Irák: pět zoufalých let

Pět let po svržení Saddáma Husajna zůstává Irák jedním z nejnebezpečnějších míst světa, ve své zprávě to dnes uvedla Amnesty International (AI). Nejvyšší cenu za zhoršenou situaci platí civilisté, své domovy jich musely opustit již více než čtyři miliony.

Na iráckou společnost mají devastující dopad útoky ozbrojených skupin a sektářské násilí. Vládní síly se dopouštějí mučení zadržených. Americké i irácké síly pokračují ve věznění stovek podezřelých, z nichž mnozí se nemohou hájit před soudem. Přes nespolehlivost justice padly již ve stovkách procesů rozsudky smrti."Vláda Saddáma Husajna byla synonymem pro bezpráví," říká Malcolm Smart z AI, "jeho svržení ale rozhodně Iráčanům nepřineslo úlevu."Tisíce lidí přišly během minulých let o život nebo utrpěly vážná zranění. I komunity, které dříve žily v relativním klidu, se nyní ocitají uprostřed otevřeného konfliktu. Situace se zhoršila především pro ženy, které jsou vystaveny nátlaku ze strany náboženských extremistů. Úřady je navíc nedokáží ochránit před tzv. "vraždami ze cti", při kterých jsou ženy zabíjeny svými příbuznými.Situace dopadá i na bezpečnostně poměrně klidnou kurdskou oblast severu Iráku, kde ekonomický rozvoj není následován větším respektem k lidským právům.Do zajištění bezpečnosti byly investovány již miliony dolarů, přístup k nezávadné pitné vodě však dnes nemají dvě třetiny obyvatel Iráku. Každý třetí Iráčan -- zhruba osm milionů lidí -- je navíc životně závislý na humanitární pomoci.Podle posledního společného výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) a irácké vlády, jehož závěry byly publikovány v minulém lednu, bylo od března 2003 do června 2006 zabito více než 150 000 lidí. Nikdo však nezná přesný počet těch, kteří od zahájení invaze vedené USA přišli o život.Nastolit pořádek nedovoluje přetrvávající špatná bezpečnostní situace. Především však irácké úřady nedokázaly využít příležitost k posílení lidských práv a vybudování fungujícího právního státu. Plný text zprávy v anglickém jazyce.

Podobné příběhy

8.10.2018

Oleg Sencov ukončil hladovku

Ukrajinský režisér Oleg Sencov se rozhodl ukončit protestní hladovku.


3.9.2018

Vykonat (,) nemožné (,) prominout. Mučení v Rusku.

O mýtech a realitě mučení ve vazbách a vězeních v Rusku.


24.8.2018

Vietnamské úřady musí vyšetřit údajné mučení a špatné zacházení policie vůči návštěvníkům koncertu

Vietnamské úřady musí neprodleně vyšetřit incident, při němž byla policií napadena a zbita skupina aktivistů během návštěvy soukromého koncertu v Saigonu, na němž zazněly písně z doby před vládou komunistického režimu.


10.8.2018

Rusko odmítlo Amnesty International přístup k Olegovi Sencovovi, který drží hladovku už přes 80 dní

Sencov, Ukrajinský režisér odsouzený k 20. letům vězení za údajný terorismus. Pomozte mu podpisem.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...