Mapa případů

REAGUJEME NA PORUŠOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH LIDSKÝCH PRÁV KDEKOLIV NA SVĚTĚ.

 Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na představitele vlád vedou ke zlepšení jejich pomínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady doposud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš popud problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších.

Česká sekce Amnesty International je schopná překládat do češtiny jen část případů - pokud hledáte další, nebo jste nenašli ten, o kterém víte, že se jím AI zabývá, zkuste tuto stránku ústředí AI, kde jsou ve světových jazycích všechny případy.

Česká republika:

Ano přijetí dětských uprchlíků do Česka

Zapojte se do naší FOTOVZKAZOVÉ AKCE a napište ministrovi vnitra, proč by měla ČR přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Napíšu vzkaz ministrovi

Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny:

Hongkong volá o pomoc. Pomůžete?

Všečínské shromáždění lidových zástupců schválilo návrh kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Obránci lidských práv a prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se obávají, že zákon omezí jejich svobodu.

Rusko:

Napsala článek, vyhrožují jí smrtí, podpořte novinářku svým podpisem

V dubnu 2020 zveřejnil Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky na Instagramu video, ve kterém vyhrožuje smrtí ruské novinářce Jeleně Milašinové.

Ázerbájdžán:

Bránil lidská práva, za trest musel do vězení. Podpořte ho!

Ázerbájdžánský obránce lidských práv Elchin Mammad byl zatčen dne 30. března 2020 několik dní poté, co na internetu publikoval kritickou zprávu o situaci v oblasti lidských práv v Ázerbájdžánu.

Řecko:

Řecko: chraňte uprchlíky před nákazou COVID-19

Zatímco svět se snaží vypořádat s krizí způsobenou pandemií COVID-19, riziko nákazy pro uprchlíky na řeckých ostrovech s každou hodinu narůstá.

Čína:

Trest za knihy kritizující čínskou vládu? Deset let vězení a zbavení politických práv

Soud v Číně poslal na deset let do vězení hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Guie Minhaie.

Spojené arabské emiráty:

Básník a bloger odsouzen na deset let kvůli článkům o lidských právech!

Ahmed Mansúr je básník, bloger a obránce lidských práv. V květnu 2018 byl v nespravedlivém soudním procesu odsouzen k deseti letům ve vězení. Ahmed je držen na samotce, v cele nemá matraci, nejsou mu umožněny vycházky. Na protest proti špatným podmínkám ve vězení držel opakovaně hladovku. Jeho zdravotní stav je velmi vážný. Ahmend byl obviněn a odsouzen pouze za poklidné uplatňování svých práv na svobodu projevu a sdružování. Amnesty požaduje jeho okamžité propuštění.

Egypt:

Egypt mučí obránce lidských práv – zastavme to!

Patrick Zaki George je obránce lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Dne 7. února byl nečekaně zadržen na letišti v Káhiře. Ve vězení ho opakovaně mučili. Je obviněn z několika trestných činů a zůstává ve vazbě. Amnesty ho považuje za vězně svědomí, uvězněného výhradně kvůli své práci a kritice režimu na sociálních sítích. Požadujeme jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Řecko:

Děti v ohrožení kvůli nedostatku lékařské péče

Od července 2019 je v Řecku žadatelům o azyl a dětem migrantů bez legálního statusu zamezen přístup k veřejnému zdravotnictví. Azylový zákon z listopadu loňského roku se sice přístupu ke zdravotní péči věnuje, ale realizační opatření stále chybějí, což ohrožuje životy a zdraví tisíců dětí a dospělých.

Egypt:

Tři novináři jsou nespravedlivě ve vězení jen kvůli své práci

Dne 26. listopadu 2019 neuniformovaní policisté bezdůvodně zatkli novinářku Solafu Magdyovou a její kolegy Hossama el-Sayeda a Mohameda Salaha. Zabavili jim telefony, notebooky a auto a následně byli obviněni ze „spojení s teroristickou skupinou“ a „šíření nepravdivých zpráv“. Všichni tři jsou stále ve vězení.

Čína:

Obránce lidských práv v Číně nespravedlivě odsouzen k dvanácti letům vězení

Huang Qi, zakladatel a ředitel webové stránky o lidských právech „64 Tianwang”, byl 29. července 2019 v utajeném soudním procesu odsouzen k dvanácti letům vězení. Trest udělený pouze za provozování webové stránky je záměrně vysoký, aby odradil další lidskoprávní aktivisty od dokumentování porušování lidských práv a dalších aktivit.

Turecko:

TURECKO: Zastavte násilné deportace syrských uprchlíků

V rozporu s mezinárodním i místním právem deportují poslední měsíce turecké úřady syrské uprchlíky zpět do Sýrie, kde jim hrozí vážné porušování lidských práv. Uprchlíkům, kterým již skončila platnost jejich tureckých identifikačních dokladů, nejsou doklady prodlužovány, přestože je to podle tureckého práva možné. Turecko musí všechny deportace zastavit a umožnit uprchlíkům obnovování jejich dokladů.

Bangladéš:

Bangladéšská vláda jí zakázala studovat. Nenechme to tak!

Studentka práv Rohima Akter Khushiová byla vyloučena ze soukromé vysoké školy Cox’s Bazar International University v Bangladéši jen pár dnů po odvysílání zahraniční reportáže, kde se o ní mluví jako o jedné z mála rohingských žen, kterým se podařilo získat přístup k univerzitnímu vzdělání. Mladá žena byla ze školy vyloučena pouze kvůli své příslušnosti k muslimské menšině Rohingů, a to na základě nařízení bangladéšské vlády, podle kterého není příslušníkům Rohingů umožněno studovat na jakékoli státní nebo soukromé univerzitě či vysoké škole.

Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny:

Hongkong bojuje o svobodu, podpořme ho!

Vláda Hongkongu na jaře předložila návrh zákona, který by ohrozil nezávislost města a umožnil vydávání lidí do Číny. Miliony lidí vyšly do ulic, návrh zákona byl nakonec stažen. Demonstrace ale přerostly v požadavky na demokratické reformy. Amnesty při protestech zdokumentovala nepřiměřené násilí ze strany policie. Požadujeme řádné vyšetření policejní brutality a zajištění práva na svobodu projevu a shromažďování.

Čína:

Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti

Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.

Kuba:

Nezávislá novinařina se trestá – třeba i rokem vězení

Roberto de Jesús Quiñones Haces, kubánský právník a nezávislý novinář zpravodajského serveru Cubanet, byl odsouzen k ročnímu trestu za údajné „odporování úřadům a neuposlechnutí nařízení“.

Filipíny:

Přežila tajfun, teď bojuje za klima

„Jsem Marinel. Když mi bylo 16, zažila jsem, jak tajfun Yolanda zničil celou mou vesnici a zabil tisíce lidí. Tohle se nesmí opakovat, a proto se snažím přesvědčit světové lídry, aby konečně začali smysluplně řešit dopady klimatických změn.“ Marinel Sumooková Ubaldová (22) byla ještě teenagerka, když si uvědomila, že musí najít způsob, jak ochránit sebe a své společenství před katastrofálními dopady klimatické změny. 13. listopadu 2013 totiž přežila řádění tajfunu Yolanda – jedné z nejsmrtelnějších tropických cyklón v historii planety. Ta zničila celou její vesnici, na Filipínách během pár hodin zemřelo přes 6000 lidí a miliony ztratily své domovy. Teď, o šest let později, získala Marinel titul ze sociální práce. Dál aktivně hledá způsoby, jak přesvědčit vlády všech zemí, že musí přijmout zodpovědnost za negativní dopady klimatických změn. V  roce 2018 v New Yorku třeba přednesla důkazy o vlivu fosilních paliv na negativní změny klimatu. „Můj příběh je jen jedním z mnoha a já jsem tu, abych promluvila jménem zranitelných a přehlížených komunit,“ řekla před zaplněným sálem v OSN. „Věřím, že náš hlas bude vyslyšen.“ Podmínky života jejího společenství v  provincii Východní Samar jsou totiž i několik let po tajfunu katastrofální – vláda neudělala dostatečná opatření a nechala lidi žít v otřesných podmínkách. Stále je nedostatek jídla, vody, nefunguje elektřina ani kanalizace. Marinel je proto odhodlaná zasadit se o to, aby se vlády po celém světě postavily změnám klimatu a řešily jejich dopady na její a další podobné komunity.

Írán:

Íránský právník bránil lidská práva, dostal 29 let a 111 ran bičem

Íránský právník Amirsalar Davoudi byl odsouzen k 29,5 letům vězení a 111 ranám bičem za svou práci v oblasti lidských práv. Ve vazbě byl vyslýchán bez přítomnosti advokáta. Odsouzen byl v nepřítomnosti. Trest si odpykává v nechvalně proslulém vězení Evin.

Čína:

Třicet lidí vězní v převýchovném táboře kvůli lidskoprávním aktivitám jejich příbuzné

Až třicet příbuzných ujgurské lidskoprávní aktivistky Rebiji Kadírové je už dva roky drženo v (politickém) převýchovném táboře bez jakéhokoliv obvinění nebo řádného soudního procesu.

Čína:

Čínský obránce lidských práv je po propuštění z vězení pod stálým dohledem úřadů a policie

Obránce lidských práv a právník Jiang Tianyong byl v únoru 2019 propuštěn z vězení, přesto zůstává pod stálým dohledem úřadů a policie. Zároveň nemá přístup k odpovídající lékařské péči. V důsledku mučení ve vězení má přitom řadu zdravotních problémů.

Čína:

Přední obránce lidských práv zmizel a nikdo netuší, kde je

Kao Č’-šenga, předního obránce lidských práv a právníka, zatkla policie 13. srpna 2017 a od té doby je vězněn na neznámém místě.

Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny:

Čtyři organizátoři "deštníkového hnutí" ve vězení!

Devět vůdců prodemokratických protestů v Hongkongu z roku 2014 bylo shledáno vinnými z „narušování veřejného pořádku“, čtyři z nich jsou ve vězení, ostatní dostali podmíněné tresty.

Maďarsko:

Podpořme maďarskou občanskou společnost. Vyjádřeme jim solidaritu!

V Maďarsku dochází od roku 2010 k zásadním změnám ovlivňujícím celou společnost, poslední dva roky se však situace prudce zhoršuje. Dochází k přijímání kontroverzních zákonů a k systematickým legislativním reformám a represivním opatřením. Patří sem reforma soudnictví, voleb, daní a kontroverzní zákony upravující svobodu projevu, petiční a sdružovací právo.

Polsko:

Proč polské úřady místo útočníků šikanují oběti násilí?

11. listopadu 2017 bylo 14 odvážných polských žen napadeno během pochodu organizovaného při příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě. Skupina aktivistek se rozhodla vystoupit proti nenávistným projevům, které průvod provázely, a přinesly transparent s nápisem „Stop fašismu“. Několik minut po roztažení transparentu byly napadené a z videozáznamů je vidět, že do nich někteří lidé kopali, plivali na ně a křičeli. Policie však adekvátně nezasáhla.

Bělorusko:

Letitý kritik Lukašenka a opoziční politik znovu ve vězení!

Pavel Sevjarynec, politik, dlouholetý kritik prezidenta a významná postava běloruské opozice je od 7. června opět ve vazbě. Existují vážné obavy, že je ve vězení vystaven špatnému zacházení.

Uzavřená petice Irák:

Nespravedlivě uvězněn kvůli organizaci protestu učitelů

Dne 16. května 2020 vtrhli ozbrojení příslušníci jednotek bezpečnostní služby Asayîş a místní policie do bytu učitele a aktivisty Badala Abdulbaqiho Aby Bakra Barwárího v Dahúku v oblasti iráckého Kurdistánu (KRI) a zadrželi jej bez příkazu k zatčení.

Tunisko:

Za sdílení vtipného příspěvku hrozí blogerce tři roky vězení

Sedmadvacetiletá tuniská blogerka Emna Charguiová sdílela dne 2. května 2020 na Facebooku příspěvek, který našla na sociálních sítích. Jedná se o vtipný text napodobující verše Koránu a dělá si legraci ze situace kolem pandemie COVID-19. Text neobsahuje žádné podněcování k nenávisti nebo násilí. Záměrem je pobavit, a text dokonce obsahuje i výzvu, aby lidé zůstali doma a myli si ruce. Za sdílení příspěvku Emně hrozí až tři roky vězení.

Venezuela:

Obviněna z terorismu kvůli kontaktu s opozicí

Dne 2. dubna 2020 provedli příslušníci venezuelského Ředitelství vojenské kontrarozvědky (DGCIM) v hlavním městě Caracasu razii v bytě Maury Carrerové a svévolně ji zadrželi pro údajnou spojitost s poradcem Juana Guaidóa, předsedy venezuelského Národního shromáždění a lídra venezuelské opozice. Od 1. května nebyla téměř v kontaktu se svými obhájci a rodinou a je držena na samotce.

Maďarsko:

Nový zákon zakáže transgender a intersex lidem úřední změnu genderu. Zastavme to!

V květnu 2020 byla v Maďarsku přijata novela zákona, jejíž článek 33 znemožňuje transgender a intersex osobám úřední změnu pohlaví v souladu s vnímáním vlastní genderové identity, a tím i možnost získat odpovídající doklady (to bylo dosud v Maďarsku možné), což je v rozporu s jejich lidskými právy. Podle novely má být v matrice a v dokladech totožnosti uvedeno „biologické pohlaví založené na zrození a genomu“, což znemožňuje jakoukoliv pozdější úřední změnu tohoto údaje.

Polsko:

Polsko: Deset let vězení za „plakátovou kampaň“

Známá polská obránkyně lidských práv Anna a jeden aktivista jsou obviněni z „krádeže a vloupání“ za to, že v několika autobusech vyměnili reklamy za plakáty s informacemi, že polská vláda manipuluje se statistikami v souvislosti s pandemií COVID-19. Hrozí jim až deset let vězení.

Nigérie:

Obvinili ho z rouhání, hrozí mu trest smrti. Pomůžete?

Mubarak Bala, významný nigerijský humanista, byl 28. dubna zatčen policisty ve svém domě v Kaduně na severozápadě Nigérie a obviněn z rouhání poté, co v pondělí 27. dubna napsal na Facebook příspěvek o své víře.

Čína:

ČÍNA: LIDSKOPRÁVNÍ AKTIVISTKA MĚSÍCE DRŽENA V IZOLACI: LI ČCHIAO-ČCHU

Dne 16. února 2020 pekingská policie zatkla obránkyni lidských práv a výzkumnici v oblasti pracovního práva Li Čchiao-čchu (Li Qiaochu). Mladá aktivistka už několik měsíců neměla možnost kontaktovat rodinu nebo svého právníka.

Jemen:

Čtyři novináři nespravedlivě odsouzeni k trestu smrti

Po hrubě nespravedlivém procesu byli v Jemenu k trestu smrti odsouzeni čtyři novináři.

Alžírsko:

Rok vězení za kritiku role armády v politice

Dne 24. března 2020 byl vůdce opoziční alžírské politické strany Union Démocratique et Sociale (UDS) Karim Tabbou odsouzen k ročnímu vězení a pokutě 50 000 alžírských dinárů (přibližně 405 USD) na základě obvinění z „podněcování k násilí“ a „ohrožení národní bezpečnosti“ v souvislosti s projevem, který byl zveřejněn prostřednictvím videa na FB stránce jeho politické strany.

Írán:

Írán: Dívka hájila práva žen. Soud ji poslal na 24 let do vězení!

Obránkyně ženských práv Saba Kord Afshariová (21 let) byla odsouzena k 24 letům vězení pouze za své nenásilné aktivity, včetně vedení kampaně proti íránskému diskriminačnímu zákonu nařizujícímu nucené zahalování žen.

Írán:

18 let vězení, mučení a špinavé cely. Takhle Írán trestá pokojné aktivisty

Íránská aktivistka v oblasti pracovních práv Sepideh Gholianová a její kolega Esmail Bakhshi byli v listopadu 2018 zadrženi jenom proto, že se zúčastnili pokojného protestu na podporu zaměstnanců, kterým firma nevyplácela mzdy. Po svém propuštění na kauci veřejně prohlásili, že byli ve vazbě mučeni policií. Kvůli tomu byli znovu uvězněni a po nespravedlivém soudním procesu byli oba odsouzeni k dlouhým trestům.

Uzavřená petice Pákistán:

Pákistánskému profesorovi hrozí nespravedlivý proces a až sedm let vězení

Pákistánský profesor Muhammad Ismail byl za otevřenou kritiku státních ozbrojených složek nespravedlivě obviněn z „nenávistných projevů“ a „kyberterorismu“. Dne 4. listopadu mu bylo zamítnuto propuštění na kauci. Pokud se jeho případ dostane před soud, hrozí mu až sedm let vězení.

Egypt:

Egypt: propusťte z vězení obránkyni lidských práv Mahienour el-Masryovou

Dne 22. září 2019 zatkli příslušníci bezpečnostních složek v civilu přední právničku, obránkyni lidských práv a aktivistku Mahienour el-Masryovou. Násilím ji vtáhli do dodávky, když opouštěla budovu Nejvyšší státní prokuratury v Alexandrii.

Rusko:

V Moskvě jde o víc než o volby, jde o základní lidská práva!

Už několik týdnů v Moskvě lidé protestují kvůli vyřazení opozičních kandidátů z blížících se komunálních voleb. Na některých demonstracích policisté proti pokojným demonstrantům tvrdě zasáhli. Brutálně bili účastníky protestů obušky. Desítky z nich utrpěly těžká zranění. Přes dva tisíce lidí skončilo ve vězení.

Uzavřená petice Kypr:

AHMEDOVI H. MUSÍ BÝT UMOŽNĚN NÁVRAT DOMŮ

Ahmed H. je už čtyři roky nuceně odloučen od své kyperské ženy a dvou dcer. V září 2015 byl v Maďarsku uvězněn a nespravedlivě odsouzen za údajnou „spoluúčast na teroristickém činu“.

