Trest smrti: Globální zrušení je blíž, než kdy jindy!
2.1.2019
Poté, co klíčové usnesení Valného shromáždění OSN, vyzývající k moratoriu na popravy, se zaměřením na zrušení trestu smrti, bylo podpořeno v závěrečném hlasování rekordním počtem členských států OSN, Chiara Sangiorgiová, odbornice na trest smrti v Amnesty International, řekla:
„Skutečnost, že více zemí než kdykoliv předtím hlasovalo pro ukončení poprav, ukazuje, že globální zrušení trestu smrti se stává nevyhnutelnou realitou. Svět bez trestu smrti je blíže, než kdy jindy.
Toto hlasování vysílá ještě další důležitý signál - že stále více zemí je ochotno podniknout kroky k ukončení tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu jednou provždy.
Výsledek také ukazuje rostoucí izolaci 35 zemí, které hlasovaly proti rezoluci. Země, které si stále zachovávají trest smrti, by měly okamžitě ustanovit moratorium na popravy jako první krok k úplnému zrušení trestu smrti."
Podpořím Amnesty v boji za lidská práva
Pozadí
121 z 193 členských států OSN hlasovalo ve prospěch sedmé rezoluce o moratoriu na používání trestu smrti na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 17. prosince, 35 hlasovalo proti a 32 se zdrželo hlasování. 117 států hlasoivalo stejně už v prosinci 2016. Toto usnesení bylo navrženo Brazílií jménem meziregionálního úkolového uskupení členských států a spolupodporováno 83 státy.
Poprvé Dominikánská republika, Libye, Malajsie a Pákistán změnily své hlasování k podpoře rezoluce, zatímco Antigua a Barbuda, Guyana a Jižní Súdán se přesunuly z opozice ke zdržení. Rovníková Guinea, Gambie, Mauritius, Niger a Rwanda opět hlasovaly ve prospěch výzvy k moratoriu na popravy, i když tak neučinily v roce 2016.
Podobné příběhy
10.10.2019
Malajsie: Nespravedlivé soudní procesy, tajné tresty smrti a odsouzení za drogové přestupky odhalují krutost trestu smrti
Je Světový den proti trestu smrti. Malajsie musí s novou legislativou začít plnit slib ohledně jeho zrušení.
10.4.2019
Trest smrti v roce 2018: Dramatický pokles v celosvětových popravách
Celosvětové popravy poklesly o 31% a dosáhly nejnižší úrovně nejméně za dekádu. Několik zemí ale zaznamenalo nárůst v popravách - Bělorusko, Japonsko, Singapur, Jižního Súdán nebo USA. Thajsko obnovilo popravy, Srí Lanka hrozila, že ho bude následovat. Čína zůstala největším světovým popravčím, následovaná Íránem, Saúdskou Arábií, Vietnamem a Irákem.
10.10.2018
Vlády musí skoncovat s krutostí trestu smrti a podniknout kroky směřující k úplnému zrušení
10. říjen je od roku 2002 Světovým dnem boje proti trestu smrti.
29.8.2018