Díváme se na Vás – Den Tibetu začíná

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 10.3.2011

Dnešní akce Amnesty International nese vzkaz určený nejen diplomatickým zástupcům Čínské lidové republiky: Situace v Tibetu nás stále zajímá. Akce podpoří také konkrétního vězně svědomí, mnicha Jigme Gyatsa, který je za své aktivity odsouzen k 15 letům vězení. Těšíme se na vás v 18: 30 před velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze 6 – Bubenči.

Od brutálního rozprášení tibetského národního povstání čínskou armádou uběhlo již 52 let. 86 000 Tibeťanů tehdy při povstání padlo, mnoho dalších bylo nuceno odejít do exilu – včetně dalajlámy. Před třemi lety, v březnu 2008, pak prošla Tibetem vlna protestů proti útlaku, nejvýraznějších za posledních 20 let. Peking tehdy z nepokojů obvinil dalajlámovy stoupence, kteří měli údajně usilovat o odtržení Tibetu od Číny.

Současná situace v Tibetu

Obyvatelé Tibetu a dalších tibetských oblastí jsou stále vystaveni porušování lidských práv. Podle dostupných informací narostl počet politických vězňů, dochází k omezování práva na svobodu projevu, náboženského vyznání či možnosti se volně sdružovat. Úřady též omezují přístup ke komunikačním prostředkům a zvyšují tlak na země, které prokazují otevřenost k diskusi o tibetské otázce. Tyto represe výrazně snižují dostupnost informací o případech bezpráví v Tibetu. Každý, kdo předává informace do zahraničí, se vystavuje nebezpečí. Terčem postihů již nejsou jen mniši či lidé zapojení do protestů, ale také ti, kteří se snaží uchovat tibetskou kulturu.

V souvislosti s třetím výročím tvrdě potlačených tibetských protestů z března 2008 momentálně čínské úřady uvalily na cestování do Tibetu omezení. Čína k tomuto kroku přistoupila údajně z bezpečnostních důvodů, mezi které řadí chladné počasí a přelidnění oblasti. Omezení se budou týkat především zahraničních turistů. Ti budou pro vstup do horských oblastí potřebovat speciální povolení.

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2317 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...