Írán:

Tři íránští novináři uvězněni kvůli zveřejnění článků o protestech dělníků

Íránští novináři Amir Amirgholi, Sanaz Alahyariová a Amirhossein Mohammadifar jsou od ledna 2019 nespravedlivě vězněni. Nemají přístup k právníkům ani k odpovídající lékařské péči. Přes měsíc byli drženi na samotce.

Chorvatsko:

Chorvatsko: Zastavte násilí na uprchlících a migrantech

Severozápadní bosenská města Bihać a Velika Kladuša, ležící na hranici s Chorvatskem, se stala dočasným útočištěm pro přibližně 5 500 uprchlíků a migrantů, kteří prchají před konfliktem, pronásledováním a chudobou.

Ekvádor:

Amazonské ženy chrání deštný prales, samy ale potřebují spravedlnost a ochranu!

Patricia Gualingaová, Nema Grefaová, Salomé Arandaová a Margoth Escobarová jsou ženy z Ekvádoru. Jejich prací je ochrana nejrozsáhlejšího světového deštného pralesa. Vzdorují obrovským politickým a ekonomickým zájmům, spojeným s těžebním průmyslem v domorodých územích. V roce 2018 jim neznámý pachatel začal vyhrožovat smrtí. Ani po roce se ale ekvádorským úřadům nepodařilo útočníka nebo útočníky dopadnout a ohrožené ženy dostatečně ochránit.

Uzavřená petice Myanmar:

Myanmar: Filmaři hrozí za příspěvky na sociálních sítích čtyři roky vězení

Min Tchin Ko Ko Ďi, prominentní myanmarský dokumentarista a režisér, je zadržován od 12. dubna 2019. Režisér čelí obvinění z „urážky a hanobení armády“.

Polsko:

Absurdní Polsko: za duhovou svatozář až dva roky vězení

6. května kolem šesté hodiny ráno vnikla policie do bytu prominentní obránkyně lidských práv Elžbiety Podlešné. Na několik hodin ji zadržela a vyslýchala.

Saúdská Arábie:

Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty

13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.

Guatemala:

NEVLÁDNÍ ORGANIZACE A OBRÁNCI LIDSKÝCH PRÁV V GUATEMALE V OHROŽENÍ KVŮLI NAVRHOVANÉ LEGISLATIVNÍ REFORMĚ

Obránci lidských práv v Guatemale vykonávají svou činnost v extrémně nepřátelském prostředí, zejména ti, kteří pracují v oblasti práva souvisejícího s půdou, teritoriem a životním prostředím.

Írán:

33 let ve vězení a 148 ran bičem pro Nasrín Sotudíovou

Známá íránská právnička Nasrín Sotudíová byla odsouzena k 33letému trestu ve vězení a 148 ranám bičem. Na svém facebookovém profilu to uvedl její manžel Reza Khandan. Pozn. Petici jsme 18. 3. předali, stále však podepisujte. Další podpisy pošleme poštou. Díky!

Čína:

Čína odsoudila tchajwanského aktivistu na pět let, stěžuje si na podmínky ve vězení

Tchajwanský aktivista Lee Ming-čche je první zahraniční pracovník nevládní organizace, který byl zadržen a následně odsouzen poté, co v Číně vešel v platnost nový zákon o zahraničních nevládních organizacích. Od roku 2017 je v čínském vězení, kde si odpykává pětiletý trest za „podvracení státní moci“.

Palestinian Territory:

Vyzvěte společnost TripAdvisor, aby stáhla své nabídky v nelegálních izraelských osadách v okupované Palestině

Naučte se střílet jako voják, jezdit na velbloudovi anebo vyrazte na exkurzi po památkách – to vše na ukradeném území! S pomocí společnosti TripAdvisor můžete všechny tyto aktivity provozovat, když navštívíte jednu z mnoha nelegálních izraelských osad.

Tibet:

Zastavme nedobrovolné vzdělávání tibetských dětí v čínských školách!

Čínská vláda každoročně přemisťuje tisíce nejlepších studentů z tibetských základních škol ve věku od 11 do 15 let z jejich rodných měst do internátních škol v Pekingu a dalších vzdálených provincií studovat v třídách tzv. Tibetských vnitrozemských škol (v originále Neidixizang – 内地西藏班).

Rusko:

Rusko: Anastasie je v domácím vězení, hrozí jí šest let vězení

Lidskoprávní aktivistka Anastasia Ševčenková je v domácím vězení a hrozí jí až šest let ve vězení. Ruské úřady na její případ vůbec poprvé v praxi uplatnily represivní zákon o „nežádoucích organizacích“. Anastasia Ševčenková je vězeňkyní svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna na svobodu.

Uzavřená petice Čína:

Ujgurská studentka zmizela, rodina se bojí o její život

Ujgurská studentka Guligeina Tashimaimaitiová zmizela krátce poté, co se vrátila z Malajsie do svého rodného města v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Její rodina se obává, že je zadržována v převýchovném táboře a hrozí jí mučení a jiné špatné zacházení.

Rusko:

Homosexuálům v Čečensku hrozí mučení a smrt, nejméně dva lidé zemřeli

Od konce prosince policie v Čečensku zadržela a mučila minimálně čtyřicet osob podezřelých z homosexuality, nejméně dva lidé byli údajně umučeni k smrti.

Uzavřená petice Ázerbájdžán:

Ázerbájdžán: Dalších sedm let nespravedlivě ve vězení? Děkuji, nechci!

Mehman Husejnov je známý novinář a bloger z Ázerbájdžánu, ve svých článcích se často věnoval údajné korupci vysokých státních úředníků. V roce 2017 ho soud v Baku nespravedlivě odsoudil ke dvěma letům vězení. Tři měsíce před vypršením novinářova trestu vznesly ázerbájdžánské orgány proti Husejnovovi další obvinění.

Čína:

Google nesmí ustoupit požadavkům Číny!

V roce 2010 slíbil Google, největší internetový vyhledávač na světě, že nebude podporovat čínskou cenzuru internetu. V srpnu 2018 se však ukázalo, že se společnost Google připravuje na porušení svého slibu.

Uzavřená petice Pákistán:

Křesťanka obviněná z rouhání v ohrožení

Asia Bibiová je pracovnice na farmě a křesťanka. V roce 2010 ji obvinili z rouhání a odsoudili k trestu smrti. Navzdory tomu, že ji Nejvyšší soud zprostil viny, pákistánská vláda vyhověla rozčileným davům. Znemožnila Asii opustit zemi a nařídila Nejvyššímu soudu, aby přezkoumal své rozhodnutí. Navíc není jasné, zda je nyní na svobodě pod policejním odhledem či zůstává nadále ve vězení.

Egypt:

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

Uzavřená petice Ukrajina:

Ukrajina: Postavme se za aktivistku Vitalinu Kovalovou

Na Ukrajině dochází k útokům proti LGBT aktivistům.

Uzavřená petice Súdán:

Nuceně provdaná a znásilněná súdánská dívka odsouzena k trestu smrti za zabití v sebeobraně

19letá Noura Hussein Hamad Daoudová byla 10. května odsouzena k smrti za zabití svého manžela v sebeobraně poté, co se ji pokusil už podruhé znásilnit. Centrální trestní soud v súdánském městě Omburdam shledal 29. dubna dívku vinnou z vraždy manžela Abdulrahmana Mohameda Hammada.

Libye:

Zastavme detenci a obchodování s uprchlíky a migranty v Libyi

Mučení, držení v detenci, vykořisťování a znásilňování je pro mnohé uprchlíky a migranty v Libyi každodenní otřesnou realitou. Nicméně místo toho, aby toto týrání ukončila, pomáhá Evropa Libyi v tomto pekle lidi zadržovat.

Uzavřená petice Myanmar:

Barma/Myanmar: Novináři odsouzeni na 7 let za držení dokumentů

Dva novináři byli v souvislosti se svou pracovní činností odsouzeni na 7 let ve vězení. Oba musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni a obvinění vůči nim musí být stažena.

Uzavřená petice Kolumbie:

VÝHRŮŽKY SMRTÍ KVŮLI OCHRANĚ AMAZONSKÉHO PRALESA

Uzavřená petice Burundi:

32 LET ZA MŘÍŽEMI ZA BOJ PROTI TRESTU SMRTI

Uzavřená petice Saúdská Arábie:

UVĚZNĚNA A MUČENA ZA OBRANU PRÁV ŽEN

Uzavřená petice Turecko:

TRESTNĚ STÍHANÍ ZA HÁJENÍ PRÁV LGBT+

Egypt:

Kvůli obhajobě práv žen je roky perzekvována a hrozí jí vězení

Azza Solimanová je obránkyně lidských práv v Egyptě. Kvůli své práci byla označena za špionku, je pod dohledem úřadů a hrozí jí vězení.

Argentina:

Podpořte legalizaci potratů v Argentině

Ženy, které otěhotní a nemohou nebo nechtějí pokračovat v těhotenství, jsou v Argentině často postaveny před bezvýchodnou volbu – ohrozit svůj život, nebo jít do vězení.

Egypt:

Lidskoprávní výzkumník zmizel beze stopy

„Můj Ibrahim pracuje v nevládce, dělá výzkum o právu na bydlení v Egyptě. Je to záslužná, ale nebezpečná práce – čtyři jeho kolegy už zatkli. A i on je od června nezvěstný! Policie mi nechce nic říct.“ [matka Ibrahima Ezz El-Dina] Ibrahim Ezz El-Din (26) pracuje jako lidskoprávní výzkumník v Káhiře. S velkým nasazením provádí šetření a píše výzkumné zprávy o přístupu k bezpečnému a dostupnému bydlení v Egyptě, což je základní lidské právo. 11. června 2019 večer se vracel domů z kanceláře. Najednou ho obklíčili čtyři muži v civilu, nejspíš tajná policie. Zatkli ho a odvezli. Když to zjistila jeho matka, vyrazila na policejní stanici. Tam jí ale řekli, že tam Ibrahima nezadržují, a navíc popřeli, že ho vůbec zatkli. Dodnes nemá o synovi žádné zprávy. Za poslední tři roky je Ibrahim už pátým zaměstnancem organizace Egyptian Commission for Rights and Freedoms, který byl zatčen. Podobný osud jako jeho už v Egyptě potkal stovky dalších – policie používá nucené zmizení jako nástroj proti obráncům lidských práv, novinářům, fotbalovým fanouškům nebo demonstrantům. Ti nejdřív beze stopy zmizí a později se ukáže, že byli bez soudu drženi ve vězení. Mnoho z nich jen za pokojné vyjadřování názorů, kritiku státních představitelů nebo podporu lidských práv. Nové informace k případu: Dne 26. listopadu se Ibrahim Ezz El-Din po 167 dnech nuceného zmizení objevil před Nejvyšším státním zastupitelstvím pro státní bezpečnost. Ibrahim nevypadal dobře a byl značně pohublý, státnímu zástupci řekl, že byl během svého zadržování mučen. Až do zahájení vyšetřování jeho případu musí zůstat ve vazbě. Přestože byl ve vazbě od 11. června 2019, Národní bezpečnostní agentura uvedla, že byl Ibrahim zatčen 25. listopadu 2019 a popřela, že došlo k nucenému zmizení. Aktuálně k případu: Dvakrát se pokusil o sebevraždu, věznice mu odbornou pomoc zamítla! Zdravotní stav zadrženého výzkumníka Ibrahima Ezze El-Dina se ve vězení Tora prudce zhoršil, což v souvislosti s pandemií COVID-19 představuje vážné riziko. Vězení v Egyptě jsou známá svou přeplněností a špatnými hygienickými podmínkami, Ibrahim trpí chronickými alergiemi, které mu způsobují dýchací potíže a dalšími obtížemi. Ibrahim se ve vězení dvakrát pokusil spáchat sebevraždu. Po prvním pokusu jeho právník požádal o dostatečnou odbornou lékařskou péči, ta ale byla zamítnuta. Je pravděpodobné, že v důsledku mučení a špatného zacházení trpí Ibrahim těžkými depresemi.

Bělorusko:

8 let vězení kvůli nepoctivému zaměstnavateli

„Jmenuju se Emil. Studuju střední v Minsku a chystám se na vysokou ekonomickou do Polska. Tedy chystal jsem se. Kvůli špatnému výběru brigády a chlapovi, který mi lhal, mě totiž zavřeli na 8 let do vězení za obchod s drogami. Nic jsem ale neudělal.“ Emil Ostrovko (19) si chtěl jako běžný středoškolák v Bělorusku přivydělat brigádou. Začátkem roku 2018 dostal práci jako kurýr jedné online společnosti. Šéf mu řekl, že zásilky, které bude doručovat, obsahují jen legální kuřácké směsi. 12. dubna 2018 čekal na svou přítelkyni na autobusové zastávce, když tam přijelo policejní auto. Policisti Emila zbili a zatkli za údajnou distribuci drog. Bylo mu jen 17. Po měsících, které strávil ve vazbě, odsoudili Emila v nespravedlivém procesu k 10 letům vězení za obchodování s drogami. Některá obvinění byla později stažena, stejně mu ale zůstal trest 8 let za mřížemi. Vyšetřovatelé nikdy nepátrali po vlastníkovi společnosti ani po jiném možném pachateli. Obviněný a odsouzený byl v celém případu pouze Emil. Před svým zatčením to byl energický kluk, který byl zabraný do studia, četl spoustu odborných knih a staral se o svou mladší sestru. Teď je ve vězení a nemůže dokončit střední, natož uvažovat o studiu na ekonomické univerzitě v Polsku, které plánoval. Emil je jedním z asi 15 tisíc dětí a mladistvých, kteří si v Bělorusku odpykávají dlouhé tresty vězení za drobné drogové delikty. Paradoxně s nimi zachází mnohem hůř než s pachateli jiných trestných činů a jsou nuceni dlouhé hodiny tvrdě pracovat. Emilovi třeba nedovolili užívat léky na astma, nutili ho mít na sobě o dvě čísla menší boty a z nošení sněhu holýma rukama měl omrzliny. Jeho situace se trochu zlepšila, když ho v červnu 2019 přemístili do vězení pro dospělé. Dál mu ale zakazují studovat. Aktuálně: Emil Ostrovko děkuje z vězení za vaši podporu: "Během posledních několika měsíců jsem dostal vzkazy solidarity z celého světa, které mi dodaly obrovskou sílu a inspiraci. Díky této kampani věřím, že je důležité bojovat za svá práva. Ukázala mi, že na mém životě někomu záleží, a že se na mě nezapomnělo. Většina mých spoluvězňů jsou mladí lidé jako já a jejich situace je podobná té mojí. Požádali mě, abych se s nimi podělil o ty vzkazy plné podpory a solidarity, aby jim mohly sloužit jako symboly síly a naděje. Mnohokrát vám děkuji!" – Emil Ostrovko Aktuálně: Emil si navzdory důkazům musí odpykat celý trest. Soud se v lednu zabýval možností snížení Emilova trestu, nakonec ale ve vězení zůstane zbylých šest let. Dne 31. ledna se uskutečnilo soudní přelíčení zabývající se Emilovým setrváním ve vězení. Soudce potvrdil platnost všech trestů, za které byl Emil odsouzen a rozhodl se nesnížit jeho trest z šesti let na čtyři. Dne 4. února obdržela Emilova matka dopis z kanceláře generálního prokurátora, v němž je uvedeno, že po přehodnocení Emilova případu prokuratura dospěla k závěru, že (navzdory předloženým důkazům) nedošlo k žádnému pochybení v průběhu trestního řízení a že Emil je uvězněn v souladu s běloruským právem. Aktuálně: Emil má ve vězení zdravotní problémy, ohrozit ho může COVID-19 Emil Ostrovko a jeho spoluvězeň Vladislav Sharkovsky mají vážné zdravotní problémy. Emil trpí chronickým astmatem. Vladislav byl před svým zatčením zdravým teenagerem, ale ve vězení se jeho zdravotní stav podstatně zhoršil. Trápí ho vleklý kašel, má záblesky vidění a nedávno prodělal žilní trombózu. Vzhledem k rychlému šíření viru COVID-19 je ohroženo nejen jejich zdraví, ale i zdraví a životy dalších vězňů v Bělorusku. Vězeňské úřady by měly zvážit možnosti předčasného nebo podmínečného propuštění nebo jiná nevazební alternativní opatření.

Řecko:

Pomáhali tonoucím lidem na útěku, teď jim hrozí vězení

„Jsme Sarah a Sean, kamarádi. Potkali jsme se v roce 2017 na řeckém ostrově Lesbos, kde jsme dobrovolničili jako záchranáři – pomáhali jsme lodím v nouzi a dostávali lidi z nich do bezpečí. Teď nám za to hrozí až 25 let ve vězení.“ Sarah Mardiniová (24) a Sean Binder (25) jsou oba trénovaní záchranáři. Ona Syřanka žijící v Německu, on Němec, který bydlí v Irsku. Své zkušenosti se rozhodli využít v jedné z nevládních organizací, které pomáhají lidem na útěku na řeckém Lesbosu. Jejich úkolem bylo monitorovat moře, vyrážet k potápějícím se lodím a zachraňovat z nich lidi do bezpečí. Lodě pašeráků jsou totiž často v dezolátním stavu a na moře vyplouvají přeplněné. Teď je kvůli tomu v Řecku obvinili ze „špionáže", „pašování lidí" a z „příslušnosti ke zločinecké organizaci". Jestli soud rozhodne, že jsou vinní, hrozí jim až 25 let vězení. Oba už strávili za mřížemi přes 100 dní, ven se dostali na kauci. Sean říká: „Nejděsivější na tom všem není to, že mě uvěznili, ale že se něco podobného může stát komukoli.“ A fakta tomu nasvědčují. Ačkoli počet lidí na útěku ve světě každoročně stoupá, nejen státy EU čím dál více omezují bezpečné a legální cesty, jak se tito lidé mohou dostat do bezpečí. Jsou tak odkázáni na předražené služby převaděčů, kteří často riskují jejich životy. Jen v roce 2018 utonulo na moři 2277 uprchlíků a migrantů. Mnoha lidem není osud trpících lhostejný a snaží se jim pomáhat – zachraňovat tonoucí, poskytovat lékařské ošetření, nocleh a podobně. Pak za to ale často čelí zastrašování a absurdním obviněním. Sarah a Sean nejsou bohužel zdaleka jediní. Sarah, která získala azyl v Německu, poznala na vlastní kůži, jak nebezpečné cesty po Středozemním moři jsou. V roce 2015 utekla před válkou v Sýrii na člunu, kterému se několik kilometrů od řeckého pobřeží porouchal motor. Ona a její sestra – obě plavkyně – skočily do moře a plavidlo se zbytkem lidí táhly několik hodin až ke břehu.

