© Andrey Bok

Nahradila cenovky protiválečnými hesly, byla odsouzena na 7 let

  Článek

Právo na protest   Rusko publikován 18.3.2024

Na protest proti válce nahradila ruská umělkyně Alexandra cenovky v jednom z petrohradských supermarketů cedulkami s protiválečnými informacemi a hesly. Za to si odpykává krutý sedmiletý trest v trestanecké kolonii.

Alexandra Skočilenko je studentka petrohradské univerzity, která se rovněž proslavila v tamní umělecké komunitě. Je známá psaním písní, vytvářením komiksů a je také autorkou populární „Knihy o depresi“, která výrazně přispěla destigmatizaci duševních onemocnění. Zhruba měsíc po začátku války se rozhodla, že nebude krutostem Putinova režimu nečinně přihlížet. 


Na protest proti ruské invazi proto vyměnila cenovky v jednom z tamních obchodů za cedulky s protiválečnými hesly a pravdivými informacemi o násilí na civilistech a ostřelování mariupolského činoherního divadla. O pár dní později prohledala policie její dům a Alexandru zatkla. Její výslech trval až do ranních hodin následujícího dne. Následně obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ozbrojených sil“. Hrozilo jí až 15 let odnětí svobody, nakonec byla odsouzena k 7 rokům.

Alexandra trpí celiakií, a proto musí dodržovat speciální bezlepkovou dietu. To jí však vězeňská správa neumožňuje a zadržuje potravinové balíčky, které Alexandře posílá její rodina. Zdravotní stav odvážné umělkyně se proto zhoršuje.

Podepište petici za její propuštění!


Svým podpsem podpoříte osvobození také dalších ruských vězňů svědomí, kteří jsou nespravedlivě vězněni kvůli tomu, že protestovali proti ruské agresi. 

Podporu můžete Alexandře vyjádřit také dopisem. Napište jí do vězení vzkaz solidarity a naděje. Dáte jí tím najevo, že svět na její odvahu nezapomněl. 

Jak by měl vzkaz solidarity vypadat? 

 
  • Napište krátký vzkaz podpory – pohlednici nebo dopis. Neposílejte balíček (vězni můžou obdržet pouze omezený počet balíčků, a mohlo by se stát, že se k nim kvůli balíčku od vás nedostane důležitá zásilka od rodiny).  
  • Text by měl být napsán v ruštině. Stačí pár jednoduchých slov nebo vět, gramatické chyby nevadí. Pokud rusky neumíte, zkuste použít online překladač (Google, Deepl apod.) nebo použijte vzorový vzkaz.  
  • Nezmiňujte politickou situaci v Rusku, politická témata, válku na Ukrajině, nespravedlivost soudního procesu uvězněného (včetně podrobností z trestního řízení) ani Amnesty International. Nevyzývejte k protestům ani k porušování zákonů a nepoužívejte hrubé výrazy. 
  • Pokud budete posílat pohlednici, vyberte vhodný motiv (krajina). Pohlednice s politickým nebo náboženským motivem by se k uvězněnému nejen nedostala, ale mohla by mu navíc uškodit.  

Návrhy vzorových vzkazů: 

  • Jsme s vámi! – Мы с вами! 
  • Máte moji podporu! - мате моджи подпору! 
  • Připojuji se k požadavkům na vaše okamžité osvobození! – Я присоединяюсь к требованиям о вашем немедленном освобождении!  

Adresa, kam můžete pohlednice nebo dopisy posílat: 


195009, г. Санкт-Петербург,  
ул. Арсенальная, д. 11, ФКУ СИЗО-5 УФСИН по СПб и ЛО,  
Скочиленко Александре Юрьевне, 1990 г. р. 

Pozor: adresa musí vždy obsahovat i jméno a rok narození uvězněného.  
Pohled nebo dopis můžete poslat obyčejně i doporučeně (pokud ho pošlete doporučeně, zvýšíte tím šance, že opravdu dorazí). 

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2276 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...