Kuba stále potlačuje svobodu projevu: nefunguje internet, ani blogy

Tvrdé praktiky kubánské vlády omezují svobodu slova. Stíhány a zadržovány jsou stovky vládních kritiků, v zemi panuje atmosféra strachu. Novináři, disidenti a aktivisté jsou vystaveni riziku svévolného zadržení a šikany ze strany úřadů. S takovými informacemi dnes přišla organizace Amnesty International v podrobné zprávě o stavu lidských práv na Kubě.

Stát má prakticky monopol na provozování médií a požaduje, aby se všichni novináři sdružovali v rámci Národní asociace novinářů. Tu kontroluje komunistická strana. Úřady také zablokovaly přístupy na blogy, které otevřeně kritizují vládu a omezování základních svobod. „Kubánské zákony jsou natolik vágní, že lze téměř každý projev nesouhlasu považovat za kriminální čin. Pro novináře i aktivisty je pak pochopitelně velice těžké vládu jakkoli kritizovat,“ říká Kerrie Howard, zástupkyně ředitele Amnesty International pro oblast Severní a Jižní Ameriky. „Na Kubě musí nutně dojít ke změně. Všichni Kubánci mají nárok na dodržování lidských práv,“ dodala. Mezi novináře, kteří byli svévolně zadrženi a zastrašováni, patří i ředitel on-line novin Candonga Yosvani Anzardo Hernández. V září 2009 byl bez udání důvodu na 14 dní zadržen a po té osvobozen bez jakéhokoli obvinění. Policie mu zároveň zabavila jeho počítač, z něhož spravoval webovou stránku novin, a odpojila mu telefon. Ačkoli Yosvani Anzardo na další vydávání novin rezignoval, jejich uzavření nerozumí. „Doufali jsme, že vláda naši činnost pochopí. Nikomu jsme neubližovali, pouze jsme využívali svého práva,“ sdělil novinář. „Velmi jsme usilovali o to, abychom podávali informace o dění v zemi. Úřady to nicméně považují za nebezpečné,“ dodal. Kubánská Ústava si svobodu projevu definuje po svém, když upozorňuje na to, že „žádné z práv, na něž mají občané nárok, nesmí být vykonáváno s rozporu s Ústavou nebo s cíly socialistického státu či rozhodnutím kubánského lidu budovat socialismus a komunismus.“ V takovém státě, kde neexistuje nezávislé a nestranné soudnictví, je v podstatě možné skončit před soudem za jakýkoli vládě nepohodlný čin. Ačkoli kubánská vláda existenci politických vězňů popírá, Amnesty International zdokumentovala přinejmenším 53 případů vězňů svědomí. Ti zůstávají uvězněni za nenásilné vyjadřování svých názorů či uplatňování svobody shromažďování. Amnesty International proto apeluje na kubánskou vládu, aby zrušila právní opatření, která nezákonným způsobem omezují svobodu projevu. Dále AI požaduje zastavení obtěžování disidentů, propuštění všech vězňů svědomí a uvolnění cenzury médií, včetně internetu.

Podobné příběhy

4.10.2017

Čínští vězni svědomí Langzi i Peng Heping propuštěni!

Děkujeme za podporu! Básník Langzi i jeho přítel Peng Heping byli propuštěni na svobodu.


21.6.2017

Saúdská Arábie: Propusťte bloggera Raifa Badawího, který je po pěti letech stále za mřížemi

Pět let boje za Raífa nekončí.


26.2.2017

Ildar Dadin: Dlouho očekávaná svoboda a spravedlnost pro vězně svědomí

Nejvyšší soud zrušil rozsudek a uznal právo na rehabilitaci pro Ildara Dadina, vězně svědomí, odsouzeného za opakované porušení zákonů o veřejném shromažďování. Soud uznal žádost podanou kanceláří generálního prokurátora, podle které nepředstavovalo Dadinovo jednání trestný čin.


9.11.2016

Rusko: nová obvinění z mučení vězně svědomí Ildara Dadina jsou šokující, musí být prozkoumána

Amnesty International (AI) žádá okamžité prošetření vážných obvinění z mučení a týrání, která vznesl vězen svědomí Ildar Dadin v dopise uveřejněném v ruském online periodiku Meduza dne 8. listopadu 2016. Dadin, který je vězněný pro svoje nenásilné aktivity a protesty v rámci nepovolených demonstrací, by měl být podle AI okamžitě propuštěn.