Kuba stále potlačuje svobodu projevu: nefunguje internet, ani blogy

Tvrdé praktiky kubánské vlády omezují svobodu slova. Stíhány a zadržovány jsou stovky vládních kritiků, v zemi panuje atmosféra strachu. Novináři, disidenti a aktivisté jsou vystaveni riziku svévolného zadržení a šikany ze strany úřadů. S takovými informacemi dnes přišla organizace Amnesty International v podrobné zprávě o stavu lidských práv na Kubě.

Stát má prakticky monopol na provozování médií a požaduje, aby se všichni novináři sdružovali v rámci Národní asociace novinářů. Tu kontroluje komunistická strana. Úřady také zablokovaly přístupy na blogy, které otevřeně kritizují vládu a omezování základních svobod. „Kubánské zákony jsou natolik vágní, že lze téměř každý projev nesouhlasu považovat za kriminální čin. Pro novináře i aktivisty je pak pochopitelně velice těžké vládu jakkoli kritizovat,“ říká Kerrie Howard, zástupkyně ředitele Amnesty International pro oblast Severní a Jižní Ameriky. „Na Kubě musí nutně dojít ke změně. Všichni Kubánci mají nárok na dodržování lidských práv,“ dodala. Mezi novináře, kteří byli svévolně zadrženi a zastrašováni, patří i ředitel on-line novin Candonga Yosvani Anzardo Hernández. V září 2009 byl bez udání důvodu na 14 dní zadržen a po té osvobozen bez jakéhokoli obvinění. Policie mu zároveň zabavila jeho počítač, z něhož spravoval webovou stránku novin, a odpojila mu telefon. Ačkoli Yosvani Anzardo na další vydávání novin rezignoval, jejich uzavření nerozumí. „Doufali jsme, že vláda naši činnost pochopí. Nikomu jsme neubližovali, pouze jsme využívali svého práva,“ sdělil novinář. „Velmi jsme usilovali o to, abychom podávali informace o dění v zemi. Úřady to nicméně považují za nebezpečné,“ dodal. Kubánská Ústava si svobodu projevu definuje po svém, když upozorňuje na to, že „žádné z práv, na něž mají občané nárok, nesmí být vykonáváno s rozporu s Ústavou nebo s cíly socialistického státu či rozhodnutím kubánského lidu budovat socialismus a komunismus.“ V takovém státě, kde neexistuje nezávislé a nestranné soudnictví, je v podstatě možné skončit před soudem za jakýkoli vládě nepohodlný čin. Ačkoli kubánská vláda existenci politických vězňů popírá, Amnesty International zdokumentovala přinejmenším 53 případů vězňů svědomí. Ti zůstávají uvězněni za nenásilné vyjadřování svých názorů či uplatňování svobody shromažďování. Amnesty International proto apeluje na kubánskou vládu, aby zrušila právní opatření, která nezákonným způsobem omezují svobodu projevu. Dále AI požaduje zastavení obtěžování disidentů, propuštění všech vězňů svědomí a uvolnění cenzury médií, včetně internetu.

Podobné příběhy

13.11.2018

Aun Schan Su Ťij zbavena nejvyšší pocty od Amnesty International

Lidskoprávní organizace odebrala Aun Schan Su Ťij svou nejvyšší poctu, cenu Velvyslankyně svědomí.


25.9.2018

Rusko: Lídr opozice znovu zatčen pár minut po propuštění z vazby. Vyzýval k pokojným protestům.

Amnesty žádá okamžité propuštění Alexeje Navalného.


10.9.2018

Shawkan bude volný

Egyptský fotoreportér by měl být propuštěný - odseděl si ve vazbě už celý trest, který mu 8. září určil soud.


21.2.2018

Etiopie: Eskinder Nega propuštěn!

Minulý týden etiopský novinář a vězeň svědomí Amnesty International Eskinder Nega vyšel z vězení jako svobodný člověk, když jemu a dalším 745 vězňům udělili vládní milost. 25. března byl znoviu vzat do vazby, nicméně 5. dubna 2018 se stal znovu volným.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...