Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4183 výsledků:

  Článek publikován 21.1.2005

Ruská federace: Bezpečnostní složky pronásledují obránce lidských práv

Amnesty International se vážně obává o osud osmi aktivistů pracujících v lidskoprávní organizaci Společnost pro Rusko-Čečenské přátelství, kterým hrozí svévolné zatčení, mučení a "zmizení" beze stopy. Důvodem obav je především postup ruských bezpečnostních složek, které včera zajistily kontaktní informace o těchto osobách.

  Článek publikován 20.1.2005

Prodej českých zbraní mimo veřejnou kontrolu pokračuje

Přes proklamované úsilí vlády o zpřísnění kontroly obchodu se zbraněmi panuje v České republice stále atmosféra utajování, která znemožňuje účinnou veřejnou kontrolu. Existence "Výroční zprávy o kontrole exportu" ani publikované informace o vládní novele zákona o zahraničním obchodě s vojenským materiálem zatím nedávají naději, že by se na situaci mohlo něco změnit. Demonstrovat to lze na veřejné obchodní soutěži na prodej nadbytečné výzbroje, kterou 30. prosince minulého roku vypsalo Ministerstvo obrany.

  Článek publikován 13.1.2005

Evropa musí zajistit důstojný život pro duševně nemocné

"Porušování práv duševně nemocných dosahuje v některých evropských státech závažných rozměrů," upozorňuje Amnesty International v souvislosti s ministerskou konferencí o duševním zdraví (Mental health: Facing the challenges, building solutions"), které se zúčastní Světová zdravotnická organizace WHO, Evropská unie, Rada Evropy a zástupci evropských států ve dnech 12. až 15. ledna 2005 v Helsinkách.

  Článek publikován 12.1.2005

Čína: Fráze o náboženské svobodě mají daleko k realitě

Před Vánocemi vyhlásila čínská vláda opatření, která podle slov oficiálního deníku China Daily představují „významný krok na cestě k ochraně náboženských svobod čínských občanů.” Je to tedy dobrá zpráva pro všechny, kdo jsou v Číně pronásledováni kvůli aktivitám na obranu náboženských svobod? Je dobrá pro předního náboženského vůdce Zhanga Ronglianga, který byl policií zadržen 1. prosince v provincii Henan, a pro další zadržované a vězněné kvůli jejich víře?

  Článek publikován 5.1.2005

Súdán: Dva miliony civilistů potřebují okamžitou ochranu

Přes veškerou mezinárodní pozornost, která se dostává probíhajícímu konfliktu v súdánském Dárfúru, zůstávají lidé obývající venkovské oblasti, stejně jako ti, kteří museli své domovy opustit, bez dostatečné ochrany. Násilí proti civilistům, včetně znásilňování žen, je na denním pořádku také v dárfúrských táborech pro vysídlence.

  Článek publikován 5.1.2005

V Konžské demokratické republice se opět bojuje

Právě probíhající boje mezi vládními silami Konžské demokratické republiky (KDR) a povstaleckými jednotkami v provincii Severní Kivu na východě Konžské republiky, stejně jako poslední zprávy o zapojení Rwandských obranných sil do tohoto konfliktu, představují závažnou překážku v nastolení trvalého míru v této zemi.

  Článek publikován 5.1.2005

Vánoční nadílka pro děti v uprchlických táborech

Radost z Vánoc pocítily ve čtvrtek 23. prosince 2004 všechny děti žijící v uprchlických táborech v Zastávce u Brna a ve Zbýšově. Předvánoční program spojený s nadílkou dárků pro ně zajistila místní skupina Amnesty International v Brně.

  Článek publikován 15.12.2004

Nový zákon v Zimbabwe může přinést zánik lidskoprávních organizací

Amnesty International je pobouřena nově přijatým zákonem o nevládních organizacích (NNO), který zakazuje práci zahraničních lidskoprávních organizací v Zimbabwe. Tento zákon navíc může přinést také zánik místních skupin hájících lidská práva.

  Článek publikován 7.12.2004

Myanmar/Barma: Vězni svědomí osvobozeni

Amnesty International vítá, že barmské státní úřady minulý měsíc propustily z vězení nejméně 20 politických vězňů. Země dále oznámila, že hodlá propustit dalších 3937 vězňů, kteří pobývají ve uvězení na základě "nesprávných informací".

  Článek publikován 7.12.2004

Summit EU-Rusko: Pronásledování ochránců lidských práv v Čečensku se stupňuje

Amnesty International naléhá, aby se na summitu v Haagu, kterého se zúčastní ruský prezident Vladimir Putin, jednalo o zesilujícím útlaku představitelů ruské občanské společnosti a o selhání ruské vlády v ochraně práv svých občanů. Organizace vyzývá EU a její členské státy k podpoře obránců lidských práv působících v Čečensku a apeluje na vládu Ruské federace, aby dostála svým závazkům respektovat a chránit ty, kteří monitorují nebo vyšetřují zneužívání lidských práv v této oblasti.

1408409410411412413414415416417418419

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...