Írán musí propustit obránkyně práv žen zadržené za pokojné protesty proti nucenému zahalování
25.4.2019
V půlce dubna byly zadrženy dvě obránkyně práv žen Yasmin Aryaniová a Monireh Arabshahiová. Třetí aktivistka Vida Movahediová, která je zadržena od října 2018, byla minulý měsíc odsouzena na jeden rok za pokojné protestování proti nucenému zahalování.
Íránské zpravodajské a bezpečnostní orgány také několik dalších obránkyň práv žen vystavily výhružným telefonátům, kdy je varovaly, že budou zatčené, pokud budou pokračovat v kampani proti nucenému zahalování. Některé předvolaly k výslechu a mají strach z bezprostředně hrozícího zatčení.
„Zdá se, že íránské úřady ´rozdávají rány´ v reakci na zvýšený vzdor, projevený íránskými ženami, a rostoucí pokojné všelidové hnutí proti zákonům o nuceném zahalování. Zastrašují, aby lidé mlčeli a ženy se podrobily,“ shrnuje Magdalena Mughrabiová, zástupkyně ředitele pro Blízký východ a severní Afriku Amnesty.
„Kriminalizace žen a dívek za to, že nenosí závoj, je extrémní formou diskriminace na základě pohlaví a krutého, nelidského a ponižujícího zacházení, které hluboce poškozuje důstojnost žen. Namísto pronásledování a uvěznění žen, které se staví proti této pobuřující nespravedlnosti, by íránské orgány měly okamžitě a bezpodmínečně propustit všechny obránce a obránkyně práv žen zadržené za jejich pokojný aktivismus,“ upozornila Mughrabiová.
Přečtěte si o osudech zadržovaných žen více ZDE.
Podobné příběhy
18.7.2019
Novináři ve vězení drží hladovku!
Dva z novinářů, Sanaz Alahyariová a její manžel Amirhossein Mohammadifar ve vězení od 4.7. drží hladovku na protest proti jejich několikaměsíčnímu věznění.
12.3.2019
Írán: 33 let ve vězení a 148 ran bičem pro Nasrín Sotudíovou
Nasrín Sotudíovou odsoudili k 33letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem. Na svém facebookovém profilu to uvedl její manžel Reza Khandan.
5.3.2019
Nasrín Sotudíové hrozí až 34 let ve vězení a 148 ran bičem
Íránská právnička Nasrín Sotudíová čelí až 34letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem ve dvou probíhajících soudních procesech. Obvinění proti ní vznesená jsou přitom výlučně za její aktivity v oblasti lidských práv, včetně ochrany žen protestujících proti nucenému nošení hidžábu a její otevřený nesouhlas s trestem smrti.
1.10.2018
Írán: Úřady záměrně hazardují se zdravím vězněného aktivisty s rakovinou
Íránské úřady mučí Arashe Sadeghiho, uvězněného ochránce lidských práv, který má rakovinu - záměrně mu odpírají specializovanou lékařskou péči, kterou podle odborníků zoufale potřebuje.