Útoky na Romy v Maďarsku
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 11.11.2010
Mezi lednem 2008 a srpnem 2009 přišlo v Maďarsku o život šest Romů. Stali se oběťmi série násilných útoků. Romská komunita se obává, že za těmito útoky stojí rasové předsudky pachatelů. Maďarská justice však není schopna na rasově motivované zločiny dostatečně reagovat. Selhává také prevence.

„Maďarské úřady jsou povinny zajistit spravedlnost pro oběti zločinů z nenávisti. Musí tedy vyšetřovat, zda v trestné činnosti hraje roli rasová či etnická nenávist nebo předsudky,“ uvedla Nicola Duckworthová, ředitelka Programu Amnesty International pro Evropu a střední Asii. „Pokud úřady začnou proti rasismu a rasově motivovanému násilí bojovat, vyšlou nezpochybnitelný signál, že rasismus není v Maďarsku tolerován,“ dodala Duckworthová.
Maďarské právo postihuje podněcování k nenávisti a rasově motivované zločiny. Nicméně počet případů, kdy se podařilo rasový motiv prokázat, je nízký v porovnání s počtem těchto útoků, které monitorují nevládní organizace.
Podle maďarské policie bylo v roce 2008 spácháno 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity, v roce 2009 policie zaznamenala šest těchto činů. Údaje nevládních organizací jsou však vyšší, v roce 2009 poukázaly na 25 těchto útoků, v roce 2008 se jich podařilo zdokumentovat 17. Tento nepoměr je připisován faktu, že řada obětí trestný čin policii vůbec nenahlásí. Obávají se, že by policie rasový motiv stejně nezohlednila. Amnesty International hovořila s několika Romy, kteří po útocích trpěli traumaty. Tito lidé postrádají informace o službách a poradenství, které by jim jejich situaci ulehčilo.
Maďarské úřady navíc nejsou schopny náležitě dokumentovat, vyšetřovat, stíhat a trestat rasově motivované činy. Neposkytují také dostatečnou podporu obětem tohoto zločinu. Podle Amnesty International by maďarské úřady měly shromažďovat informace o rozsahu a formách zločinů z nenávisti. Amnesty International proto vyzývá maďarské úřady, aby:
- zajistily, že Romové i příslušníci dalších ohrožených skupin získají náležitou ochranu před násilím,
- zajistily výcvik pro policisty a vyšetřovatele, kteří by se měli seznámit s problémem zločinů z nenávisti,
- spolupracovaly s romskou samosprávou a nevládními organizacemi a poskytovaly Romům podporu k ohlašování zločinů z nenávisti.
Aktuální petice
Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?
Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.
Aktuální počet podpisů: 2001 Náš cíl: 3000
Další zprávy
Marie-Anne Photography
© 2017 SOPA Images
Anadolu via Getty Images