Útoky na novináře zůstávají v Rusku bez trestu
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí publikován 6.10.2008
Nedávné útoky na nezávislé novináře v Rusku ukazují rizika, kterým se tito lidé při své práci vystavují. Dva roky po smrti novinářky Anny Politkovské na situaci upozornila Amnesty International (AI), která ruské úřady vyzvala, aby zakročily proti beztrestnosti, které se pachatelé těchto zločinů dosud těší.
V zemi, kde je řada médií včetně televize kontrolována státem, se prostor pro nezávislé zpravodajství stále zmenšuje. Ta média, která se o ně přesto dál pokoušejí, mnohdy čelí obtěžování ze strany úřadů. Například moskevská rozhlasová stanice Echo Moskvy byla několikrát vyzvána, aby úřadu prokurátora předložila přepisy svých pořadů kvůli podezření, že dávaly prostor extremistickým názorům.
Obráncům lidských práv a novinářům navíc kvůli jejich práci hrozí útoky na majetek, ale také únosy a mučení, někteří dostávají výhružky smrtí. Došlo i zabitím za neobjasněních okolností. Obzvlášť riziková je práce v oblasti Severního Kavkazu.
Magomed Evlojev, který byl majitelem nezávislé ingušské webové stránky, zemřel 31. srpna 2008 za nejasných okolností v policejní vazbě. Asi o měsíc dřív donutila ingušského aktivistu Zuraba Tsechojeva skupina ozbrojených mužů, kteří vypadali jako příslušníci bezpečnostních jednotek, nastoupit do auta. O několik hodin později byl nalezen u silnice poblíž hlavního města s vážnými zraněními. Ani v jednom případě nebylo dosud vyšetřeno, za jakých okolností k nim došlo, a jejich pachatelé unikají spravedlnosti.
Další informace
Novinářka Anna Politkovská byla zavražděna 7. října 2006 v centru Moskvy. Dva roky poté jsou ve vazbě tři lidé, kteří jsou obviněni z podílu na zločinu. Údajný vrah však dosud zůstává na svobodě a nedošlo ani k nezávislému vyšetřování, které by odhalilo, kdo si vraždu Politkovské objednal.
Aktuální petice
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Aktuální počet podpisů: 2732 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Jehad Alshrafi/Anadolu via Getty Images
© Przemysław Stefaniak/Amnesty International