkáni.

  • aktivisté Jevgenij Vitiško a Igor Kharchenko, členové neziskové organizace zaměřené na životní prostředí Watch for North Caucasus (Ecologicheskaya Vakhta po Severnomu Kavkazu) se sídlem v Krasnojarském kraji, který hostil hry, byli oba zadrženi, a to při různých incidentech 3. a 4. února. Odsouzeni byli k odnětí svobody na základě vykonstruovaných obvinění z výtržnictví a odmítnutí výzev policie. Oba byli za mřížemi, když si návštěvníci her užívali slavnostního zahajovacího ceremoniálu. Vězeň svědomí Jevgenij Vitiško byl následně odsouzen ke třem letům vězení kvůli své angažovanosti v oblasti životního prostředí.

    Skupina se zviditelnila hlavně tehdy, když poukázala na ničení chráněného lesa a další škody napáchané na životním prostředí kvůli pořádání těchto her v regionu. I další členové organizace ale byli terčem zatýkání, zadržování, osobních prohlídek a výslechů, stejně jako neoficiálních výzev, aby se zdrželi jakýchkoli protestů během konání olympiády.

„Všechny tyto nepříjemnosti členů organizace Watch a uvěznění Jevgenije bylo vyvrcholením velké kampaně s cílem umlčet a vytlačit kritiky ještě před samotným zahájením her,“ dodává k tomu Sergej Nikitin.

Amnesty International neustále naléhala na Mezinárodní olympijský výbor, aby odsoudil zatýkání a pronásledování aktivistů v Soči a jeho okolí, a to jak před olympiádou, tak i během ní. Zároveň žádala řešit závažná porušení lidských práv spojená s přípravou a realizací celých her. To samé dělaly i další lidskoprávní organizace.

„Ticho ze strany Mezinárodního olympijského výboru vůči porušování lidských práv v Rusku bylo přímo ohlušující. Ano, olympijské hry by měly stát nad politikou, ale ne nad lidskými právy. Namísto prosazování rovnosti a lidských práv si členové MOV smyli z rukou veškerou zodpovědnost a raději se drželi oficiální linie, kterou je ruské úřady krmili,“ uzavírá Sergej Nikitin.

Podobné příběhy

24.1.2019

Budu hrát svou hudbu

Jak mladí v Rusku reagují muzikou na politiku.


6.8.2018

Putin je IN. Jak se z pana prezidenta stal nejlepší obchodní artikl?


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...