Lidé podepsali 11 100 dopisů proti bezpráví

11 100 - tolik dopisů letos odešle Amnesty International po druhém ročníku podpisové akce na podporu obětí bezpráví.

Poputují do Číny a podpoří dva tamní nespravedlivě vězněné novináře, tibetskou hudebnici a tisíce těch, kteří jsou v nejlidnatější zemi světa ročně popraveni. Dopisy nasbírali v květnu studenti a studentky v ulicích krajských měst ČR.

"Těší nás, že lidská práva oslovují nejen studenty a studentky, ale že pomoci svým podpisem se v Česku rozhoduje stále více lidí. Počet podepsaných dopisů se tak oproti loňskému roku zvýšil o tři tisíce," uvedla Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky Amnesty International.

V Číně za měsíc startují letní olympijské hry, přesto stále dochází k závažnému porušování lidských práv. Bezpráví se navíc děje i v přímé souvislosti s olympiádou. V Číně dochází ročně k největšímu počtu poprav ve světě, skutečná čísla však není možné od úřadů získat. Řada rozsudků smrti je vynesena v nespravedlivých procesech, například po přiznání vynuceném mučením, nebo za nenásilné zločiny. Lidé mohou být uvězněni bez soudu, v cele mohou na dlouhá léta skončit za publikování nepohodlných názorů a informací.

Jedním ze způsobů pomoci obětem bezpráví je zasílání dopisů úřadům, které jsou za porušování práv odpovědné. Tak se bezpráví může postavit každý, Amnesty International má zkušenost, že ke zlepšení dochází po dopisové kampani ve 30 až 40 procentech případů.

Pro ty, kteří nestihli svůj dopis podepsat přímo na ulici, možnost vyjádřit nesouhlas s porušováním lidských práv v Číně nekončí. Dopisy jsou i dnes ke stažení na speciální webové stránce www.zastavpopravy.cz.

Podobné příběhy

3.12.2018

Blesk.cz o Maratonu psaní dopisů


21.1.2019

Homosexuálům v Čečensku hrozí mučení a smrt, nejméně dva lidé zemřeli

Od konce prosince policie v Čečensku zadržela a mučila minimálně čtyřicet osob podezřelých z homosexuality, nejméně dva lidé byli údajně umučeni k smrti.


3.12.2018

Napiš dopis, zachráníš život

Amnesty startuje další ročník největší lidskoprávní kampaně za nespravedlivě vězněné a perzekvované lidi MARATON PSANÍ DOPISŮ. Letošním tématem jsou statečné ženy – obránkyně lidských práv.


23.1.2019

Maraton psaní dopisů - 16637 ručně psaných dopisů! Díky.

Je důležité si připomínat, že podpora lidských práv není samozřejmostí a stejně tak důležité je umět to ocenit!


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...