Írán:

Za protest proti povinnému zahalování 16 let vězení

„Jmenuji se Yasaman a jsem herečka z Íránu. Myslím si, že zahalování žen v mé zemi by neměl vynucovat zákon. A tak jsem sundala šátek a rozdávala v metru kytky. Odsoudili mě za to na 16 let.“ Yasaman Aryaniová (24) nesouhlasí s tím, že se ženy v Íránu musí povinně zahalovat. A tak se jako herečka a umělkyně rozhodla na Mezinárodní den žen 2019 uspořádat poetický protest: Na vlak metra napsala heslo „Bílý květ se velkoryse rozvíral a šátek byl jemně odstraněn.“ Potom sundala z hlavy šátek a společně se svou maminkou v koridoru určeném ženám rozdávala bílé květiny. Mluvila s nimi o tom, jak by bylo krásné, kdyby si všechny směly svobodně vybrat, co si obléknou. Aby spolu jednou mohly chodit po ulici a říkat si: „Já bez hidžábu, ty s hidžábem…“ a nikdo by s tím neměl problém. Video z akce mělo na internetu obrovskou sledovanost. 10. dubna Yasaman zatkli a několik dní drželi v cele. Vyšetřovatelé jí vyhrožovali jí, že jestli nepřizná, že za jejími aktivitami stojí zahraniční skupiny, a jestli nebude litovat toho, co udělala, zatknou její přátele a rodinu. Nakonec ji i její matku odsoudili na 16 let vězení za „propagandu proti systému,“ „zločiny proti národní bezpečnosti“ a za „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování.“ Teď jsou zavřené ve špinavé, přeplněné cele – jenom proto, že věří, že ženy by měly mít možnost se samy rozhodnout, co a jak budou nosit. Kruté zacházení s Yasaman je součástí tvrdých represí proti ženám, které se zasazují o zrušení represivních a diskriminačních zákonů o nuceném zahalování. Od roku 2018 jich v Íránu zatkli a odsoudili desítky. Aktuálně k případu: 5. února 2020 jsme se dověděli, že teheránský soud snížil Yasaman Aryaniové a její matce Monrieh Arabshahiové trest odnětí svobody na devět let a sedm měsíců. Trest se teď skládá z pěti let a šesti měsíců za „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování,“ ze tří let a šesti měsíců za „zločiny proti národní bezpečnosti“ a ze sedmi měsíců za „šíření propagandy proti systému“. Podle íránských pokynů pro odsouzení si musejí ženy odpykat svůj nejdelší trest 5 a půl roku kvůli nejzávažnějšímu obvinění, což je výše zmíněné „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování.“ Právník Yasaman a její matky řekl, že požádá o soudní přezkoumání trestů, za které byly ženy odsouzené.

Čína:

Místo života s rodinou převýchovný tábor

„S mým Yilim jsme žili a plánovali budoucnost v Egyptě. Jenže on je Ujgur a Čína nařídila deportovat všechny lidi jeho etnika do rodné země. Odvezli ho v době, kdy jsem byla podruhé těhotná. Už dva roky o něm nic nevíme.“ [Mairinisha Abuduainiová, manželka Yiliho Rehemana] Yiliyasijiang Reheman (26) a jeho žena Mairinisha (21) čekali své druhé miminko, když Yili zmizel. Oba studovali na univerzitě v Egyptě a plánovali si budoucnost. Jejich životy se ale obrátily naruby v červenci 2017, kdy Čína nařídila egyptské vládě, aby zadržela a zpátky do Číny deportovala stovky tamních Ujgurů. Yili byl mezi nimi. O tři týdny později porodila Mairinisha druhou dceru. Na všechno zůstala v 19 letech sama. Teď žije v Turecku a od přátel se dozvěděla, že Yiliho poslali zpátky do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně. A je více než pravděpodobné, že ho zadržují v jednom z vládou utajovaných převýchovných táborů. Podle svědectví lidí, které odsud propustili, v nich probíhá politická „výchova“ – zadržení se musí učit čínské zákony, zpaměti odříkávat propagandistické texty a chválit komunistický režim. Od roku 2017 počet takových táborů v Sin-ťiangu významně narostl. Odhadem tu svévolně drží až milion lidí. Mairinisha svého partnera hledá od roku 2017 a pořád věří, že se jejich rodina jednou zase sejde. „Mého manžela by měli nechat jít. Naše děti potřebují svého otce. Nikdy se nevzdám, dokud mi ho nevrátí,“ říká.

Vietnam:

Vietnam: Huỳnh Trương Ca má ve vězení zdravotní problémy. Místo lékařské péče byl převezen do jiného vězení.

Huỳnh Trương Ca byl zadržen v září 2018 na cestě do Ho Či Minova Města, kde se chtěl zúčastnit pokojného protestu. Byl obviněn z ohrožení národní bezpečnosti a následně odsouzen na pět let a šest měsíců.

Čína:

Vyzýváme Čínu, aby zavřela převýchovné tábory pro etnické menšiny

Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v severozápadní Číně významně vzrostl počet převýchovných táborů. Odhadem je tu svévolně zadržován až jeden milion lidí.

Mexiko:

Mexický obránce práv na ochranu životního prostředí zabit

Samir Flores Soberanes, obránce životního prostředí, země a teritorií v Mexiku byl kvůli svým aktivitám zabit.

Uzavřená petice Somálsko:

Somalilandský básník kritizoval vládu, teď je ve vězení

Abdirahman Ibrahim Adan, básník ze Somalilandu, je od 12. ledna 2019 ve vazbě. Den předtím byl zadržen za recitování básně, ve které vyzýval somalilandskou vládu k reformě věznic a systému trestního soudnictví.

Jemen:

Jemen: Spojené arabské emiráty bezohledně zásobují ozbrojence západními zbraněmi. I těmi z Česka.

Amnesty International zjistila na základě vyšetřování pomocí otevřených zdrojů, že Spojené arabské emiráty (SAE) bezohledně vyzbrojují ozbrojené skupiny moderním vybavením. Tím může konflikt v Jemenu ještě více eskalovat.

Uzavřená petice Saúdská Arábie:

Saúdská Arábie: Vyšetřete smrt novináře!

Minulý týden vešel novinář Chášakdží na konzulát Saúdské Arábie v Turecku. Tam zmizel a od té doby ho nikdo neviděl. Svět se musí dozvědět, co se Džamálu Chášakdžímu stalo. A abychom toho docílili, potřebujeme Vaši podporu.

Uzavřená petice Kyrgyzstán:

OVDOVĚLÁ ŽENA S HENDIKEPEM BOJUJE ZA DŮSTOJNÝ ŽIVOT OSTATNÍCH

„Já jsem Gulzar. Přijde mi normální, že se nestydím za svůj hendikep a motivuju i ostatní lidi s tělesným postižením, aby se nebáli požadovat podmínky pro důstojnou práci a život. Ne každý to ale u nás v Kyrgyzstánu chápe a podporuje...” Gulzar Dujšenová v roce 2002 ochrnula na dolní část těla kvůli dopravní nehodě způsobené opilým řidičem. Rok na to nečekaně zemřel její manžel, a tak se rázem stala jedinou opatrovnicí svých dvou malých dětí. Nikdy to ale nevzdala. Začala se setkávat s dalšími lidmi se zdravotním postižením, kteří pořádali akce v hlavním městě Biškeku. Uvědomili si, že se musí každý den potýkat s bariérami v zaměstnáních, dopravě, pořád někoho žádat o pomoc, snášet neochotu zdravotního personálu při běžných vyšetřeních - zkrátka často vysilující a trapné situace. Gulzar se to snaží změnit tak, aby se lidé s hendikepem aspoň postupně dočkali rovnoprávnosti a nezávislosti: Setkává se se státními úředníky, organizuje školení pro řidiče autobusů nebo pořádá různé akce prostřednictvím sociálních sítí. Sama ale stále řeší ty nejzákladnější problémy - třeba překážky na cestě ke svým vchodovým dveřím. Ale hlavně každý den čelí diskriminaci ve společnosti, kde se od žen neočekává, že budou vystupovat se svými názory a lidé se zdravotním postižením jsou označováni za "invalidy." Ženy a dívky v Kyrgyzstánu stále čelí diskriminaci - kvůli pohlaví obecně, navíc když žijí s nějakým hendikepem. Na jejich stav se často nahlíží jako na nemoc. „Nejdůležitější je přístup obyčejných lidí. Když uvidí, jak se lidé s postižením snaží třeba běžně pracovat a být tak nezávislí na cizí pomoci, pohled se změní a tím se změní i podmínky,” věří dál odhodlaná Gulzar. Změnit přístup ale musí i stát - podpořit Gulzar a její boj za změnu.

Írán:

Írán: Pomozme Nasrín Sotudíové, uvězněné za obhajování práv žen

V souvislosti se svou rolí právničky hájící ženy, které pokojně protestovaly proti povinnému nošení hidžábů, čelí obvinění mimo jiné z „šíření propagandy proti systému“. Amnesty ji považuje za vězenkyni svědomí.

Česká republika:

Petice za přijetí opatření proti násilí na ženách

Vyzýváme Parlament ČR k bezodkladnému přijetí „Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí“

Rusko:

Sleduj mistrovství světa ve fotbale a fandi týmu odvážných, kteří zápasí o lidská práva na speciálním stadionu!

Ojub Titijev, Andrej Rudomacha a Igor Nagavkin - tři odvážní čekají na vaši podporu.

Čína:

Propusťe Wu-kana

Říkají mi Tufu a většinu svého života jsem zasvětil obraně lidských práv, za což si odpykávám 8 let vězení. Podle čínského soudu jsem se totiž dopustil „podrývání státní moci“.

Írán:

Propusťte Atenu Daemíovou

Jmenuji se Atena, je mi 30 let a před dvěma lety mě odsoudili k 7 letům vězení za to, že jsem si dovolila postavit za práva jiných.

Uzavřená petice Nikaragua:

Nikaragua: Nepotlačujte demonstranty!

Nikaragujské úřady v minulých dnech násilně potlačily demonstrace v celé zemi, čímž porušily právo demonstrujících na svobodu projevu a svobodu shromažďování. Od 18. dubna po zásazích zemřelo 28 lidí včetně studentů.

Uzavřená petice Turecko:

Turecko: Propusťte studenty obviněné za protiválečné protesty!

Tři istanbulské soudy poslaly do vazby deset studentů Bosporské univerzity za “propagandu ve prospěch teroristické organizace.” Dalších sedm bylo propuštěno na kauci. 19. března se studenti účastnili nenásilného protestu proti tureckým vojenským operacím v Afrínu v severní Sýrii. Požadujeme jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Uzavřená petice Kuba:

Kuba: Propusťte vězně svědomí Cardeta!

Eduardo Cardet je lídrem prodemokratického hnutí Křesťanské hnutí za svobodu (Movimiento Cristiano Liberación, MCL). V současné době odpykává trest ve výši 3 let za kritiku kubánské vlády. Jde o vězně svědomí, který musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Tibet:

Zastánce školní výuky v tibetštině už dva roky ve vazbě

Taši Wangčuk, vězeň svědomí, kterého v lednu 2016 zatkla policie kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, je stále ve vazbě bez jakéhokoli přístupu ke své rodině. V soudním řízení, které se konalo v lednu 2018, nedošlo k vydání rozsudku. A tak Taši nadále čelí trestu až 15 let vězení.

Rusko:

Propusťte aktivistu Ojuba Titijeva!

Dne 9. ledna policie svévolně zatkla čečenského obránce lidských práv Ojuba Titijeva. Byl držen v izolaci několik hodin a zůstává ve vazbě kvůli křivému obvinění z držení drog. Pokud by byl odsouzen, mohl by čelit až deseti letům vězení. Je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.

Norsko:

Mladé studentce hrozí deportace do Afghánistánu - země, kterou nikdy ani nenavštívila

Osmnáctiletá studentka afghánského původu Taibeh Abbasiová je v bezprostředním ohrožení deportace do Afghánistánu, země, ve které nikdy nebyla. Navzdory rostoucímu počtu civilních obětí v zemi, je Kábul podle Norska bezpečným místem pro návrat. V případě deportace do válkou rozpolceného Afghánistánu by byla Taibeh Abbasiová vystavena riziku vážného porušování lidských práv.

Uzavřená petice Sýrie:

Sýrie: Pomozte evakuovat 529 zraněných z Ghúty!

Pouze 29 z 558 pacientů čekajících na evakuaci kvůli nutné léčbě v obléhané východní Ghútě bylo evakuováno a přemístěno do nemocnic v Damašku. Zbývajících 529 pacientů stále čeká na potřebnou lékařskou péči.

Řecko:

Zastavme zadržování uprchlíků na řeckých ostrovech

Tisíce žen, dětí a mužů, kteří hledali ochranu v Evropě, jsou na řeckých ostrovech drženi v detenčních centrech a dalších zařízeních sponzorovaných Evropskou unií. Podmínky, ve kterých žijí, se zhoršují každým dnem. Jsou nuceni zůstat ve špinavých, přeplněných táborech a mnoho z nich spí trvale v letních stanech nebo přímo na zemi. S přicházející zimou není času nazbyt. Loni tyto podmínky zaplatilo několik lidí životem. Bezpečnost žen, mužů a dětí je i letos v ohrožení.

Egypt:

Egypt: Zastavte tvrdé zákroky proti LGBT+ komunitě

Počet osob, které byly díky své sexuální orientaci zadrženy egyptskými úřady, se zvýšil na 76, z toho minimálně 32 osob bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody od šesti měsíců do šesti let.

Uzavřená petice Čína:

Severokorejské matce s dítětem hrozí vyhoštění

Lee Su-jung (24 let) a její syn (4 roky) jsou zadrženi v čínském Šen-jangu společně s dalšími 8 Severokorejci. Hrozí jim vrácení zpět do Severní Koreje. Tam můžou být pronásledovaní, mučení nebo dokonce popraveni!

Tádžikistán:

Tádžikistán: Stop mučení obránce lidských práv

Buzurgmekhr Jorov, právník v oblasti lidských práv, vykonává politicky motivovaný trest 28 let odnětí svobody. Údajně denně podstupuje pravidelné bití – doprovázené výhružkami, urážkami a obtěžováním – pracovníky v zadržovacím středisku. Buzurgmekhru Jorovi nadále hrozí mučení a další špatné zacházení.

Uzavřená petice Rusko:

Stop stíhání za "propagaci" homosexuality v Rusku!

Evdokia Romanovová, LGBT aktivistka z ruské Samary, byla 26. července obviněna z „propagace homosexuality“, potom co sdílela odkazy na internetové stránky nadnárodní organizace Youth Coalition for Sexual and Reproductive Rights a články o rovnoprávnosti LGBT jedinců. Před soud měla být postavena 18. září. Zatím se tak nestalo.

Uzavřená petice Bangladéš:

UMLÁCEN K SMRTI

Mému synovi by bylo v říjnu 41 let. Od malička se zajímal o dění kolem sebe a studoval. Byla jsem na něj pyšná. V roce 2014 založil první a jediný časopis pro sexuální menšiny v zemi. A kvůli tomu zemřel. Chci pro něj spravedlnost. (Sakhina, matka Xulhaze Mannana) Xulhaz Mannan byl se svým kolegou doma, když u jeho dveří zaklepali muži, kteří tvrdili, že jsou kurýři. Ve skutečnosti ale měli mačety a Xulhaze i jeho kolegu ubili k smrti. Vše viděla jeho pětasedmdesátiletá matka. Xulhaz založil svého druhu jediný bangladéšský časopis s lesbickou, homosexuální, bisexuální, transgenderovou, intersexuální a queer tematikou, což bylo odvážné v zemi, kde jsou jakékoli vztahy stejného pohlaví postaveny mimo zákon. Vše nasvědčuje tomu, že útočníci patřili ke skupině Ansar al-Islám, což je extremistická skupina, která má na svědomí také vlnu podobných útoků na bloggery, kteří podporují ateismus, feminismus, vědu a další sekulární témata. Od útoku z dubna 2016 uběhl více než rok a do dnešního dne nebyl z vraždy nikdo obviněn, přestože existují očitá svědectví a záběry z veřejných kamer. Nejen, že je policejní vyšetřování pomalé – vláda navíc svaluje vinu na samotné oběti. Nedlouho po Xulhazově smrti jeden člen vlády prohlásil, že hnutí, která podporují „nepřirozený sex“, nemají v bangladéšské společnosti místo. Nechuť či neochota najít a obvinit Xulhazovy vrahy je skličující zprávou pro aktivisty hájící sexuální menšiny a zastávající se všech ostatních, kteří svými aktivitami zpochybňují status quo. Podle Xulhazových bratrů policie svou nečinností dokládá, že „vládě na tom vůbec nezáleží...“ a jsou přesvědčeni, že „diskuse o vztazích stejného pohlaví byla pohřbena společně s Xulhazem.“ Řekněte Bangladéši, ať předá Xulhazovy vrahy spravedlnosti.

