AI vyzývá k ochraně Romů v Novém Bydžově

Amnesty International a Evropské centrum pro práva Romů vyzvaly české úřady, aby v průběhu shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti plánované na 12. března 2011 zajistily ochranu Romů žijících v Novém Bydžově

Nejvyšší správní soud v únoru 2010 rozpustil Dělnickou stranu, která byla předchůdkyní DSSS. Soud shledal, že program a projevy představitelů Dělnické strany jsou postaveny na systematickém urážení a pomlouvání určitých skupin obyvatel a mají za cíl vytváření negativních pocitů, strachu a nenávisti vůči těmto skupinám. V listopadu 2008 tehdejší Dělnická strana organizovala pochod v litvínovském Janově. Po demonstraci se demonstranti údajně snažili pochodovat částí města, kterou obývají převážně Romové. Byli ozbrojeni kameny, obušky či pyrotechnikou, zjevně měli v úmyslu napadnout romskou komunitu. Předsedou DSSS je člověk, který stál v čele Dělnické strany.

Krajně pravicové skupiny se na internetu odvolávají k Janovu. Podporu demonstraci v Novém Bydžově oznámili krajně pravicoví Autonomní nacionalisté. Skupina údajně vyzvala „pronárodní síly” z Janova a uvedla, že opět nadešel čas „ukázat sílu”. Organizátoři demonstrace údajně plánují pochodovat částí města, v níž žijí Romové. Nový Bydžov získal pozornost médií a politiků poté, co v něm v listopadu 2010 došlo ke znásilnění 21leté ženy. Pachatelem zločinu byl údajně Rom. Na tento čin reagoval starosta města, který uvedl, že „poslední kapka nenávisti občanů k cikánům přetekla”. Prohlášení starosty uvítala DSSS jako “otevřené a pravdivé pojmenování problému”. Nabídla také pomoc, například prostřednictvím rozmístění monitorovacích týmů ve městě.

Amnesty International a Evropské centrum pro práva Romů upozorňují české úřady na jejich povinnost zajistit bezpečnost a fyzickou integritu romské komunity. Tato povinnost vyplývá z mezinárodních norem o lidských právech. Úřady také musí učinit vše pro to, aby zabránily rasově motivovaným útokům, potrestaly jejich aktéry a vyšetřily jejich průběh.statlo

Podobné příběhy

23.6.2020

Nový zákon zakáže migrantům používat telefony

Nový zákon, který bude projednávat australský parlament o zákazu mobilních telefonů pro lidi zadržované v migračních táborech, se snaží vyřešit problém, který neexistuje a porušuje mezinárodní práva.


30.7.2019

iROZHLAS: Bahrajn popravil 3 vězně. OSN žádala nový proces, muži podle ní byli mučeni


6.9.2019

Romové, antisemitismus i projevy nenávisti. Výbor OSN kritizuje Česko

Kromě Evropského soudu pro lidská práva či Evropské komise přidává svou kritiku České republiky kvůli vzdělávání Romů i Výbor OSN.


14.10.2019

V Polsku přituhuje. Výsledky právě proběhlých parlamentních voleb ukážou, jak moc

Amnesty zdokumentovala řadu oblastí, ve kterých se Poláci v současné době potýkají s lidskoprávními problémy - ve kterých #prituhuje.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...