Ukrajina musí okamžitě zasáhnout a zabránit eskalaci násilí

Násilí na Ukrajině pokračuje. Sledujeme vývoj situace. Přidejte se k petici.
Použití ostré munice ze strany policie v Kyjevě by jen zhoršilo situaci, která už teď je velmi nestabilní – říká Amnesty International poté, co zemřeli čtyři demonstranti a ukrajinská vláda na to reagovala prohlášením, že policie může začít používat ostré náboje.

Smrt muže, který byl brutálně zbit dvěma příslušníky pořádkové policie, je jen dalším příkladem všudypřítomné policejní beztrestnosti na Ukrajině. „Musí začít platit nulová beztrestnost pro policisty, kteří se uchylují ke zneužívání síly. Opakovaně jsme vyzvali ukrajinské úřady, aby poslaly pachatele před soud, ale bezprávní násilí ze strany policistů pokračuje – a vedlo už i k nejméně jednomu úmrtí. Co ještě dalšího se musí stát, aby se policisté stali zodpovědnými za porušování lidských práv?“ říká Heather McGill, expertka Amnesty International na Ukrajinu.

Ministerstvo vnitra popírá, že by policie použila ostré náboje, ale vyhrožuje, že se to může změnit v případě střelby. „Ukrajinské úřady by si měly uvědomit, že policisté mají používat střelné zbraně jen v případě, kdy tím zabrání bezprostřednímu ohrožení života nebo život ohrožujícímu zranění,“ vysvětluje Heather McGill. „Beztrestnost pro příslušníky ozbrojených sil na Ukrajině je skutečně vážný problém a rozhodnutí o povolení používat ostrou munici je v této souvislosti alarmující.“

Převážně pokojné demonstrace se vyhrotily v Kyjevě v neděli - poté, co vláda v pátek představila sérii nových zákonů, které kriminalizují protesty a výrazně omezují svobodu shromažďování a projevu. Nová nařízení vstoupila v platnost v úterý 21. ledna o půlnoci.

„Ukrajinské úřady musí udělat vše, co je v jejich silách, aby zastavily eskalaci násilí v Kyjevě. Nesmí už umírat lidé. Pokud – jak říkají – mají zájem o mírové řešení politické krize v zemi, měly by začít okamžitě respektovat lidská práva a nesnažit se je obyvatelům vzít pomocí rozsáhlé legislativy, potlačování pokojných protestů a umožnění policii používat beztrestně hrubou sílu,“ dodává Heather McGill.

Přidejte svůj podpis pod výzvu ukrajinskému prezidentovi.

Podívejte se na VIDEO

Podobné příběhy

23.4.2019

Ukrajina: Rok po útoku na romský tábor v Kyjevě? Žádná spravedlnost

Oběti rasově motivovaného násilí se pořád nedočkaly účinného vyšetřování.


4.7.2018

Ukrajina: útok na Romy musí být rychle a spolehlivě vyšetřen

Ukrajinské orgány musí jednat rychle a rozhodně, aby postavily před soud pachatele dvou smrtelných útoků proti Romům.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...