Jamajka:

POLICIE MI ZABILA BRÁCHU

Jsem Shackelia. Měla jsem bratra. Před pár lety ho zastřelili policisti. Proč? Nevím. A chci to zjistit. Nedovolím, aby jim to jen tak prošlo. Ale oni vyhrožují a zastrašují. Potřebuju pomoct. Shackelia Jacksonová se nevzdává. Jejího bratra v roce 2014 zastřelili policisté a ona se snaží o to, aby se vše nezávisle prošetřilo. Policie měla v hledáčku „rastafariánsky vyhlížejícího“ podezřelého z loupeže a její bratr Nakiea tomuto popisu bohužel odpovídal. V jeho malé restauraci ho policisté našli a zastřelili. Zabití policií je na Jamajce až příliš obvyklým jevem, zvláště pak u mladých a nemajetných mužů. Během posledních deseti let jich bylo zabito okolo 2000. Shackelia byla však odhodlaná postavit se podfinancovanému a vlekoucímu se soudním systémem a bojovat za spravedlnost. Shromáždila desítky rodin, kterým taky zabili blízké a znásobila tak jejich volání po spravedlnosti. Policie odpověděla rozsáhlými raziemi v jejich komunitě, které načasovala tak, aby se kryly s termíny soudních řízení. Shackelii a její rodině vyhrožovali. Shackelia se však rozhodně nechce nechat umlčet. Jak sama říká, chování policie pouze posiluje její přesvědčení o tom, že dělá správnou věc. „Bojuji, protože nemám jinou možnost. Kdybych s tím přestala, jako bych povolila policii zabít další mé bratry.“

Izrael:

CHTĚJÍ NÁS ZAVŘÍT ZA NAŠE NÁZORY

Jmenujeme se Farid a Issa. Jsme přátelé. Chceme ukončení výstavby izraelských osad na území Palestiny. Bez násilí. Na pokojných demonstracích se snažíme upozornit na nespravedlnost. A jejich reakce? Zastrašování a absurdní obvinění. Farid al-Atrash a Issa Amro si přejí ukončení izraelského osidlování – válečného zločinu, který má kořeny v padesátiletém okupování palestinské půdy. Na velkou část území zakázal Izrael vstup Palestincům. Židovští osadníci z Izraele se v něm můžou pohybovat volně. Farid a Issa jsou zastánci nenásilného řešení situace. Přesto čelí neustálým hrozbám a útokům ze strany izraelských vojáků a osadníků. Issa přesvědčuje mladé Palestince, aby hledali pokojné způsoby, jak čelit izraelské okupaci a diskriminačním zákonům v Hebronu, městě na Západním břehu Jordánu. Kvůli tomu ho izraelští vojáci už několikrát zatkli, zbili, zavázali mu oči a vyslýchali ho. „Izraelské okupační jednotky se na nás zaměřily, aby nás umlčely,“ říká. Farid je právník, který poukazuje na zneužívání moci jak palestinských, tak izraelských představitelů, za což je vystaven podobnému pronásledování jako Issa. V únoru 2016 se Farid a Issa zúčastnili v Hebronu pokojného protestu, který připomínal 22 let od doby, kdy Palestincům zakázali vstup do jedné z hebronských ulic, al-Shuhada. Dvě stě tisíc Palestinců je v podstatě rukojmí osmi stovek izraelských osadníků, kteří žijí v centru města. Farid a Issa teď kvůli tomuto protestu čelí absurdním obviněním, která mají zjevně sloužit k tomu, aby jim komplikovala jejich práci v oblasti lidských práv.

Uzavřená petice Čad:

CHTĚJÍ MI DÁT DOŽIVOTÍ ZA FACEBOOK

Říkají mi Mahadine. Žiju v Čadu a chtějí mě zavřít na doživotí. V několika videích na Facebooku jsem totiž ukázal, že zkorumpovaná vláda rozhazuje peníze a neřeší problémy obyčejných lidí. Tadjadine Mahamat Babouri, známý jako Mahadine, je internetový aktivista a otec sedmi dětí. V září 2016 umístil na Facebook několik videí. Čadskou vládu a její spolupracovníky v nich obvinil z korupce a zneužívání veřejných prostředků. Také si stěžoval na ekonomickou krizi, která kvůli celosvětovému poklesu ceny ropy v Čadu nastala. Nahrát a zveřejnit videa bylo odvážné, protože v Čadu mají takovéto veřejné projevy vážné následky. Už několik dní poté Mahadineho zatkli na ulici patrně lidi z tajných služeb. Pak následovala podle jeho slov série bití a elektrošoků. Celé týdny strávil spoutaný, zatímco ho přesouvali z jednoho vězení do druhého. Jeho žena a děti nedostaly žádné informace o tom, kde ho zadržují a musely ho vyhledat na vlastní pěst. Mahadine teď čelí několika obviněním včetně „ohrožování národní bezpečnosti“ a hrozí mu doživotí. Je těžce nemocný – má tuberkulózu, kterou dostal ve vězení. Naléhavě potřebuje lékařskou péči. Nesmí zbytek svého života strávit ve vězení za to, že nebojácně vyjádřil svůj názor. Vyzvěte Čad k okamžitému propuštění Mahadineho.

Čína:

DOSTALI MĚ AŽ NA ULICI

Jmenuji se Ni Ju-lan. Jako právnička jsem vždycky obhajovala ty, které čínská vláda násilně vystěhovávala z jejich domovů. Sama jsem jednou z nich. Navíc ze mě udělali invalidu. Zastrašují mě, mlátí… už dvacet let. Ni Ju-lan celé roky čelí násilnému obtěžování, protože se zastává těch, kteří byli vystěhováni ze svých domovů. Bývalá právnička podporovala desítky a desítky lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli lukrativním stavebním projektům. Sama patří mezi tisícovku lidí, kterým zdemolovali domy kvůli olympijským hrám v Pekingu v roce 2008. Vláda na její aktivismus zareagovala zastrašováním jí i její rodiny a myslela, že tím zastaví její práci. Ni Ju-lan opakovaně zatkli a během vazby bili tak, že je teď na invalidním vozíku. Pronásledovali ji téměř 20 let. Celá rodina byla pod policejním dohledem, vláda jim vyhrožovala a vystěhovala je z každého domova, který si našli. V březnu 2016 úřady odmítly vydat Ni cestovní dokumenty do USA, kde si měla převzít mezinárodní cenu za svou odvahu. V dubnu 2017 k ní do pronajatého bytu vpadla skupina mužů a Ni, její dceru i manžela prostě opět vyhodili na ulici. Když si našli dočasné bydlení, znovu je tam pronásleduje policie. Ni Ju-lan přesto nepřemýšlí o tom, že by lidem přestala pomáhat v obraně jejich práv. Teď je řada na nás, abychom se postavili za ta její.

Madagaskar:

DALI MI PĚT LET ZA OCHRANU PRALESA

Mé jméno je Clovis. Prales je můj druhý domov. Nedovolím, aby ho děti našich dětí znaly jen z fotek. A tak bojuju proti pašerákům dřeva a zkorumpovaným úředníkům. Za to mě křivě obviňují a hrozí nesmyslnými tresty. Clovis Razafimalala je milovník madagaskarského deštného pralesa. Otec dvou dětí a aktivista za životní prostředí dělá vše pro to, aby ochránil ohrožené, rubínově zabarvené stromy palisandru. Jenže zkorumpovaná síť pašeráků se neštítí ničeho, když se snaží Clovise a jeho kolegy umlčet. Nelegální prodej dřeva vzácného stromu totiž vynáší miliardy dolarů. Černý trh s palisandrem výrazně roste, a to i přes zákonný zákaz. Vliv pašeráků se zvětšuje. Clovis a další aktivisti se proti nim odvážně staví, ale vláda problém přehlíží. Aktivismus a odvážné činy však mají svou cenu. V září 2016 Clovise uvěznili a obvinili z násilných protestů. Těch se ale neúčastnil. Existují svědci, kteří ho v době konání protestů viděli v restauraci, nikdo je ale u soudu nevyslechnul. Pašeráci mají Clovise v hledáčku už dlouhé roky: V roce 2009 vypálili jeho dům. Opakovaně mu také nabízeli úplatky výměnou za ustoupení z ochrany lesů. Ty Clovis odmítl. V červenci 2017 byl Clovis křivě obviněn a podmínečně odsouzen na pět let. Může tak skončit kdykoli znovu ve vězení, když bude pokračovat v aktivismu.

Myanmar:

Pomozte zastavit násilí v Barmě

Během necelých dvou týdnů uprchlo z Barmy do nedaleké Bangladéše více než 250 000 Rohingů. Satelitní snímky ukazují, že byly vypáleny i celé vesnice.

Uzavřená petice Čína:

Básník zadržen za připomínání zesnulého Liu Siao-Poa

Básník Wu Mingliang, lépe známý jako “Langzi” (v překladu “Tulák”), byl zadržen kvůli podezření z “nelegální obchodní činnosti”. Již dříve byl vyslýchán poté, co se připojil k podpisům na podporu Liu Siao-Poa. Amnesty International věří, že Langzi je v hledáčku policie kvůli tomu, že spolupracoval na vydání sbírky básní v upomínku na zesnulého laureáta Nobelovy ceny. Bezpečnostní složky se mají do 25. září rozhodnout, jestli Tuláka obviní.

Polsko:

Polsko: Nestíhejte novináře za vydání knihy

Investigativní novinář Tomasz Piatek by mohl čelit obžalobě za knihu, kterou zveřejnil v červnu 2017. V uvedené knize naznačuje možné souvislosti a spojení mezi Ministerstvem obrany a ruskými zpravodajskými službami. V případě, že by byl shledán vinným, hrozí mu až 3 roky odnětí svobody. Podle svých slov žije od té doby Tomasz ve strachu, protože je sledován.

Rusko:

Čečna: Zastavte pronásledování a zabíjení gayů

11. července 2017 ruská nezisková organizace Russian LGBT Network zveřejnila nové informace ohledně situace homosexuálů v Čečensku. Iniciativa, která pomáhá lidem, kteří jsou pronásledováni v Čečenské republice kvůli své (údajné) homosexualitě, s lítostí konstatovala, že pronásledování LGBT lidí nadále pokračuje. Zjistili, že úřady vyhrožovaly jak obětem, tak i jejich rodinám, že pokud si budou stěžovat, obžalují je z falešného obviňování.

Uzavřená petice Rusko:

Rusko: Deportací hrozí novináři mučení a perzekuce

Moskevský Basmannyj soud dne 1. srpna rozhodl, že novinář a aktivista Chudoberdi Nurmatov (také známý jako Ali Feruz), který se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci, musí být nuceně vyhoštěn z Ruska do Uzbekistánu.

Uzavřená petice Honduras:

Honduras: OZBROJENÝ ÚTOK PROTI ČLENŮM ORGANIZACE COPINH

30. června neznámí útočníci napadli koordinátory organizace COPINH (Občanská rada lidových a domorodých organizací Hondurasu), když byli na cestě do města La Esperanza. Členové COPINH jsou v extrémním ohrožení.

Uzavřená petice Polsko:

Polsko: novely soudnictví omezující lidská práva musí dostat stopku

V Polsku prošly parlamentem novely zákonů, které omezují právo na účinný prostředek nápravy a právo na spravedlivý proces. Zastavit je může už jen prezident.

Uzavřená petice Turecko:

Propusťte ředitelku Amnesty International Turecko a dalších 9 představitelů občanské společnosti

Osm obránců a obránkyň lidských práv včetně ředitelky turecké pobočky Amnesty International Idil Eserové a další dva školitelé ze Švédska a Německa byli zadrženi 5. července kolem desáté hodiny ráno během školení v Büyükadě.

Uzavřená petice Severní Korea:

OBAVY O ZDRAVÍ PASTORA ODSOUZENÉHO NA DOŽIVOTÍ V PRACOVNÍM TÁBOŘE

Lim Hyeon-soo, odsouzený k doživotnímu vězení s těžkou prací v Severní Koreji, trpí řadou zdravotních problémů, včetně podvýživy, vysokého krevního tlaku, artritidy a žaludečních potíží, jež se u něj rozvinuly jako vedlejší účinek léku, který mu nebyl řádně podáván. Lim Hyeon-soo byl zadržen severokorejskými úřady údajně kvůli „spiknutí se záměrem svrhnout vládu“.

Uzavřená petice Čína:

AKTIVISTÉ ZADRŽENI Z DŮVODU PRŮZKUMU V TOVÁRNĚ NA OBUV

Tři aktivisté bojující za dodržování zaměstnaneckých práv, kteří prováděli tajná šetření pracovních podmínek v továrnách na výrobu obuvi Huajian, byli koncem května úřady v Ganzhou v provincii Jiangxi odvedeni pryč z továrny. Státní média oznámila, že jsou zadrženi a vyšetřováni. Tyto továrny dodávají mimo jiné i produkty pro značku Ivanky Trumpové.

Uzavřená petice Maďarsko:

Červen 2017: Návrh zákona zaměřený na nevládní organizace musí být zastaven

13. června 2017 byl v maďarském parlamentu schválen zákon týkající se financování nevládních organizací. V případě, kdy neziskovka přijme větší než zákonem daný obnos, může být považována za „nositele zahraničních zájmů“. V případě, že uvedený zákon podepíše i prezident, bude se jednat o další represivní krok vůči maďarské občanské společnosti. Zákon se může stát nástrojem vedoucím k diskreditaci a zastrašování nevládních organizací, což povede k omezení jejich schopnosti bránit lidská práva a poskytovat cenné služby lidem žijícím v Maďarsku.

Turecko:

Okamžitě propusťte šéfa pobočky Amnesty International Turecko

Taner Kiliç, šéf pobočky Amnesty International Turecko, byl 6. června zadržen spolu s dalšími 22 právníky a je bez jakýchkoliv důvěryhodných a přípustných důkazů podezírán z toho, že patří k hnutí Fethullaha Gülena, kterého viní turecké orgány za pokus o puč.

Česká republika:

Myslíte si, že by Česká republika mohla v současné uprchlické krizi pomoci více než je 12ti lidem? Napište vzkaz české vládě.

Napište vzkaz české vládě, jak a proč by to podle Vás měla udělat a my ho společně s dalšími předáme českým politikům.

Uzavřená petice Řecko:

Uprchlíci v Řecku ve velkém nebezpečí

Přes tisíc uprchlíků a migrantů žije ve třech táborech v části Athén Elliniko, které jsou téměř neobyvatelné a nebezpečné. Ženám a dívkám hrozí sexuální násilí a genderově motivované násilí. Úřady jim musí neodkladně zajistit adekvátní náhradní ubytování a posléze projednat uzavření těchto táborů.

Írán:

Mučený íránský aktivista

Íránský vězeň svědomí a ochránce lidských práv Arash Sadeghi je mučen íránskou revoluční gardou, která navíc blokuje jeho přístup k urgentní lékařské péči. Trpí dýchacími obtížemi a žaludečními vředy, které mu brání normálně jíst.

Rusko:

VYHROŽOVÁNÍ NOVINÁŘŮM KVŮLI ZPRÁVÁM O ÚNOSECH

Zaměstnanci ruských novin Novaja Gazeta a jejich spolupracovníci se stali cílem výhrůžek po tom, co noviny uveřejnily zprávy o únosech a mučení gayů v Čečensku.

Sýrie:

Žádáme spravedlnost pro oběti konfliktu v Sýrii a jejich rodiny

Úterní chemický útok (4. 4. 2017), který zasáhl město Chán Šajchún v Idlíbu, zabil více než 70 lidí a stovky dalších zranil. Ačkoli ruské i syrské úřady tvrdí, že za útok nenesou odpovědnost, je nutné, aby byl vyšetřen a aby byli ti, kteří ho spáchali, předvedeni před soud. Od roku 2013 bylo vládními silami a ozbrojenými skupinami spácháno několik chemických útoků a dosud za ně nebyl nikdo potrestán.

Uzavřená petice Kuba:

Propusťte kubánskou obránkyni lidských práv z domácího vězení!

Dva dny po smrti Fidela Castra v listopadu 2016 byli zatčeni čtyři členové a členky jedné rodiny - obránců lidských práv v městě Holguín v jihovýchodní části Kuby. Sourozenci, kteří drželi od 7. března hladovku, byli 2. dubna podmínečně propuštěni. Jejich matka Maydolis Leyva Portellesová, která je dočasně v domácím vězení, však zůstává vězeňkyní svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně osvobozena. Kubánská komise pro lidská práva a národní smíření, která působí na Kubě a je státem neuznávanou neziskovou organizací, zaznamenala v roce 2016 průměrně 827 politicky motivovaných zadržení měsíčně.

Česká republika:

STOJÍM SI ZA SVOBODOU

Pro letošní jarní kampaň Amnesty International - Osvoboď podpisem - jsme vybrali případy tří vězňů svědomí, kteří si stojí za svobodou slova a neváhali se pro ni vzdát své osobní svobody. Jedná se o studenty Bayrama a Giyase z Ázerbájdžánu, učitelku Su z Číny a lidskoprávního aktivistu Arashe z Íránu. Tato kampaň má za úkol získat co největší množství podpisů na podporu těchto vězňů svědomí, a tím podpořit mezinárodní tlak požadující jejich propuštění.

Uzavřená petice Čína:

Žena bojující za práva všech čínských žen

Su Čchang-lan (Su Changlan) je čínská učitelka, která byla v roce 2014 zatčena kvůli svým poklidným aktivistickým činnostem (př. vyjádření solidarity s prodemokratickými Hongkongskými protesty na sociálních sítích) a obviněna za „podněcování podvratné činnosti vůči státní moci“. Pracovní skupina OSN, aktivní ve věci svévolného zadržování, vyhlásila svůj názor v prosinci 2015 - věznění Su je svévolné a čínská vláda by ji měla propustit, také kompenzovat za neoprávněné omezování její svobody. Do dnešního dne zůstává Su držena v zádržném zařízení v distriktu Nanhai v Číně.

Uzavřená petice Írán:

Poskytněte íránskému filmaři nutnou zdravotní péči!

Uvězněný íránský filmař Keywan Karimi nutně potřebuje odbornou lékařskou péči. Lékaři v teheránském vězení Evin mu po četných případech vykašlávání krve diagnostikovali zánět průdušek a plicní infekci a rozhodli, že potřebuje okamžitou léčbu mimo věznici. I přesto vězeňská správa odmítá jeho převoz do nemocnice.

Tibet:

Zastánce výuky v tibetštině obžalován

Taši Wangčuk, vězeň svědomí, kterého v březnu 2016 zatkla policie kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, byl nyní obžalován.

Vietnam:

Tři ochránci lidských práv drženi v izolaci

V lednu byli během deseti dnů nesouvisle zatčeni tři vietnamští ochránci lidských práv a nyní jsou drženi v izolaci v předběžné vyšetřovací vazbě. Bez přístupu ke svým právníkům jsou vystaveni riziku mučení a jiného špatného zacházení.

