Rusko: nová obvinění z mučení vězně svědomí Ildara Dadina jsou šokující, musí být prozkoumána

  Článek

Amnesty International (AI) žádá okamžité prošetření vážných obvinění z mučení a týrání, která vznesl vězen svědomí Ildar Dadin v dopise uveřejněném v ruském online periodiku Meduza dne 8. listopadu 2016. Dadin, který je vězněný pro svoje nenásilné aktivity a protesty v rámci nepovolených demonstrací, by měl být podle AI okamžitě propuštěn.

Dadinova tvrzení o bití, ponižování a hrozbách znásilněním jsou šokující a v mnohém se shodují s jinými ověřenými informacemi, které popisují fungování ruského trestního systému. Potvrzuje to také ředitel ruské pobočky AI Sergej Nikitin. „Mučení a jiné špatné zacházení jsou v ruském trestním systému široce a zcela beztrestně využívanými metodami. Jejich smyslem je umlčet jakoukoli formu nesouhlasu“, uvedl Nikitin. „Vyzýváme ruské orgány, aby ukončily toto bezprecedentní a beztrestné jednání a vyšetřily hrozivá obvinění vznesená Ildarem Dadinem. Požadujeme také okamžité a bezpodmínečné propuštění Ildara Dadina a zajištění kompenzace za újmy, které utrpěl. Nikdo by neměl být vězněn kvůli tomu, že vyjadřuje své názory“, dodal.

V dopise, který Dadin poskytl serveru Meduza, popisuje svůj příjezd do vězeňské kolonie Segezha dne 11. září 2016. Hned po příjezdu byl podle svých slov čtyřikrát zbit skupinou 10 až 12 osob, druhý den byl půl hodiny zavěšený v poutech a hned na to mu bylo odebráno spodní prádlo a vyhrožováno znásilněním. V dopise dále píše, jak ho vězeňský dozorce varoval: „Tohle byl jen začátek. Pokud nařídím, zmlátí vás moji dozorci mnohem hůř. A jestli si budete stěžovat, zabijeme vás a pohřbíme mimo vězeňský areál.“ Dadinovi se následně podařilo nadiktovat svému advokátovi zmíněný dopis, v němž upozorňuje na to, co prožil. Dopis se podařilo veřejně publikovat, na rozdíl od těch předchozích, které byly zachyceny správou věznice a nikdy se ven nedostaly.

Pozadí případu

Ildar Dadin byl dne 7. prosince 2015 odsouzen moskevským soudem na tři roky odnětí svobody pro opakované protivládní pouliční protesty. Je první osobou, která byla uvězněna za použití represivního zákona zavedeného v roce 2014, který trestá opakovaná porušení pravidel veřejného shromáždění.

První porušení zákona se trestá pokutou, nebo až patnáctidenní administrativní vazbou. Tři taková porušení v průběhu 180 dnů ústí ve stíhání za trestný čin, za který lze uložit trest až na pět let vězení nepodmíněně. Amnesty International se domnívá, že Ildar Dadin je vězněm svědomí.

Dadinovo první „porušení" ruské restriktivní legislativy týkající se veřejných shromáždění bylo pokojné protestování, kde jako jediný demonstrant vyjadřoval nesouhlas s odsouzením mírových aktivistů z Bolotnayské demonstrace ze dne 7. května 2012 v Moskvě, za což byl zadržen. Od té doby byl čtyřikrát buď pokutován, nebo zadržen za podobné „přestupky".

Od 30. ledna 2015 byl v domácím vězení, a když jeho poslední patnáctidenní administrativní vazba uplynula, mohl svůj domov opustit pouze za účelem jednání u soudu. Do vazby byl vzat v den svého odsouzení v prosinci 2015.

Petici za propuštění Ildara lze podepsat zde.

Aktuální petice

  Rusko

Napsala článek, vyhrožují jí smrtí, podpořte novinářku svým podpisem

V dubnu 2020 zveřejnil Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky na Instagramu video, ve kterém vyhrožuje smrtí ruské novinářce Jeleně Milašinové.

 

Aktuální počet podpisů: 4055 Náš cíl: 4500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...