Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4228 výsledků:

  Článek publikován 1.2.2006

Hamas musí zastavit útoky na civilisty

Amnesty International (AI) vyzvala Hamas (Hnutí islámského odporu), aby bezvýhradně dodržoval mezinárodní právo, respektoval práva všech Palestinců a zastavil útoky na izraelské civilisty.

  Článek publikován 1.2.2006

Duševně nemocní pachatelé v USA – namísto léčby trest smrti

Stovky pachatelů trpících duševní nemocí v USA se pohybují ve společnosti, která jim není schopná včas pomoci, ale neváhá je odsoudit k smrti, prohlásila Amnesty International (AI).

  Článek publikován 26.1.2006

Diskriminace brání návratu uprchlíků do Bosny a Hercegoviny

Diskriminace v zaměstnání stále představuje vážnou překážku navracení uprchlíků do jejich domovů v Bosně a Hercegovině, uvedla dnes Amnesty International (AI).

  Článek publikován 26.1.2006

Internetové společnosti pomáhají cenzuře

Cenzurovaný vyhledávač společnosti Google je jen dalším z řady případů, kdy mezinárodní internetové společnosti podlehly tlaku čínské vlády. Tento „ústupek“ významným způsobem omezuje práva na svobodu vyjadřování a na svobodný přístup k informacím v Číně.

  Článek publikován 25.1.2006

Rada Evropy vydala zprávu o utajených věznicích CIA

Zveřejnění předběžné zprávy Rady Evropy o utajených věznicích v Evropě představuje počáteční krok k zjištění pravdy o převozech zajatců podezřelých ze spolupráce s teroristy do zemí, kde jim hrozí mučení. Je ale jasné, že stále chybí odpovědi na zásadní otázky. Mluvit by měly především vlády evropských zemí.

  Článek publikován 24.1.2006

Turecký soud odložil případ obviněného spisovatele

Amnesty International (AI) vítá včerejší rozhodnutí tureckého soudu, který odložil případ spisovatele Orhana Pamuka. Ten byl obviněn na základě článku číslo 301 tureckého trestního zákoníku na základě rozhovoru o zabíjení Kurdů a Arménů pro švýcarské noviny Tages Anzeiger. Soud čekal na povolení ministerstva spravedlnosti, aby pokračoval v případu, ale podle dostupných informací stíhání zastavil poté, co ministerstvo soudu písemně sdělilo, že nemá pravomoci do případu zasáhnout.

  Článek publikován 23.1.2006

Írán odsoudil k smrti dětské pachatele

Amnesty International žádá vládu Íránu, aby zrušila trest smrti pro pachatele, kteří byli v době spáchání trestného činu mladší osmnácti let. Nedávno byly oznámeny dva nové případy, kdy iránské soudy odsoudily dětské pachatele. Írán tak porušuje svůj závazek vzhledem k mezinárodním lidskoprávním předpisům.

  Článek publikován 11.1.2006

Čtyři roky věznění na Guantánamu – nové důkazy o mučení

AI zveřejnila nové důkazy o mučení a špatném zacházení se zajatci zadržovanými ve věznici Guantánamo a vyzvala vládu USA, aby toto vězení uzavřela. Apel přichází čtyři roky poté, co byli do vojenské námořní základny přemístěni první vězni. Nadále zde zůstávají vězněny stovky lidí bez obvinění.

  Článek publikován 9.1.2006

Rok 2006 – Šance pro účinnou kontrolu obchodu se zbraněmi

Světovému obchodu se zbraněmi chybí kontrola, která by dokázala předejít jejich zneužití proti civilistům. Nezodpovědné dodávky zbraní podporují eskalaci násilí v mnoha regionech světa. OSN bude letos jednat o přijetí Mezinárodní smlouvy o obchodu se zbraněmi, která je šancí pro prevenci ozbrojených konfliktů.

  Článek publikován 5.1.2006

Rusko přehlíží násilí na ženách

Násilí na ženách je v Rusku jedním z nejpronikavějších, byť skrytým porušováním lidských práv. Nedávný nezávislý výzkum odhalil, že 70 procent vdaných žen bylo ze strany svých manželů vystaveno nějaké formě násilí.

1404405406407408409410411412413414415416423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...