Uzavřená petice Srbsko:

UPRCHLÍCI A MIGRANTI MRZNOUCÍ V SRBSKU

Více než tisíc uprchlíků a migrantů je srbskými úřady vystaveno nehumánním životním podmínkám a nemocem. Srbské autority totiž selhávají v zajištění ubytování, základních potravin a zdravotní péče. Migranti a uprchlíci jsou tak nuceni přežívat extrémních zimních teplotách pomocí rozdělávání ohňů v opuštěných skladištích v Bělehradu.

Uzavřená petice Řecko:

Uprchlíci mrznou. Přesuňme je z řeckých ostrovů.

Uprchlíci jsou vystaveni nebezpečí umrznutí na řeckých ostrovech kvůli mrazivému počasí a nehumánní politice EU.

Česká republika:

Česká vláda a celá Evropská unie musí ukázat lidskost

V současnosti čelíme největší uprchlické krizi od druhé světové války. Miliony lidí prchají před bombardováním a chemickými zbraněmi v Sýrii, mučením a zotročováním v Eritrei, před násilím ve svých domovech.

Uzavřená petice Sýrie:

Podpořte bezpečnou evakuaci civilistů z Aleppa

Amnesty apeluje na ministra zahraničí Zaorálka, aby podpořil bezpečnou evakuaci civilistů z Aleppa. OSN mluví o válečných zločinech.

Uzavřená petice Súdán:

Pomozte osvobodit přátele Petra Jaška ze súdánského vězení!

NOVINKA 26. 2.: Petr Jašek byl dne 26. 2: propuštěn. Děkujeme všem za podporu! Stále však požadujeme propuštění Hassana A. Kodiho a Kbdulmona Abdumawla. Petr Jašek, Hassan A.Kodi, Kuwa Šámál a Abdulmonem Abdumawla jsou souzeni v hlavním městě Súdánu Chartúmu. Súdánská národní bezpečnostní a zpravodajská služba (NISS) zadržela tyto čtyři vězně svědomí v prosinci 2015 a obvinila je z nenásilného uplatňování práva na svobodu projevu, shromažďování a náboženství.

Rusko:

Vůdce národa Evenků v ohrožení

Sergej Nikiforov je vůdce domorodého národa Evenků v Rusku a ochránce environmentálních práv. Byl odsouzen ke čtyřem letům ve vězení za odpor proti projektu na těžbu zlata v Amurském regionu na ruském Dálném východě, a to po nespravedlivém soudním procesu.

Rusko:

Tatarský aktivista z Krymu v ohrožení!

Rafis Kašapov, tatarský aktivista a hlasitý kritik vlády, byl odsouzen ke třem letům vězení za obvinění z „podněcování nenávisti“ kvůli kritice aktivit ruské vlády vůči Ukrajině na sociální síti VKontaktě.

Venezuela:

Venezuelský lidskoprávní aktivista v ohrožení

Luis Urbano, syn venezuelského obránce lidských práv José Luise Urbana, byl letos 10. října zavražděn policisty. Bezpečnost jeho otce, známého chránce lidských práv ve Venezuele, i celé rodiny je nyní v ohrožení.

Kamerun:

Fomusoh: Zadržený kvůli esemesce

Fomusoh Ivo Feh je kamerunský student, který měl nastoupit na univerzitu. Jednou dostal od kamaráda textovku, ve které stálo: „Boko Haram verbuje mladé lidi od 14 let. Podmínky pro přijetí: maturita ze 4 předmětů plus náboženství.“ Zpráva jeho kamaráda narážela na to, jak složité je najít dobrou práci bez vysoké kvalifikace. Žertoval, že i Boko Haram (ozbrojená skupina) vás nepřijme, pokud nemáte dokončenu střední školu. Fomusoh Ivo Feh poslal tuto zprávu kamarádovi, který ji dále poslal dalšímu studentovi střední školy. Učitel mu zabavil telefon, a když zprávu uviděl, oznámil vše na policii. Mezi zářím a prosincem 2014 byli Fomusoh Ivo Feh, jeho kamarád a další student střední školy zatčeni. 2. listopadu poslal vojenský soud Iva a jeho dva kamarády do vězení za "zločiny" spojené s terorismem.

Malawi:

Lidé s albinismem v ohrožení

Annie je desetiletá holčička. Až vyroste, chce se stát sestřičkou. Je úplně stejná, jako ostatní děti v Malawi – až na to, že žije ve strachu z lidí, kteří jí chtějí ublížit. V Malawi totiž žijí tisíce lidí s albinismem v permanentním strachu z únosu či zabití. Části jejich těl jsou pak prodávány a využívány k rituálním účelům. Rituální zabíjení lidí s albinismem je spojené s pověrami a mýty, které tvrdí, že těla lidí s albinismem mají magickou moc, včetně přítomnosti zlata v kostech. I proto jsou části jejich těl používány k výrobě různých lektvarů. Celkově pak takové pověry vedou k sociálnímu vyloučení a marginalizaci a ve výsledku k diskriminaci a stigmatizaci nevinných lidí. Albinismus je vzácné, nenakažlivé genetické onemocnění, se kterým se člověk narodí. Je charakteristické absencí pigmentu v očích, v pokožce a ve vlasech. V téměř všech případech albinismu musí být oba rodiče nositelé genu, aby ho předali dále, i když sami albinismus nemají.

Uzavřená petice Peru:

Máxima: Boj o vlastní pozemek s težaři

Maxima Acuňová je farmářka ze severu Peru. Maxima a její rodina jsou ve sporu s těžební společností Yanacocha kvůli vlastnictví pozemku, na kterém žijí v Tragadero Grande. Maxima totiž svou půdu společnosti nikdy neprodala. Maximu a její rodinu spolu s dalšími ochránci práv policie několikrát zastrašovala, ohrožovala a nutila odstěhovat se a opustit svou půdu. Obtěžování a zastrašování nabralo reálné kontury v roce 2011, když policisté napadli Maximu a její dceru a bili je do bezvědomí. Od té doby byl také dvakrát zničený jejich dům. Ve zdlouhavém právním procesu jí nejdříve půdu zabavili, později zase vrátili. Členové komunity se spojili, aby chránili Maximu před násilným vystěhováním a pokračujícím obtěžováním.

Turecko:

Eren: Právníčka již 100 krát stíhaná

Právnička a bývalá editorka novin Eren Keskinová je hlasitou kritičkou tureckého státu po celá desetiletí. Proslov, který pronesla před 11 roky, rozezlil úřady. V proslovu obvinila stát ze zmasakrování 12letého chlapce Ugura Kaymaze. Podle Eren je zabití tohoto chlapce armádou jen jedna z mnoha skvrn na turecké historii a jak sama říká: „Historie je něco, za co by měly být orgány zodpovědné“. Kvůli tomuto a dalším článkům publikovaným v kurdských novinách, které editovala, byla několikrát obviněná z urážky tureckého státu a jeho prezidenta. Eren stála před soudem už více než stokrát a to především kvůli svému otevřenému postoji k situaci kurdské menšiny v Turecku. V roce 1995 strávila 6 měsíců ve vězení, protože v článku použila slovo „Kurdistán“. Celé řízení proti ní není nic jiného než obtěžování. Erenin jediný zločin je, že trvale vystupuje proti bezpráví. A čas se jí krátí. Více soudních procesů znamená, že může být kdykoli uvězněna na dlouhou dobu.

Uzavřená petice Egypt:

Shawkan: Ve vězení za focení

Egyptský fotoreportér Mohamed Abu Zaid (známý jako Shawkan) byl zatčen jenom proto, že dělal svou práci. Fotografoval násilné rozehnání pouličních protestů v Káhiře bezpečnostními silami. Více než dva roky byl držen ve vazbě a mučen v rozporu s egyptským právem. Hrozí mu trest smrti. 26. března 2016 při výslechu u soudu v Káhiře vykonstruoval úředník ze státního zastupitelství devět obvinění vůči Shawkanovi. Před samotným začátkem soudního řízení byl Shawkanovým právníkům odepřen přístup ke klíčovým dokumentům vztahujících se k případu, včetně sdělení obvinění. Když Shawkana zatkli, věřilo se, že mu hrozí doživotí. Teď může být jeho osud mnohem horší, jelikož mu hrozí trest smrti. Jeho zdravotní stav se zhoršuje a přístup k lékům mu byl odepřen, přestože trpí hepatitidou typu C. Momentálně je držen v nechvalně známém káhirském vězení Tora a čeká na svůj proces.

Írán:

Zejnab: Kromě svobody přichází o zrak

Zejnab Jalalianová je iránská Kurdka odsouzená k doživotnímu trestu. Ve své práci se totiž věnovala posílení íránské etnické skupiny Kurdů, převážně žen, prostřednictvím jejích sociálních a politických aktivit spojených s politickým křídlem kurdské opoziční skupiny - Strany svobodného života Kurdistánu (PJAK). Zejnab byla zatčena v březnu 2008 pro údajné napojení na ozbrojené křídlo skupiny. Před soudem, který proběhl v prosinci 2008, byla po dobu 8 měsíců zadržována v samovazbě. Během této doby Zejnab vypověděla, že ji bili, bičovali na chodidlech a opakovaně bili hlavou o zeď, což způsobilo frakturu lebky, vnitřní krvácení do mozku a zhoršený zrak. Údajně jí také vyhrožovali znásilněním. Její proces byl absolutně nespravedlivý: trval pouze několik minut, byla odsouzena za nepřátelství k Bohu a odsouzena k smrti na základě doznání, které udělala po měsících mučení a bez jakýchkoli důkazů spojujících ji s ozbrojenými aktivitami. Celou dobu neměla přístup k právníkovi. Trest smrti byl v prosinci 2011 změněn na doživotí.

Uzavřená petice Indonésie:

Johan: 15 let za mávání vlajkou

Johan Teterissa je politický aktivista a bývalý učitel, který si odpykává 15 let ve vězení za mírumilovný protest. V červnu 2007 vedl Johan skupinu 22 mužů v mírumilovném protestu před sídlem prezidenta Indonésie. Předtím než roztáhli vlajku, která pro lidi v provincii Maluku symbolizuje nezávislost, zatančili tradiční bojový tanec („cakalele“). Muži byli okamžitě odvedeni policií a následně zadrženi a vyslýcháni, kde byli mučeni a špatně se s nimi zacházelo, předtím než byli vůbec obviněni z „rebelie“ po nespravedlivých procesech. V roce 2009 byl Johan přestěhován do vězení na ostrov Jáva, který je vzdálený 2 500 kilometrů od jeho rodiny a přátel. Řekl svému právníkovi, že chce být přemístěn do vězení na Maluku, aby byl k nim blíž.

Čína:

Ilham Tohti: Vězněn za boj s diskriminací

Ilham Tohti je profesor ekonomie na Univerzitě Minzu v Pekingu. Je to zakladatel webové stránky „Ujgur Online“ a veřejně známý kritik čínské etnické a náboženské politiky v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (XUAR). Byl obviněný ze „separatismu“, což je obvinění často používané právě proti Ujgurům, kteří vystupují proti porušování lidských práv. Dne 23. září 2014 byl Ilham odsouzený k doživotnímu vězení. Ilham Tohti se vyjadřoval k situaci Ujgurů v Číně řadu let. Na své webové stránce „Ujgur online“ upozorňoval na porušování lidských práv týkajících se nejen Ujgurů, ale také etnických Han Číňanů. Čínská vláda tuto stránku několikrát zablokovala.

Uzavřená petice Ázerbájdžán:

Giyas a Bayram: Uvězněni za grafitti

Giyas Ibrahimov a Bayram Mammadov jsou studenti a mladí aktivisté z Ázerbájdžánu. Oba jsou od 10. května 2016 ve vazbě, kdy byli falešně obviněni z držení drog poté, co uspořádali veřejný politický protest. V předvečer narozenin bývalého prezidenta Ázerbájdžánu namalovali na jeho sochu protestní zprávy. Na druhý den ráno, 10. května 2016, byli zatčeni a uvězněni za údajné přechovávání drog. Oba mladí muži byli bitím donuceni, aby se přiznali k přechovávání heroinu. 25. října byl Giyas odsouzen na 10 let vězení. Stejný osud postihl Bayrama a 7.prosince byl také odsouzen na 10 let.

Kanada:

Kanada: Domorodí obyvatelé Peace River Valley

Peace River Valley (Údolí řeky míru) v severovýchodní Britské Kolumbii v Kanadě je jednou z mála oblastí v regionu, která byla do značné míry zachována v původním stavu z hlediska přírodních zdrojů. Dane-Zaa, Cree, Métis a ostatní domorodí obyvatelé jsou na údolí závislí zejména kvůli rybolovu, sběru lesních plodů, posvátné medicíně a speciálním obřadům. Jejich předkové jsou v této zemi pohřbeni. Přehrada s objemem 8 miliard metrů kubických, známá jako Site C, by měla zaplavit více než 80 kilometrů Údolí řeky míru a více než 20 kilometrů přítoků. Výsledná 9330 hektarů velká nádrž by tak zaplavila stovky kulturních a historických památek, včetně hrobů. Federální a provinční vlády umožnily začít s výstavbou navzdory tomu, že legálnost vybudování přehrady zatím stále řeší soudy.

Spojené státy:

Edward: Hrdina, ne zrádce

5. června 2013 poskytl informátor Edward Snowden novináři dokumenty americké tajné služby. Snowden byl přesvědčený, že by lidé měli znát pravdu o masivním globálním sledovacím systému, který se používal bez jejich vědomí. Snowdenův odvážný čin změnil svět, rozproudil veřejnou diskusi, která vedla k reformě ochrany osobních údajů a právní kontrole globálního sledovacího systému v USA i na celém světě. Přesto Edwardovi stále hrozí desítky let ve vězení. Bez záruky spravedlivého soudu a zákonů na ochranu veřejného zájmu zůstává v ruském vyhnanství bez legálního statusu, pasu nebo možnosti cestovat a hledat azyl někde jinde. Amnesty International věří, že nikdo by neměl být stíhaný za zveřejňování informací o porušování lidských práv. Naopak, ochrana pro informátory by měla být uznaná a posílená v právních systémech na národních i mezinárodních úrovních. Snowdena si budou všichni pamatovat za spuštění veřejné diskuse, která vedla k mimořádným reformám. Není však třeba čekat na rozsudek dějin. Prezident Trump by měl udělit Snowdenovi milost, protože jeho činy vedly k ochraně lidských práv.

Rusko:

Pomozte osvobodit studenta obviněného za hraní hry "Pokemon GO" v ruském chrámu

Ruslan Sokolovsky, 21letý student práv a dobře známý blogger z Jekatěrinburgu (Rusko), je momentálně v domácím vězení a hrozí mu až 5leté vězení kvůli zveřejnění videa, kde hraje v kostele hru Pokémon Go. Je vězněm svědomí.

Austrálie:

Výzva australské vládě k ukončení týrání uprchlíků a migrantů na Nauru

Vinou australské vlády je 1200 mužů, žen a dětí, kteří hledali azyl v Austrálii, nuceno žít v příšerných podmínkách na ostrovním státě Nauru. Výzkumníci Amnesty International tyto podmínky popsali jako „vězení pod širým nebem.“

Uzavřená petice Venezuela:

První otevřený homosexuál zvolený za člena venezuelského parlamentu a LGBT+ aktivista musí být propuštěn

Rosmit Mantilla, venezuelský aktivista za práva LGBT+ komunity a první otevřený homosexuál zvolený za člena venezuelského parlamentu, by již neměl strávit ani jediný další den za mřížemi. Po dobu dvou let je držen v předsoudní vazbě národní zpravodajské služby.

Turecko:

Turecko: Těžce vydobytá práva nelze jen tak vzít

Panuje odůvodněný strach o lidská práva a svobody v Turecku následkem tvrdých vládních zákroků, které následovaly po nepovedeném pokusu o převrat ze dne 15. července 2016. Řekněte prezidentovi Erdoganovi, že těžce získaná práva a svobody nelze odebrat a ignorovat, a to ani při výjimečném stavu.

Thajsko:

Aktivistům Amnesty International hrozí 5 let vězení za nahlášení mučení

Tři lidskoprávní aktivisté čelí až pětiletému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši až 300 000 bahtů (přes 8 tisíc amerických dolarů) za zdokumentování mučení v Thajsku. 26. července 2016 proti nim bylo vzneseno obvinění za "počítačovou kriminalitu" a “protizákonné hanobení”. Bývalý předseda správní rady Amnesty International Thajsko Somchai Homla-or, současná předsedkyně SR AI Thajsko Porpen Khongkachonkiet a Anchana Heemminová ze skupiny Duay Jai, čelí obvinění z protizákonného hanobení a spáchání počítačového zločinu. Proč? Zdokumentovali a zveřejnili online zprávu o mučení, které provádí královská armáda a policie v provinciích na thajských jižních hranicích.

Čína:

Čína: Zatýkání za připomínání masakru na náměstí Nebeského klidu

Další dva aktivisty zadržely čínské úřady při propagování pálenky baijiu s etiketou připomínající 4. červen 1989. Celkem jedenáct aktivistů je nyní zadrženo v souvislosti s 27. výročím zákroku na náměstí Tiananmen. Hrozí jim mučení a další formy špatného zacházení.

Thajsko:

Osm uživatelů Facebooku čeká v Thajsku vojenský soud

Osm lidí spojených se satirickou komunitní stránkou na Facebooku obvinili 28. dubna v Thajsku z pobuřování a počítačové trestné činnosti. Na 3. července je plánováno konání vojenského soudu. Dva ze zadržených čelí i obvinění z urážky monarchie.

Uzavřená petice Česká republika:

Ne v mém telefonu!

Demokratická republika Kongo (DRC) vyprodukuje nejméně 50% světového kobaltu, který je součástí řady typů baterií do mobilů, tabletů, laptopů, fotoaparátů a dalších přenosných elektronických zařízení. V tamních dolech těží surovinu i sedmileté děti. Nadnárodní společnosti musí přiijmout zodpovědnost za těžbu surovin, ze kterých jsou vyráběny jejich výrobky, a to v celém svém procesu včetně konkrétních kroků ke zlepšení pracovních podmínek lidí, kteří pracují v jejich dodavatelských řetězcích.

