© Private

Vězněná íránská obránkyně práv žen Narges Mohammadiová obdržela Nobelovu cenu míru!

  Článek

Držitelkou Nobelovy ceny za mír 2023 se stala padesátijednaletá Narges, která je vězněna kvůli boji za lidská práva, práva žen a odsuzování trestu smrti.

Íránka kvůli svým lidskoprávním aktivitám strávila roky ve vězení, naposledy byla v loňském roce odsouzena k dalšímu, tentokrát osmiletému trestu.

Narges je v současné době ve vězení, kvůli akci „proti národní bezpečnosti a protistátní propagandě“. Je držena ve věznici Evin, která je známá pro častou brutalitu a nelidské zacházení.

„Režim ji nechal zatknout už celkově 13krát. Odsouzena byla pětkrát, celkový trest čítá 31 let vězení a 154 ran bičem. Zatímco tu mluvím, je paní Mohammadiová stále ve vězení.“

-  členka Nobelova výboru Berit Reiss- Andersenová

„Letošní Nobelova cena je také vyznamenáním statisíců lidí, kteří v předešlém roce demonstrovali proti íránskému teokratickému režimu, jenž diskriminuje a utiskuje ženy,“ vysvětlil Nobelův výbor.
 
Pomozte Narges podpisem petice, která požaduje její okamžité propuštění, povolení pravidelných návštěv rodiny a právíků a potřebnou zdravotní péči. 

Přečtěte si podrobnosti o případu Narges, nebo o podmínkách ve věznici Evin, nebo současném stavu v Íránu. Zajímají vás novinky ze světa lidských práv? Sledujte nás na Instagramu, Facebooku a Twitteru  ať vám nic neuteče!

 

Aktuální petice

  Írán

18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty

Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.

Aktuální počet podpisů: 1089

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...