Ojub Titijev získal prestižní Cenu Václava Havla

Šéf organizace pro lidská práva Memorial v čečenském hlavním městě Groznyj, kterého zadrželi v lednu 2018, získal od Rady Evropy prestižní Cenu Václava Havla za lidská práva.

Marie Struthersová, ředitelka Amnesty pro Evropu a střední Asii, ocenění s potěšením komentovala:

Ojub je jedním z nejodvážnějších obránců lidských práv v Rusku. Po dobu  devíti let vedl čečenskou kancelář Memorialu a potýkal se s neustálou palbou hrozeb a obtěžování kvůli dokumentování porušování lidských práv v Čečensku. Ať už jde o rozhovory s oběťmi mučení, poskytování právní pomoci nebo dokumentování vynucených zmizení, Ojub Titijev zasvětil svůj život úsilí o spravedlnost a svobodu.

Bohužel Ojubova práce z něj činí cíl čečenských úřadů a strávil posledních devět měsíců v předběžném zadržení na základě smyšlených obvinění souvisejících s drogami. Tím, že Ojuba poctilo tímto oceněním, mezinárodní společenství vyslalo silné poselství těm, kteří se ho pokoušejí umlčet, že se jim to nepodařilo.

Ruské úřady pronásledují Memorial a jeho zaměstnance už léta. Předchůdkyni Ojuba Natalii Estemirovou unesli a zabili. Další kolegy zbili, svévolně zadržovali nebo zastrašovali pomlouvačnými kampaněmi. Ojub Titijev a jeho kolegové stále  odmítají vzdát se a jejich neuvěřitelná statečnost byla Cenou Václava Havla uznána.

Budeme nadále vyzývat ruské úřady, aby okamžitě propustily Ojuba Titijeva, upustily od politicky motivovaných obvinění a zajistily, aby obránci lidských práv v Čečensku a jinde v Rusku mohli vykonávat svou životně důležitou práci bez strachu z represálií."

Podobné příběhy

13.6.2019

Ojub Titijev je na svobodě!

Ojub Titijev byl po téměř roce a půl, které strávil nespravedlivě ve vězení podmínečně propuštěn.


25.2.2019

Ojub Titiev si 11. března 2019 u soudu vyslechne rozsudek

11. března 2019 vynese soud rozsudek nad Ojubem Titijevem, vedoucím ruské nevládní organizace Memorial se sídlem v Čečensku.


20.3.2019

Čečenský obránce lidských práv Ojub Titijev dostal čtyřletý trest

Městský soud v Šali v Čečensku odsoudil obránce lidských práv Ojuba Titijeva na čtyři roky v trestní kolonii.


28.11.2018

Soud zamítl propuštění na kauci

Soud dne 26. 11. zamítl žádost o propuštění Ojuba na kauci.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...