Turecko:

Syřané vráceni z Řecka svévolně zadrženi!

Skupina dvanácti syrských uprchlíků, včetně čtyř dětí, je už od 27. dubna 2016 svévolně držena v detenci v táboře Düziçi. Od podepsání dohody mezi EU a Tureckem byli jedněmi z prvních, kteří byli z Řecka dobrovolně navráceni do Turecka. Někteří z nich mají zdravotní problémy, které nejsou adekvátně léčeny.

Uzavřená petice Omán:

Omán: Umělec ve vězení za kritiku vlády

Ománský básník, spisovatel, filmový kritik a ochránce lidských práv Abdulláh Habíb byl zadržen a uvězněn ve vazbě zpravodajské služby v hlavním městě Maskatu 15. dubna. Odepřeli mu jakýkoli přístup k rodině nebo právníkovi. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí a vyzývá k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Rusko:

Rusko: Podpořte ruskou právničku Darju Poljudovou!

Aktivistka a bloggerka Darja Poljudová je v Krasnodarsku v jižním Rusku dobře známá svými pouličními akcemi a online aktivismem. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Byla několikrát zadržena, a to i na několik dní, za své pokojné pouliční protesty proti okupaci Krymu a ruské účasti v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. Kvůli těmto zadržením přišla o několik svých pracovních míst a nemohla pracovat jako právnička.

Rusko:

Rusko: Podpořte obviněnou Natálii Šarinovou!

Natálie Šarinová, ředitelka státní Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě, byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a hrozí jí až pět let vězení. Prý byla v knihovně nalezena „extremistická literatura“. V hromadě knih, které ještě nebyli zařazeny a tím pádem nedostupné veřejnosti, našli údajně vyšetřovatelé knihy ukrajinského nacionalisty Dmitrije Korčinského (podle Natálie ji do skladu podstrčili).

Uzavřená petice Rusko:

Rusko: Pomozte ruskému aktivistovi Dadinovi z vězení!

Aktivista Ildar Dadin byl 7. prosince 2015 odsouzen k třem letům vězení za „opakované porušování zákona o veřejných shromážděních“ (Článek 212.1 Trestního zákoníku Ruské federace). Ildar Dadin se stal prvním člověkem odsouzeným na základě tohoto nově představeného článku v trestním zákoníku (červenec 2014).

Uzavřená petice Myanmar:

Phyoe Phyoe Aung: Tváří v tvář dlouhému trestu za studentský protest

Vedla protest proti nově přijatému zákonu o vzdělání, které omezuje akademickou svobodu. Phyoe Phyoe Aung je sedmadvacetiletá žena, generální tajemnice Barmské studentské unie - All Burma Federation Student Union (ABFSU). V únoru 2015 organizovala studentská unie pochod napříč zemí, který měl končit v Yangonu. Studenty ale zastavili při opouštění Letpadanu v centrální Barmě. Vyjednávání přerušila policie, která začala aktivisty včetně Aung bít. Okolo sta protestujících bylo zadrženo za různé trestné činy (např. nezákonné sdružování nebo vzpouru). Přinejmenším 70 odsouzených včetně Aung zůstává ve vězení a hrozí jim trest odnětí svobody na devět let.

Saúdská Arábie:

Saúdská Arábie: Dostaňme novináře z vězení!

Alá Brindží, novinář ze Saúdské Arábie, byl odsouzen za odpadlictví a další absurdní trestné činy kvůli svým příspěvkům na Twitteru. Zvláštní trestní soud v Rijádu je orgánem pro boj s terorismem, ale zároveň potírá i jakoukoliv opozici, jakou představují aktivisté bojující za lidská práva nebo menšinové náboženské komunity.

Uzavřená petice Čína:

Vězněná tibetská žena je v ohrožení nedobrovolného lékařského zákroku

Mladá tibetská žena Dolma Tso byla uvězněna kvůli manipulaci s tělem upáleného mrtvého muže. Nyní hrozí, že bude proti své vůli podrobena lékařským zákrokům, které by mohly ohrozit její zdravotní stav.

Uzavřená petice Čína:

Pomozte tibetskému bloggerovi Druklovi z vězení!

Mladého tibetského autora a bloggera Drukla odsoudili ke třem letům vězení. O jeho osobu má čínská policie zájem již od roku 2010, kdy se začal zabývat politikou menšin v Číně a psát články.

Uzavřená petice Řecko:

Humanitární krize v Řecku paralyzuje EU

Tisíce uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů jsou uvězněny v Řecku ve strašných podmínkách bez přístupu k pomoci a ochraně, a to v důsledku svévolného a diskriminačního uzavírání hranic na trase západního Balkánu. S příchodem dalších tisíců lidí se humanitární situace bude stále zhoršovat, pokud země EU nezačnou urychleně přijímat uprchlíky z Řecka.

Čína:

Čína/Thajsko: Novinář unesen z Thajska zpět do Číny

Sin Li, čínský novinář, zmizel 11. ledna v Thajsku a je zřejmě zadržován v Číně. V říjnu 2015 uprchl nejprve do Indie, kde však nedostal azyl. Poté plánoval zažádat o status uprchlíka v Thajsku, kde naposledy mluvil se svou přítelkyní mimo území Číny. Úřady se o něj v Číně zajímaly jako o informátora, Li pod nátlakem učiněnou nabídku přijal. Později přijatou počáteční spolupráci a další kontakty s čínskou bezpečností odmítl a ze země uprchl.

Guatemala:

Guatemala: Ochránce lidských práv čelí děsivým výhružkám

Rafael Maldonado z guatemalského Centra pro ekologickou, společenskou a právní akci obdržel v poslední době řadu zastrašujících zpráv. Nejaktuálnější výhrůžky směřovaly přímo proti němu a měly ho zastrašit tak, aby pozastavil aktivistickou činnost. Jeho organizace se v poslední době angažuje v případech těžebních společností produkujících palmový olej v Guatemale.

Vietnam:

Blogger i se svou asistentkou ve vazbě za blogování

Blogger Nguyen Huu Vinh a jeho asistentka Nguyen Thi Minh Thuy jsou ve Vietnamu drženi ve vazbě bez soudního řízení od května 2014. Obvinění jsou za „zneužívání demokratické svobody“ na politických blozích. Rodina a právník Nguyena Huu Vinha mají po jeho návštěvě v říjnu obavy o jeho zdraví kvůli podmínkám, ve kterých je držen.

Uzavřená petice Rusko:

Rusko: Před soudem za kritiku vlády na sociálních sítích

Jekatěrina Vologženinová stanula 27. října poprvé před soudem kvůli údajné „nenávisti a podněcování nenávisti proti Rusku a proti Rusům bojujícím na východě Ukrajiny“. Obvinění jsou založena na jejích příspěvcích na sociálních sítích. Kritizovala jimi ruskou anexi Krymu a zapojení Ruska do konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny.

Uzavřená petice Tunisko:

Za sex se stejným pohlavím půjde student do vězení

V Tunisku odsoudil studenta, známého pod přezdívkou "Marwan", k ročnímu vězení kvůli homosexuálnímu styku. Přiznání studenta získaly úřady výhružkami a za použití fyzického násilí. Policie navíc donutila Marwana podstoupit anální vyšetření, aby prokázala provozování homosexuálních praktik. Marwan se odvolal a čeká na verdikt soudu.

Řecko:

Costas: Zbit za to, že miluje

Řecko-pákistánský homosexuální pár byl v srpnu 2014 brutálně zbit. Muži seděli na lavičce na náměstí v centru Athén, když je napadla skupina mužů v černém. Costas vypověděl, že na ně nejprve hodili kýbl se špinavou vodou, a potom je víc než deset minut bili a kopali. Násilníci potom vysypali na Costu odpadkový koš a natřikrát mu zlomili nohu, což si vyžádalo okamžitou lékařskou pomoc a dlouhou rekonvalescenci. Podezřelé dodnes nikdo neodhalil a nikdo zatím nebyl potrestán.

Burkina Faso:

Dívky z Burkina Faso

Marii otec pod pohrůžkou smrti nutí provdat se za sedmdesátiletého muže. Její čtyři sestry jsou rovněž nuceny k manželství. Maria strávila tři dny s dalšími „manželkami“, poté utekla. Byla na útěku tři dny (ušla 169 kilometrů) a dostala se do úkrytu pro mladé dívky. Maria je jen jednou z mnoha dívek v Burkině Faso, které hrozí předčasné a vynucené manželství.

Saúdská Arábie:

Waleed Abu Al-Khair: Právník, ne terorista

Waleed Abu Al-Khair je obviněn z porušování kybernetického zákona kvůli nenásilnému využívání práva na svobodu slova a online aktivismu. Už mnohokrát ho zbili a týrali. Je to proslulý bojovník za lidská práva a právník vězněného bloggera a vězně svědomí Raífa Badawího.

Uzavřená petice Malajsie:

Zunar: Tweetování není zločin

Zunar v současné době drží smutný rekord v počtu obvinění z porušení pobuřovacího zákona. Žaloba proti Zunarovi, politickému satirikovi, ilustruje zasahování do svobody slova v Malajsii prostřednictvím zákona o pobuřování z roku 1948. V nedávné době byly za nezvyklých okolností přijaty dodatky. Podle nich lze uložit tvrdé tresty (například vězení od tří do dvaceti let) těm, kdo vyjadřují nesouhlas s vládou, což je rozšířeno i na kritiku prostřednictvím moderních technologií. Zunar v současné době drží smutný rekord v počtu obvinění z porušení pobuřovacího zákona. Čelí devíti paralelním obviněním, která se týkají jeho deseti tweetů z února letošního roku. Zaměřují se na kritiku soudnictví po odsouzení vůdce opozice Anwara Ibrahima, který Zunar považuje za vykonstruovaný, politicky motivovaný akt.

Uzavřená petice Uzbekistán:

Muhammad Bekzhanov: Nejdéle uvězněný novinář na světě

Muhammad byl odsouzen k patnácti rokům vězení za psaní článků a stal se nejdéle uvězněným žurnalistou.„Ležel jsem na podlaze v kaluži krve celé dny – bez vody a jídla. Snažil jsem se vybavit si všechny dobré věci ve svém životě, svou ženu, děti. V duchu jsem se připravoval na smrt.“ V roce 1999 mučili uzbecké bezpečnostní složky Muhammada Bekzhanova, editora zakázaných novin, dokud se nepřiznal k zločinu proti státu. Přestože Uzbekistán podepsal Úmluvu OSN proti mučení, tyto praktiky jsou stále využívány pro doznání k trestným činům. Ačkoli měl být propuštěn v roce 2014, zůstává ve vězení kvůli dalšímu pětiletému trestu za porušování vězeňského řádu.

Uzavřená petice Demokratická republika Kongo:

Fred a Yves: Za mřížemi kvůli propagaci demokracie

V březnu 2015 přerušily konžské bezpečnostní složky konferenci organizovanou skupinou Filimbi a zatkly aktivisty, kterým hrozí trest smrti. Filimbi je hnutí podporující poklidnou účast obyvatel na politických debatách a zájem o politické dění. Členové Filimbi, Fred Bauma a Yves Makwambala byli mezi třiceti zatčenými. Dva týdny je drželi a vyslýchali na utajeném místě a následně byli vyslýcháni (Yves 40 dní, Fred 50 dní). Během této doby jim byly odepřeny návštěvy přátel i právníků. Nyní čekají na soud v Kinshase a jsou obviněni ze snahy o vytvoření zločineckého gangu a z pokusu o státní převrat. Podle jejich právníků neexistují žádné důkazy o jejich vině. Bohužel je tento případ politicky motivován a pokud budou usvědčeni, může jim hrozit trest smrti .

Írán:

Saman Naseem: Mučen a odsouzen k smrti ve věku 17 let

Doznání po mučení hlavním důkazem pro odsouzení. Saman Naseem, člen íránské kurdské menšiny, byl zatčen po přestřelce, která vedla ke smrti jednoho člena ozbrojených složek. Podle jeho slov mu zavázali oči, pověsili za nohy a mučili, aby se přiznal ke zločinu, který nespáchal. Bylo mu teprve 17 let. Soud použil jeho „doznání“ jako hlavní důkaz a odmítl vyšetřit podmínky výslechu. Saman byl dokonce donucen doznat se ve státní televizi. I přesto, že Írán podepsal mezinárodní zákaz poprav mladistvých, byl Saman v dubnu 2013 odsouzen k trestu smrti za přečiny proti Bohu.

Sýrie:

Rania Allabasiová a její rodina: násilné zmizení po vládní razii

Rania byla bez sdělení důvodu unesena i s šesti dětmi. Rania Alabbasiová je v Damašku úspěšnou zubařkou a také vytíženou matkou šesti dětí. V březnu 2013 přišli do jejího domu vládní agenti a odvedli jí manžela. Po dvou dnech se vrátili pro ni a její děti. O nikom z nich dodnes nejsou žádné zprávy. Syrské úřady odmítly poskytnout příbuzným Ranie jakékoli informace o tom, co se stalo a kde se nyní rodina nachází. Její sestra Naila se může jen dohadovat, proč byla rodina zatčena: „Rania nepatřila mezi členy opozičních stran, ani nechodila na demonstrace. Byla zde, aby pomáhala ostatním.“

Uzavřená petice El Salvador:

Teodora del Carmen Vasquézová: Uvězněna na 30 let poté, co jí během těhotenství zemřelo dítě

V roce 2008 byla Teodora odsouzena k třiceti rokům vězení za vraždu poté, co porodila mrtvé dítě. Teodora, matka jedenáctiletého syna, čekala další dítě. Když jednoho dne pocítila silné bolesti, stihla ještě zavolat ambulanci, než upadla do bezvědomí. Po probuzení zjistila, že porodila mrtvé dítě. Vzápětí ji policie zatkla kvůli podezření z vraždy a až následně ji ve vážném stavu odvezli do nemocnice. V Salvadoru jsou obvykle ženy, které nedonosí nebo porodí mrtvé dítě, podezřívány z toho, že podstoupily interupci. Ta za jakýchkoli okolností zůstává zločinem, dokonce i v případech znásilnění, incestu nebo pokud je ohroženo zdraví matky. Kvůli tomu se ženy při problémech v těhotenství bojí vyhledat lékařskou pomoc. Teodorin soud proběhl nestandardně. Stejně jako v mnoha obdobných případech byla považována za vinnou a kvůli finančním problémům si nemohla dovolit adekvátního obhájce. Její jedinou nadějí je odvolání.

Uzavřená petice Spojené státy:

Albert Woodfox: Stále na samotce po 43 letech uvěznění

Albert Woodfox je už 43 let vězněn na samotce. V roce 1973 byl obviněn z vraždy člena vězeňské stráže. Denně tráví 23 hodin o samotě v malé cele s omezeným přístupem k osobnímu majetku, četbě, právní ochraně, práci nebo návštěvám. Mimo celu může cvičit pouze tři hodiny týdně. Usvědčení Alberta Woodfoxe bylo soudem již třikrát vyvráceno. V červnu 2015 soudce potvrdil jeho propuštění, Woodfox ale stále zůstává ve vězení díky snažení generálního prokurátora státu Louisiana.

Uzavřená petice Mexiko:

Yecenia Armentová: Bita, dušena a znásilňována, dokud nepodala ,,přiznání”

Yecenia byla uvězněna a mučena, aby podepsala doznání, že si objednala vraždu svého manžela, což podle svých slov nespáchala. Zatímco vezla příbuzné na letiště v Culiacánu, policisté zastavili její auto a přinutili ji vystoupit. Zavázali jí oči a odvezli pryč. Svázali ji, pověsili za nohy, bili ji, znásilnili a vyhrožovali jí smrtí jejích dvou dětí. “Chtěla jsem, aby mě konečně zastřelili, aby to skončilo”, vypráví Yecenia. Po téměř patnáctihodinovém mučení jí začali vyhrožovat, že přivedou její děti a udělají jim totéž. V ten moment přistoupila na jejich požadavek a podepsala přiznání.

Uzavřená petice Rusko:

Vězni v Rusku odpírají lékařské ošetření

Amur Chakulov čeká na odvolání proti trestu 20 let ve vězení. Drží ho ve vězení v Nalčiku, hlavním městě Kabardinsko-balkarské republiky v Ruské federaci. Trpí chronickým onemocněním ledvin a nedostává potřebnou zdravotní péči. Jeho život je v ohrožení!

Spojené arabské emiráty:

Spojené arabské emiráty: Aktivisté kritizovali vládu. Teď je mučí ve vězení

Devět mužů ze Spojených arabských emirátů kritizovalo vládu a prosazovalo demokratické reformy. Byli mezi nimi obhájci lidských práv, učitelé, studenti nebo soudce. Teď je mučí ve vězení. Všichni byli odsouzeni 2. července 2013 v rámci série masových procesů v Abú Zabí proti kritikům vlády a uznáni vinnými z údajného „založení organizace s cílem sesadit vládu“.

Uzavřená petice Brazílie:

Brazílie: Další mrtví po raziích v chudinských čtvrtích Ria

Civilní i armádní policie pokračují ve společných operacích v chudinských čtvrtích Rio de Janeira. Policisté brání řádnému vyšetření případů zabitých a zraněných civilistů. Počet mrtvých v posledních letech stoupá a pohybuje se v řádech tisíců.

Uzavřená petice Írán:

Přes 12 let vězení za umění a aktivismus!

Íránskou dívku Atenu Farghadaniovou odsoudili k více než dvanácti letům vězení za její uměleckou práci a poklidný aktivismus. Měla jen dvacet dní na odvolání. Nyní je konečně volná.

Uzavřená petice Ázerbájdžán:

Ázerbájdžánští obránci lidských práv dostali vysoké tresty za kritiku vlády

Ázerbájdžánská lidskoprávní aktivistka a ředitelka Institutu pro mír a demokracii Lejla Junusová a její manžel Arif Junus byli odsouzeni k 8,5 a 7 letům vězení. Oba byli souzeni za údajný podvod a další trestné činy. Lejla před svým zatčením dokumentovala způsob, jakým ázerbájdžánské úřady zachází s politickými vězni. Arif je historik a politický aktivista. Oba otevřeně kritizovali ázerbájdžánskou vládu a poukazovali na omezování svobody slova v zemi. Amnesty považuje Lejlu i Arifa za vězně svědomí, uvězněné jenom kvůli jejich lidskoprávním aktivitám. Požadujeme jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Uzavřená petice Ukrajina:

Ukrajinský filmař Sencov a aktivista Kolčenko nespravedlivě odsouzeni!

