Irák: pět zoufalých let

Pět let po svržení Saddáma Husajna zůstává Irák jedním z nejnebezpečnějších míst světa, ve své zprávě to dnes uvedla Amnesty International (AI). Nejvyšší cenu za zhoršenou situaci platí civilisté, své domovy jich musely opustit již více než čtyři miliony.

Na iráckou společnost mají devastující dopad útoky ozbrojených skupin a sektářské násilí. Vládní síly se dopouštějí mučení zadržených. Americké i irácké síly pokračují ve věznění stovek podezřelých, z nichž mnozí se nemohou hájit před soudem. Přes nespolehlivost justice padly již ve stovkách procesů rozsudky smrti."Vláda Saddáma Husajna byla synonymem pro bezpráví," říká Malcolm Smart z AI, "jeho svržení ale rozhodně Iráčanům nepřineslo úlevu."Tisíce lidí přišly během minulých let o život nebo utrpěly vážná zranění. I komunity, které dříve žily v relativním klidu, se nyní ocitají uprostřed otevřeného konfliktu. Situace se zhoršila především pro ženy, které jsou vystaveny nátlaku ze strany náboženských extremistů. Úřady je navíc nedokáží ochránit před tzv. "vraždami ze cti", při kterých jsou ženy zabíjeny svými příbuznými.Situace dopadá i na bezpečnostně poměrně klidnou kurdskou oblast severu Iráku, kde ekonomický rozvoj není následován větším respektem k lidským právům.Do zajištění bezpečnosti byly investovány již miliony dolarů, přístup k nezávadné pitné vodě však dnes nemají dvě třetiny obyvatel Iráku. Každý třetí Iráčan -- zhruba osm milionů lidí -- je navíc životně závislý na humanitární pomoci.Podle posledního společného výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) a irácké vlády, jehož závěry byly publikovány v minulém lednu, bylo od března 2003 do června 2006 zabito více než 150 000 lidí. Nikdo však nezná přesný počet těch, kteří od zahájení invaze vedené USA přišli o život.Nastolit pořádek nedovoluje přetrvávající špatná bezpečnostní situace. Především však irácké úřady nedokázaly využít příležitost k posílení lidských práv a vybudování fungujícího právního státu. Plný text zprávy v anglickém jazyce.

Podobné příběhy

20.6.2019

Seznam: OSN a Amnesty tlačí na vyšetření Mursího smrti


29.5.2019

Ihned.cz o odvrácené straně tváře finále UEFA v ázerbájdžánu


27.5.2019

Hra o trůny: 5 faktů, které jsou v reálu ještě horší než v seriálu

Dlouho očekávaná 8. řada seriálu Hra o trůny skončila před pár dny. Tato série opět šokuje diváky a vyvolává kontroverze, zejména kvůli zobrazovanému násilí. Skutečný život mnoha lidí po celém světě je ale ale ještě horší, než bájný svět Západozemí...


15.5.2019

šest zemí, kde se nechcete narodit

Často čteme o nejkrásnějších státech a místech světa. Jak to ale vypadá v těch, které jsou na té „opačné straně“? Podívejte se na země, kde by vzhledem k lidskoprávní situaci chtěl žít asi jen málokdo z nás. Dějí se tam různé věci, o mnohých z nich jste možná ještě nikdy neslyšeli.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...