Kampaň za svobodu internetu

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 20.7.2006

Amnesty International (AI) dnes zahájila mezinárodní kampaň proti represi uživatelů internetu. Akce následuje po úspěšném průběhu tohoto projektu ve Velké Británii.

„Internet může být skvělým prostředkem pro šíření lidských práv – díky jedinému kliknutí mohou aktivisté informovat svět o bezpráví v jejich zemi. Vlády mnoha států od Íránu, přes Kubu po Vietnam, ale brání volnému přístupu občanů k informacím a pronásledují uživatele internetu za vyjadřování jejich názorů,“ říká AI. V zemích, které nehodlají tolerovat svobodná média, jsou uživatelé webu zatýkáni a postihováni. Mnohé webové stránky nejsou dostupné, zahraniční zprávy jsou blokovány a informace o nepohodlných tématech vyhledávače „nemohou najít“. AI chce proto podpořit možnosti internetu jako nástroje pro podporu lidských práv a svobod. To je obzvlášť důležité v čase, kdy represi čím dál ochotněji napomáhají soukromé IT společnosti včetně Microsoftu, Yahoo! a Googlu. „Prostřednictvím speciálních stránek http://irrepresible.info/ mají uživatelé internetu po celém světě možnost připojit se k výzvě za dodržování svobody internetu, která je určena vládám i soukromým společnostem,“ říká AI. Výzva bude předána na setkání OSN o budoucnosti internetu, které proběhne letos v listopadu. Při příležitosti zahájení této kampaně AI uveřejnila zprávu o represi internetu v Číně, která je zemí s údajně nejvyspělejším systém cenzury webu. Podílejí se na ní také zahraniční společnosti, které podlehly nátlaku čínských úřadů a poskytují filtry, blokovací technologie nebo cenzurují obsah stránek. AI eviduje desítky lidí, kteří jsou v souvislosti s užíváním internetu v Číně uvězněni.

Aktuální petice

  Bělorusko

Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!

Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2734 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...