Filmový režisér Oleg Sencov byl odsouzen na 20 let, ekolog a proti-fašistický aktivista Oleksandr Kolčenko dostal trest 10 let vězení po nespravedlivém procesu u vojenského soudu v Rusku. Oba jsou ukrajinští občané a čelí obviněním z "terorismu", která pramení z jejich kritiky ruské okupace Krymu.

Uzavřená petice Irsko:

Irsko: 14 let vězení za potrat

V roce 2012 byla těhotná. Lékaři jí řekli, že její těžce poškozený plod nemá šanci na přežití. Podle irského zákona ale přesto nemohla podstoupit umělé přerušení těhotenství.

Vietnam:

Vietnam: 16 let za mřížemi za politický blog

Vietnamec Tran Huynh Duy Thuce sedí už šestý rok ve vězení za to, že na svém blogu volal po politické reformě a zlepšení lidských práv. Zatkli ho a po nespravedlivém soudním procesu odsoudili na 16 let. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí vězněného jen za uplatňování svého práva na svobodu projevu. Společně s 35 vietnamskými i mezinárodními organizacemi volá po jeho okamžitém propuštění.

Tibet:

Tibetský mnich je zadržovaný v Číně bez obvinění!

Tibetský mnich Čhöphel Dawa byl zadržen 28. března a od té doby o něm nejsou dostupné žádné informace. Není známo, kde je držen, či jaká obvinění proti němu byla vznesena. Hrozí mu riziko mučení a špatného zacházení.

Česká republika:

Víte, jak často u nás dochází ke znásilnění? Tušíte, kolik pachatelů je za svůj čin potrestáno?

Každá pátá žena se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování. V celém světě je násilí na ženách tak rozsáhlý problém, že lze hovořit o epidemii. Rada Evropy proto vyzývá členské státy k přijetí úmluvy, která zajistí společný standard v boji proti různým formám násilí na ženách a žádá zavedení konkrétních opatření pro prevenci násilí, ochranu obětí a efektivní stíhání pachatelů. ČR patří k posledním státům Evropské unie, které úmluvu dosud nepodepsaly.

Írán:

Íránská aktivistka ve vězení za podporu práv žen

Íránská obhájkyně lidských práv Narges Mohammadiová byla uvězněna za své nenásilné aktivity na podporu lidských práv a za využití práv na svobodu shromáždění, sdružování a projevu. Obviněna byla z „šíření propagandy proti systému“ a „shromáždění a tajná dohoda proti národní bezpečnosti.“ Amnesty International považuje Narges za vězeňkyni svědomí a žádá její okamžité propuštění.

Uzavřená petice Česká republika:

Rovný přístup ke vzdělání pro všechny!

Romským dětem v České republice se příliš často nedostává stejného vzdělání jako jiným dětem. Kvůli své odlišnosti zažívají šikanu, jsou oddělovány od ostatních žáků, a dokonce umisťovány do škol pro děti s lehkým mentálním postižením. Znamená to, že nemůžou naplnit svůj potenciál a vybudovat lepší budoucnost pro sebe, své rodiny a celou společnost.

Česká republika:

Zastavme utrpení a umírání lidí na evropských hranicích!

Každým rokem jsou miliony lidí po celém světě nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů, pronásledování či chudoby. Pouze malá část z nich hledá útočiště a možnost lepšího života v zemích Evropské unie. Ve státech EU však roste odhodlání nepustit tyto lidi za své hranice. V průběhu několika posledních let byly k tomuto účelu vybudovány zdi, skutečné i neviditelné, které ještě zvýšily riziko pro ty, kteří jsou v natolik zoufalé situaci, že se přesto vydají na velmi nebezpečnou cestu do Evropy. Každým rokem umírají při pokusu dosáhnout evropských břehů stovky lidí. Nespočet dalších je násilně navrácen zpět - za hranice EU nebo uvízne v sousedních zemích, ve kterých nejsou dodržována jejich práva. Stránka kampaně SOS Europe

Čína:

Ujgurský aktivista Tohti odsouzen na doživotí za podporu práv menšin

23. září 2014 byl čínskými úřady na doživotí odsouzen aktivista za práva ujgurské menšiny Ilham Tohti. Ten dlouhodobě bojoval proti utlačování ze strany pekingské vlády, která v osmimilionové oblasti na severozápadě Číny zakazuje praktikovat islám. Tvrdí přitom, že se tak snaží zabránit separatistickým snahám v oblasti. V průběhu rok a půl trvajícího etnického napětí už zemřely stovky lidí. Tohti byl zastáncem svobodného dialogu zúčastněných stran. Obvinění ze separatismu popřel a proti verdiktu se odvolal.

Uzavřená petice Írán:

Íránská aktivistka za lidská práva uvězněna za zločiny proti národní bezpečnosti

Beháre Hedájetová je íránská studentská aktivistka a bojovnice za práva žen. Aktivně propagovala také rovnost žen a mužů ve vzdělávání a postavení íránských žen vůbec. To se nelíbilo vládním představitelům, kteří se dlouhodobě snaží studentské aktivisty umlčet. V prosinci 2009 ji zadrželi právě kvůli jejím studentským aktivitám. Úřady ji proto na základě několika různých obvinění poslaly do vězení, kde má dohromady strávit deset let. Svůj trest si odpykává v ženské věznici v Teheránu. Má zdravotní problémy a několikrát musela být hospitalizována. V prosinci 2014 měla za sebou už půlku trestu a podle íránského práva může požádat o podmínečné propuštění.

Uzavřená petice Sierra Leone:

Sierra Leone: Ohrožení práva na vzdělání pro těhotné dívky

Krátce po vypuknutí epidemie eboly nechala vláda v Sieře Leone uzavřít všechny školy, aby se zastavilo šíření epidemie. Studenti a studentky se do škol mohli vrátit po dlouhých 8 měsících. Netýkalo se to ale všech. Místní vláda krátce po znovuotevření škol v březnu 2015 zakázala „viditelně těhotným“ školačkám pokračovat ve studiu a složit závěrečnou zkoušku sekundárního stupně vzdělávání (BECE). Studentky tak nemají dokončené středoškolské vzdělání a nemůžou ani pokračovat ve studiu na vysoké škole. Přijetím takové politiky vláda Sierry Leone porušuje jedno ze základních lidských práv, které tyto dívky mají – právo na vzdělání.

Uzavřená petice Demokratická republika Kongo:

Předsedovi lidskoprávní neziskové organizace v Kongu hrozí až 20 let vězení!

Christopher Ngoyi Mutamba je předseda neziskové lidskoprávní organizace. V lednu 2015 ho zadrželi v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo (DRK). Mutamba se účastnil nenásilných protivládních demonstrací. Protesty se týkaly zejména dodatku volebního zákona. Ten by umožňoval prodloužení volebního období současného konžského prezidenta. Mutambu drželi 20 dní v izolaci. Obvinili ho mimo jiné z občanské neposlušnosti a podněcování k rasové nesnášenlivosti. Za to mu hrozí až 20 let vězení. Amnesty International považuje jeho zatčení za snahu utlumit protivládní kritiky v zemi. Žádá pro něj spravedlivý soudní proces.

Česká republika:

Vyzýváme vrcholné představitele ČR ke kritice porušování lidských práv v Číně

V průběhu roku 2014 se čelní představitelé České republiky k situaci v Číně opakovaně vyjadřovali způsobem, který vyvolal dojem, že je Česká republika k porušování lidských práv v této asijské zemi shovívavá, nebo že dokonce hodnotí stávající čínskou situaci jako zlepšující se.

Uzavřená petice Rusko:

Tatarský aktivista obviněn z podněcování k nenávisti, podporoval Ukrajinu

28. prosince 2014 byl ve svém domě ve městě Naberežnyje Čelny, druhém největším sídle ruského Tatarstánu, zadržen Rafis Kašapov, ředitel nevládní organizace Tatarské veřejné centrum. Deseti ozbrojenými muži byl převezen do Kazaně a umístěn do vyšetřovací vazby. O dva dny později bylo právnímu zástupci zadrženého oznámeno, že Kašapov bude obviněn z podněcování k nenávisti či nepřátelství a z pohrdání lidskou důstojností. Podle vyšetřovací komise se toto obvinění zakládá na čtyřech příspěvcích uveřejněných v osobním profilu na ruské sociální síti VKontakte. V nich Kašapov tvrdě kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a vládu Ruské federace, zejména kvůli jejich současnému přístupu k Ukrajině. Odsoudil rovněž pronásledování etnických Tatarů na Krymu, ukrajinském poloostrově, který Rusko od března loňského roku okupuje. Nejedná se přitom o první případ pronásledování jednotlivců pouze na základě projevené solidarity vůči Ukrajině.

Uzavřená petice Sýrie:

SOS Sýrie

Konflikt v Sýrii vyvolal jednu z největších humanitárních krizí současnosti. Zároveň vyvolal největší uprchlickou vlnu od druhé světové války. Ze země uprchly přes 4 miliony lidí, polovinu tvoří děti. 95% z nich našlo azyl v okolních zemích, kde však často žijí ve velmi špatných podmínkách. Potřebují proto, aby jim ochranu poskytly i země EU.

Venezuela:

Mladý aktivista brutálně týrán na základě křivého obvinění a účasti v neziskové organizaci

Jednadvacetiletý Daniel byl zadržen na cestě domů z protivládních protestů, které ve Venezuele probíhají od února 2014. Ve vazbě byl mučen příslušníky Národní stráže - mluvil o sexuálním napadání, výhružkách smrtí a opakovaném bití. Musel také celé hodiny stát v nepřirozené poloze. Nikdo za toto jednání nebyl potrestán.

Uzavřená petice Uzbekistán:

Pracovník mezinárodní organizace OSN uvězněn, mučen a nespravedlivě odsouzen na 20 let

Bývalý úředník Ministerstva bezpečnosti pracoval pro Program OSN pro rozvoj v Uzbekistánu, když jej v lednu 2006 zadržela Národní bezpečnostní služba (SNB). Následně byl obviněn ze špionáže a držen v zajetí na neznámém místě. Několik měsíců bylo jeho každodenní realitou bití, noční výslechy a vyhrožování jeho rodině. Nakonec podepsal přiznání za podmínky, že SNB nechá jeho rodinu na pokoji. Erkin Musajev byl po třech nespravedlivých soudech v letech 2006 a 2007 odsouzen k dvaceti letům vězení za vlastizradu a zneužití úřednické pravomoci.

Uzavřená petice Spojené státy:

35 let vězení za zveřejnění materiálů poukazujících na porušovaní lidských práv

21. srpna 2013 byla Chelsea Manningová odsouzena k 35 letům vojenského vězení za zveřejnění tajných vládních dokumentů na stránce WikiLeaks. Některé z materiálů, které Manningová odhalila, poukazovaly na potenciální porušování lidských práv a nedodržování mezinárodního humanitárního práva. Manningová byla držena sedm měsíců v izolaci v předsoudní vazbě ve Virginii v USA.

Uzavřená petice Filipíny:

Vězení a brutální mučení za zločin, který nikdy nespáchal

Jerryme Corre, řidič veřejné dopravy, byl násilně zadržen policisty v civilu, kteří ho nařkli z okradení a vraždy policisty. Vzali ho do vazby, kde ho mučili a obvinili z držení drog. Corre říká, že ho policisté během opakovaného mučení stále oslovovali „Boyet“. Místní úředník potom policii upozornil, že zatkli špatnou osobu - ta to ale nijak neřešila. Následujícího dne Jerrymeho převezli do Protidrogové jednotky (DEU) v policejním kempu. Už dva roky zůstává ve vězení.

Indie:

30 let po devastující katastrofě se oběti stále nedočkaly odškodnění

Tento rok uplyne 30 let od bhópálské katastrofy - neštěstí, které má dodnes rozsáhlé negativní dopady na lidská práva místního obyvatelstva. Více než 500 000 přeživších i jejich dětí trpí zraněním či postižením. Stále probíhá kontaminace okolí továrny v Bhópálu, která od té doby, co byla opuštěna po úniku plynu, nikdy nebyla řádně zabezpečena. Bhópálská katastrofa je ukázkový případ dosud neúspěšných pokusů získat efektivní nápravu za hrubé korporátní porušování lidských práv.

Čína:

Aktivistka odosuzena k 6,5 letům vězení za snahu o transparentnější vládu

Liu byla v červnu odsouzena k 6,5 letům vězení v důsledku svých protikorupčních aktivit. Je jednou z mnoha aktivistů spojených s „Hnutím nových občanů“, kteří byli pronásledováni nebo zadrženi v rámci tvrdého zásahu čínských úřadů. Hnutí podporuje aktivity občanské společnosti a diskuse o politické situaci. Zásah proti němu prokazuje pokrytectví čínských úřadů, které tvrdí, že bojují proti korupci, ale zatím postihují ty, kteří se ji snaží odhalit. Liu byla údajně ve vazbě mučena.

Spojené arabské emiráty:

Za snahu o demokratické reformy byl člen Amnesty odsouzen na 10 let vězení

Mohammed al-Roken je profesor ústavního práva a advokát lidských práv, který si ve vězení odpykává desetiletý trest. Odsouzen byl v hromadném procesu s 94 vládními kritiky známém jako „UAE 94“. V řízení, které porušilo řadu zásad spravedlivého soudu, bylo nakonec 69 lidí včetně Mohammeda usvědčeno z pokusu o vládní převrat.

Uzavřená petice Jihoafrická republika:

Těhotenství by nemělo zabíjet

Těhotné ženy a čerstvé matky ze správní oblasti Mkhondo na východě Jihoafrické republiky zbytečně umírají z důvodu nedostatečné zdravotní péče. Mkhondo je jedním z regionů země, kde je lékařská péče vůbec nejhorší. Mateřská úmrtnost se zde stále zvyšuje, zatímco v jiných částech země se situace zlepšuje.

Gambie:

Za homosexualitu hrozí v Gambii nově i doživotí

Dne 9. října 2014 začal v Gambii platit kontroverzní dodatek trestního zákoníku, zavádějící přečin „homosexuality s přitěžujícími okolnostmi“, jenž může být trestán dokonce doživotím. V posledních dvou týdnech byli Národní zpravodajskou agenturou (NIA) a Prezidentskými hlídkami zatčeni čtyři muži, jeden mladík a tři ženy právě na základě „podezření“ z homosexuality. Ve vazbě se na nich dopouštějí fyzického násilí, vyhrožují znásilněním nebo je podrobují sensorické deprivaci. Jejich zadržení je v rozporu s mezinárodními úmluvami o lidských právech.

Španělsko:

Španělsko: novela imigračního zákona povede k porušování práv uprchlíků

Španělská vláda předložila návrh změny imigračního zákona, který usnadní hromadné vyhošťování migrantů, uprchlíků a uchazečů o azyl z hraničních oblastí dvou španělských enkláv v severní Africe - Ceuty a Melilly. Vyhošťovaným osobám tím bude upřeno právo vyhledat azyl a budou vystaveny riziku vážného porušování lidských práv.

Uzavřená petice Egypt:

Egyptská aktivistka nespravedlivě odsouzena na 3 roky vězení

Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen. 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů. Yara Sallamová se protestu nezúčastnila, byla v té době zrovna na procházce se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Bezpečnostní složky je oba zadržely během zásahu po skončení protestu ve chvíli, kdy si kupovala vodu. Jejího bratrance druhý den propustili, Yara ale zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí a požaduje její okamžité propuštění.

Uzavřená petice Afghánistán:

Znásilněné dívce z Afghánistánu hrozí smrt kvůli cti

Brishna je desetiletá dívka z provincie Kundúz v Afghánistánu. V květnu 2014 ji znásilnil místní duchovní. Brishně hrozí, že ji kvůli „cti“ zabijí členové její vlastní rodiny nebo místní komunity. Doktorce z organizace Women for Afghan women, která se Brishně snaží pomoct, taky vyhrožují smrtí.

Saúdská Arábie:

Zastavme bičování bloggera!

Raíf Badawí, saúdskoarabský blogger a zakladatel internetového diskuzního fóra, byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ranám bičem. Provinil se prý zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele. Ti Badawího výroky na internetu považují za urážky islámu. Kvůli prohlubující se cenzuře internetu a dalším restriktivním opatřením je v Saúdské Arábii vážně narušena svoboda slova a vyjadřování.

Irák:

Iráčtí civilisté v ohrožení života potřebují mezinárodní ochranu

Dobytí druhého největšího iráckého města Mosulu a dalších měst a vesnic na severozápadě země bojovníky Islámského státu (IS, dříve známý jako Islámský stát v Iráku a Sýrii - ISIS) vedlo k masivnímu vysídlení místních komunit a oživení sektářského napětí. Mezinárodní společenství a vlády iráckého Kurdistánu a Iráku musejí urychleně podniknout nezbytná opatření k zajištění ochrany civilistů a poskytnout jim humanitární pomoc.

Česká republika:

Program česko-čínského investičního fóra mlčí k porušování lidských práv

Ve dnech 28.-29. srpna 2014 se v Praze bude konat česko-čínské podnikatelské fórum. Sjedou se na něj stovky čínských byznysmenů a politiků, aby se tu setkaly s politiky a podnikateli z ČR a dalších evropských zemí. Prostory pro summit poskytl Pražský hrad a záštitu nad ním převzal prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Čína je přitom známá jako země, kde firmy často čelí obvinění z porušování lidských práv lidí, kteří pracují v tamních továrnách nebo žijí v oblastech, kde podniky působí. Považujeme proto za nevhodné, že otázka porušování lidských práv není součástí programu fóra. Amnesty International vyzývá naše vládní představitele, aby zajistili, že čeští podnikatelé, kteří zvažují působení v Číně, budou dostatečně informováni o rizicích, která je v Číně čekají v souvislostí s porušováním lidských práv. Dále vyzýváme k otevření těchto témat v rámci bilaterálních vztahů s čínskými partnery.

