Rusko: prominentní investigativní novinářka a právnička napadené během návštěvy v Čečensku

V Grozném 6. února napadli dvě lidskoprávní aktivistky. Jednou z nich je novinářka Jelena Milašinová.

Jelena Milašinová

Denis Krivošev, zástupce ředitele Amnesty pro východní Evropu a střední Asii, k incidentu prohlásil: 

„Tento bezostyšný útok je otřesný. Minulý rok čečenský vůdce  Ramzan Kadyrov, jmenovaný Kremlem, otevřeně varoval, že znemožní obhájcům lidských práv návštěvu Čečenska a vyhrožoval jim násilím. Nyní k takovému násilí dochází. 

Toto je nejnovější v řadě bezprecedentních útoků na hlasité kritiky v Čečensku a je to přímý důsledek takových hrozeb spojený s úplnou beztrestností pachatelů mimosoudních poprav, vynucených zmizení a mučení kritiků Kadyrova. 

Pouze účinné vyšetřování tohoto a všech minulých útoků může ukončit bezprávnost, která v současné době vládne v Čečensku. Protože na místní úrovni existuje jen malá naděje na účinné vyšetřování, musí zakročit federální ruské úřady, které však  doposud jasně indikovaly, že to vůbec nemají v úmyslu,“ uzavřel. 

Pozadí 

Jelena Milašinová, která před dvěma lety poprvé pronikla do příběhu únosů, mučení a zabíjení homosexuálů v Čečensku a zveřejnila ho a lidskoprávní právnička Marina Dubrovinová, byly večer 6. února napadeny davem ve foyer hotelu Continent. Útočníci ženy fackovali a bili pěstmi, jejich reakce natáčeli na kameru. Pak jeden muž oznámil, že odcházejí a útočníci bez jakýchkoli překážek opustili hotel. 

Marina Dubrovinová  přijela do Grozného, aby zastupovala, jako právní poradce, zájmy Islama Nukhanova, bloggera, který pořídil video o drahých nemovitostech, údajně patřících rodinám spojeným s vedením Čečenska. Poté, co publikoval video na YouTube, byl Nukhanov zadržen a později obviněn z ilegálního držení zbraní. To on popírá. Jelena Milašinová plánovala zúčastnit se Nukhanovova soudního procesu jako novinářka.

 

Podobné příběhy

12.6.2019

Rusko: Ojub Titijev podmínečně propuštěn, Ivan Golunov v domácím vězení

Podmínka pro Ojuba je vítaný krok, ale ne spravedlnost. Navíc v kontextu zadržení investigativního novináře Ivana Golunova.


13.6.2019

Ojub Titijev je na svobodě!

Ojub Titijev byl po téměř roce a půl, které strávil nespravedlivě ve vězení podmínečně propuštěn.


12.6.2019

“Nikdy jsem nemyslel, že se zúčastním svého pohřbu”

Zamyšlení o zadržení novináře Ivana Golunova.


18.9.2019

Propuštěný Sencov děkuje Amnesty za 22 kg dopisů

Hned po propuštění z ruského vězení poděkoval ukrajinský filmař Oleg Sencov hnutí Amnesty za neúnavnou práci na jeho případu.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...