Uzavřená petice Norsko:

Diskriminace transsexuálů kvůli proceduře změny pohlaví

Pětašedesátiletá Norka narozená jako muž se dožaduje svého práva na změnu pohlaví. Ta je v Norsku možná pouze po podstoupení procedury tzv. úplné změny pohlaví, která zahrnuje sterilizaci. John Jeanette drastický zákrok podstoupit nechce a denně se proto potýká s diskriminací, protože její osobní doklady ji stále identifikují jako muže.

Írán:

Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti

Íránský spisovatel a básník Arzhang Davoodi, který je už jedenáct let vězněn za své politické názory, byl 20. července 2014 na základě nového obvinění z "nenávisti k Bohu" odsouzen k trestu smrti. Arzhang je vězeň svědomí, zadržovaný a odsouzený k smrti za nenásilný politický aktivismus a spisovatelskou činnost. Amnesty International proto požaduje jeho okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Uzavřená petice Izrael:

Izrael/Gaza: Povinnost chránit civilisty mají všechny strany konfliktu

V časných ranních hodinách 8. července 2014 zahájil Izrael v pásmu Gazy pozemní vojenskou operaci s názvem „Ochranná hrana“. Podle OSN bylo za první týden útoků zabito nejméně 214 Palestinců, z toho 44 dětí a 24 žen a více než 1585 lidí bylo zraněno, z toho 435 dětí a 282 žen. Víc než 1660 domů bylo zcela zničeno nebo vážně poškozeno, přes 22 600 lidí nuceně opustilo svoje domovy, 900 000 lidí – polovina populace Gazy – je bez vody. OSN zprávu vydalo 16. července, v den, kdy čtyři palestinské chlapce zabilo izraelské námořnictvo, když hráli fotbal na pláži v Gaze. Tisíce lidí v Izraeli naopak žijí pod hrozbou útoků Palestinců. Amnesty International apeluje na izraelské orgány i palestinské ozbrojené skupiny působící v oblasti pásma Gazy, aby zajistily ochranu životů civilního obyvatelstva.

Česká republika:

Vývoz zbraní z ČR: Petice předána, ministerstvo zveřejňuje více

Podle nově zveřejněné výroční zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR byl z České republiky v minulém roce vyvezen vojenský materiál za 286,1 milionu eur (cca. 7,5 miliardy Kč), což oproti roku 2012 představuje zhruba šestiprocentní nárůst. Na téměř polovinu, 48% (z 38% za rok 2012) však vzrostl podíl vojenského materiálu, který Česko vyvezlo do zemí, kde je úroveň kvality demokracie velmi nízká nebo žádná a kde jsou záruky, že státní orgány nezneužijí tyto prostředky proti civilistům, mizivé (např. Egypt, Jemen, Etopie, Bahrajn či dokonce KLDR). Jde o země, kde neexistuje demokratická kontrola ozbrojených složek či nezávislé soudnictví a policie. Zveřejněné údaje proto vzbuzují pochybnosti o důkladnosti vyhodnocení lidskoprávních rizik spojených s konkrétními případy exportu.

Maroko:

Moje tělo, moje práva: Zastavme beztrestnost sexuálního násilí

16letá Amina Filali z Maroka byla nucená vzít si muže, který ji znásilnil. Podle marockého práva by se tím očistil od zločinu. Amina raději spáchala sebevraždu. Nedovolme, aby se něco takového dělo dál! V Alžírsku a Tunisku stále platí ustanovení zákona, která umožní uniknout pachatelům znásilnění uniknout trestu tím, že se ožení s obětí. V Maroku byl podobný zákon – i díky vytrvalým kampaním lidskoprávních organizací včetně Amnesty International – letos zrušen. Přesto ale marocké právo oběti znásilnění chrání nedostatečně. Dále proto usilujeme o dílčí změny zákonů v těchto zemích a přijetí dalších opatření tak, aby chránila oběti znásilnění, nikoli jejich pachatele.

Maroko:

Bití, elektrické šoky, pálení cigaretami - takhle se mučí v Maroku

Ali Aarrass je Maročan. V roce 2012 ho zatkli za údajné aktivity spojené s terorismem. Policie ho 12 dní držela a mučila na neznámém místě. V současné době si Ali odpykává dvanáctiletý trest v nechvalně známé věznici Salé II a nadále si stěžuje na špatné zacházení. Marocké orgány známky mučení ignorují a dosud neproběhlo v Aliho případu žádné vyšetřování.

Ázerbájdžán:

Ázerbajdžán předsedá Radě Evropy, zároveň mučí a posílá studenty do vězení!

V únoru 2011 skupina studentů založila hnutí NIDA (v překladu vykřičník). Chtěli prosazovat sociálně-ekonomické změny v zemi a větší demokratizaci. V současnosti má organizace přes 350 členů. Od začátku svého působení se členové hnutí potýkali s policií. Situace eskalovala v březnu 2013, kdy policisté zadrželi během pokojné demonstrace 90 aktivistů. Několik z nich utrpělo vážné poškození zdraví. Zatčení aktivistů NIDA přichází v době, kdy Ázerbájdžán usedá na předsednické křeslo Výboru ministrů při Radě Evropy, přední evropské instituce v oblasti lidských práv. Jaké vedení poskytne Ázerbájdžán Radě Evropy, když ve vlastní zemi zatýká a mučí pokojné demonstranty?

Filipíny:

Bití, dušení, bouchání hlavou o zeď - takhle se mučí na Filipínách

Filipínka Alfreda Disbarrová je svobodná matka. V říjnu 2013 ji policisté obvinili z prodeje drog. Alfreda při zatýkání obvinění odmítla a dobrovolně jim ukázala mobilní telefon a obsah kapes. Policisté na ni ale bez varování vytáhli služební zbraň a udeřili ji do hrudníku. Pak ji odvedli na policejní stanici, kde ji mučili a donutili podepsat přiznání.

Uzavřená petice Nigérie:

Nigerijec mučen policií a po osmi letech ve vězení odsouzen k trestu smrti

Bylo mu teprve 16 let, když Nigerijce Mosese zatkli a mučili na policejní stanici. Tam také později podepsal prohlášení, ve kterém přiznal zapojení do loupeže. Moses tvrdí že přiznání bylo vynucené mučením, a trvá na své nevině. V listopadu roku 2013 byl Moses po osmi letech čekání na verdikt odsouzen k trestu smrti oběšením.

Uzavřená petice Čína:

Propusťe Liu Sia-po!

Významný čínský literární kritik a držitel Nobelovy ceny míru z roku 2010 Liu Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest za údajné „podněcování k rozvracení státní moci“. Lidový soud mu trest vyměřil v roce 2009 za šest článků umístěných na webové stránky a spoluautorství Charty 08. Nyní se u něj projevila rozvinutá fáze rakoviny jater. Přeto není propuštěn.

Uzavřená petice Brazílie:

VZKAZUJEME BRAZILSKÉ VLÁDĚ: Protest není zločin

12. června v Brazílii vypukne svátek fotbalu – mistrovství světa 2014. K nadšení má ale mnoho Brazilců daleko. Pod palbou kritiky jsou hlavně vysoké výdaje, které jdou na akci z veřejných peněz nebo zdražení městské hromadné dopravy. Rozsáhlé demonstrace a veřejné protesty ale vláda tvrdě trestá. Policie rozhání demonstranty slzným plynem nebo proti nim zasahuje gumovými projektily. Brazilský kongres navíc právě projednává nové "protiteroristické" zákony - ty jdou ruku v ruce se záměrem vlády dlouhodobě potlačit všechny pokojné protesty v zemi. Amnesty International tak v rámci kampaně "Není to jen o sportu" po olympiádě v Soči a MS v hokeji v Bělorusku poukazuje na další zemi, kde je kromě sportovních utkání důležité sledovat, jak si země vede v oblasti lidských práv.

Uzavřená petice Súdán:

Súdán: Trest smrti kvůli sňatku s křesťanem

Meriam Yehya Ibrahimovou odsoudili k trestu smrti oběšením za údajné "odpadlictví od víry" a ke 100 ranám bičem za "cizoložství". Súdánka je v osmém měsíci těhotenství a ve vazbě je držena spolu se svým 20měsíčním synem. Rozsudek smrti nad ní vynesl soud v hlavním súdánském městě Chartúmu 15. května 2014, protože se odmítla vzdát své víry. Soud jí poté, co byla 11. května shledána vinnou z „cizoložství“ a „odpadlictví od víry“, dal tři dny na to, aby se zřekla svého náboženského přesvědčení. To ale mladá žena neudělala. Meriam byla k smrti oběšením odsouzena na základě paragrafu 126 súdánského trestního zákona za „odpadlictví od víry“, a ke 100 ranám bičem podle paragrafu 146 za „cizoložství“. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, nespravedlivě odsouzenou pouze za uplatňování práva na svobodu náboženského přesvědčení.

Uzavřená petice Mexiko:

Sexuální zneužití, elektrické šoky, přivázání k židli a ponechání na přímém slunci - takhle se mučí v Mexiku

Claudia Medina Tamarizová je Mexičanka z města Veracruz, která byla v srpnu roku 2012 ve svém domě násilně zadržena příslušníky mexické námořní pěchoty. Ti ji převezli na nedalekou námořní základnu, kde ji mučili a sexuálně obtěžovali. Claudia byla obviněna, že je členkou mocného a násilného kriminálního gangu, což ale rezolutně odmítá. Druhý den po zdržení Claudii přinutili podepsat prohlášení, které si ani nesměla přečíst.

Uzavřená petice Nigérie:

Nigérie: vraťte nám naše dívky!

14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.

Uzbekistán:

Bití do obličeje, nedostatek jídla, zákaz nošení muslimského šátku - takhle se mučí v Uzbekistánu

Dilorom Abdukadirová si odpykává osmnáctiletý trest v taškentském vězení pro ženy v Uzbekistánu. Dilorom byla zatčena v lednu 2010 po návratu do své vlasti, kde se měla opět setkat se svým manželem a dětmi. Ze země utekla v roce 2005 v návaznosti na události v Andizhanu, kde zemřely stovky lidí, včetně žen a dětí. Během pokojné demonstrace tehdy začaly bezpečnostní síly střílet na neozbrojené demonstranty. V dubnu 2010 byla Dilorom odsouzena soudem, který nejednal v souladu s mezinárodními normami pro spravedlivý soud. Dilorom je údajně od počátku ve vazbě mučena a její rodina se obává o její bezpečnost. Amnesty International považuje Dilorom Abdukadirovou za vězenkyni svědomí a domnívá se, že všechna obvinění proti ní vznesená jsou jen záminkou, jak ji potrestat za uplatňování práva na svobodu pokojného shromažďování a projevu.

Čína:

ČESKÁ REPUBLIKA NESMÍ MLČET K PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ

Amnesty International jako organizace, která se mnoho desetiletí zabývá porušováním lidských práv v Číně, je zklamána textem tiskového prohlášení Ministerstva zahraničí České republiky (MZV ČR) a Čínské lidové republiky (ČLR) vydaného dne 29. 4. 2014. V prohlášení stojí, že „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“ Z informací, které má Amnesty International k dispozici, je přitom zcela zřejmé, že v ČLR dochází k porušování lidských práv v obrovské míře a nic nenaznačuje, že by vláda ČLR usilovala o změnu tohoto stavu.

Spojené státy:

Amnesty vyzývá USA: Zavřete Guantánamo

Zadržovací zařízení Guantánamo na Kubě se stalo symbolem hrubého porušování lidských práv páchaného americkou vládou ve jménu boje proti terorismu. V současnosti je v něm vězněno na 150 lidí. Většina z nich bez obvinění a spravedlivého soudu. Amnesty International je přesvědčena, že vězni z Guantánama musí být souzeni ve spravedlivých soudních procesech nebo propuštěni. Amnesty dále vyzývá vládu USA, aby věznici na Guantánamu uzavřela.

Středoafrická republika:

Tisíc mrtvých, statisíce uprchlíků. Pomozme zastavit násilí ve Středoafrické republice.

Středoafrickou republikou otřásají nepokoje. Stojí za nimi neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou. V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Boje mají jak náboženský, tak politický rozměr. Středoafrická republika totiž v březnu zažila 2013 převrat, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka. Jeho vůdce, Michel Djotodia, se tak stal prvním muslimským prezidentem jinak převážně křesťanské země. Před několika měsíci se jednotky muslimského hnutí Séléka začaly stahovat na sever země, přičemž začaly masakrovat nevinné civilisty. Křesťanské jednotky anti-Balaka začaly na oplátku útočit na muslimské komunity. Prezident pod nátlakem mezinárodního společenství v lednu 2014 odstoupil. To už bylo v zemi minimálně 1000 obětí. V místech největších konfliktů již operují francouzské jednotky Sangaris a síly Africké unie MISCA. Situace je však natolik vyhrocená, že musí neodkladně zasáhnout mezinárodní společenství, jinak podle OSN situace přeroste v genocidu.

Řecko:

Řecko: Žena a její synovec brutálně napadeni v centru města

V srpnu 2012 a lednu 2013 se ve městě Etoliko na západě Řecka odehrála série rasově motivovaných útoků namířených proti zdejší romské komunitě. Útoky organizovali místní obyvatelé údajně na popud členů řecké krajně pravicové politické strany Zlatý úsvit. Lidé Romy napadli v jejich domech, poničili majetek a některé z nich zranili. Další raději utekli a domů se kvůli obavám o svou bezpečnost vrátili až o několik měsíců později.

Uzavřená petice Čína:

Od roku 2008 ve vězení kvůli praktikování Falun Gong

Čchen Čen-pching zadrželi v roce 2008 kvůli praktikování Falun Gong. I přes opakované snahy právníka ji její rodina neviděla od roku 2009. Ve vězení jí hrozí mučení nebo další špatné zacházení. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí uvězněnou pouze za uplatňování práva na svobodu projevu a vyznání.

Venezuela:

Venezuelou otřásají protivládní protesty, zbytečně umírají lidé

Ve Venezuele od začátku února 2014 probíhají násilné střety mezi protivládní opozicí a vládními bezpečnostními složkami. Výsledkem je několik desítek mrtvých a stovky zraněných. Amnesty International je přesvědčena, že vláda i opozice se musí okamžitě zavázat k dodržování základních lidských práv.

Ukrajina:

Pomozte chránit novináře na Krymu

Nejméně pět lidí - novináře a aktivisty - zadržela skupina ozbrojených mužů u vojenského kontrolního přechodu poblíž Krymu. Po několika dnech v zajetí všechny zadržené propustili, podobná situace se ale může opakovat. Novináři přitom poskytují objektivní informace o aktuální situaci v celé oblasti. Amnesty International proto vyzývá k zajištění bezpečnosti a svobody pohybu pro novináře a další osoby na Krymu a to včetně lidí z pevninské Ukrajiny.

Bělorusko:

Sledujte s námi zápas o lidská práva v Bělorusku

Lidé v Bělorusku čelí řadě restriktivních zákonů, které zásadním způsobem omezují jejich právo na svobodu projevu a shromažďování. Neziskovým organizacím hrozí pokuty nebo zákaz činnosti, jednotlivci kritizující vládu riskují trestní stíhání. Jakákoli forma veřejných shromáždění vyžaduje povolení, které se uděluje jen zřídka. A to i v případě, že se akce účastní třeba jen jedna osoba. Demonstranti navíc čelí pokutám nebo několikadennímu vězení. Obránci lidských práv, odbory, ekologičtí aktivisté nebo lidé s odlišnou sexuální orientací čelí represím ze strany státních činitelů, které umožňuje legislativa.

Tibet:

Významný tibetský mnich zadržen a vězněn na neznámém místě. Podpořte ho.

Vysoce respektovaný tibetský mnich Karma Cchewang (známý jako khänpo Karcche) byl zadržen 6. prosince 2013 během své pracovní cesty v Čcheng-tu v provincii S´-čchuan v jihovýchodní Číně. Mnich byl obviněn z „ohrožení státní bezpečnosti“. Amnesty International považuje Karmu Cchewanga za vězně svědomí a je přesvědčena, že byl ve skutečnosti uvězněn pouze za uplatňování práva na svobodu přesvědčení a svobodu projevu a za své aktivity podporující tibetskou kulturu a jazyk.

Uzavřená petice Čína:

Čínská umělkyně prodělala v domácím vězení infarkt, nemá dostatečnou lékařskou péči

Liu Xia, manželka nositele Nobelovy ceny míru Liou Xiaoba, která byla v roce 2010 potrestána domácím vězením právě v souvislosti s manželovým oceněním, prodělala v lednu 2014 infarkt a je ve vážném stavu. Panují obavy o její fyzické i duševní zdraví, protože jí je upírána potřebná lékařská péče. Amnesty International považuje Liu Xia za vězeňkyni svědomí, nespravedlivě drženou v domácím vězení hlavně kvůli aktivitám svého manžela. Amnesty International také upozorňuje, že Liu Xia nebyla nikdy formálně obviněna ani odsouzena a bylo tedy porušeno její právo na spravedlivý soudní proces a svobodu projevu.

Uzavřená petice Rusko:

KRITIK NELEGÁLNÍCH STAVEB V SOČI BYL ODSOUZEN ZA NADÁVÁNÍ NA ZASTÁVCE

Ekologický aktivista Jevgenij Vitiško byl v pondělí 3. února 2014 odsouzen k 15denní vazbě za „drobné výtržnictví“. Čím se provinil? Údajně nadával na autobusové zastávce. Vitiško několik let kritizoval zásahy do lidských práv i devastaci přírody v souvislosti s přípravou olympijských her. Zatčen byl právě ve chvíli, kdy se do Soči chystal odcestovat. Jeho přátelé se obávají, že bude z vazby poslán rovnou do trestanecké kolonie, kde si má odpykat tříletý trest. Nepodmíněný trest na 3 roky mu byl potvrzen 12. 2. 2014.

Uzavřená petice Uganda:

Doživotí za homosexualitu - zastavme nový zákon v Ugandě!

Doživotí za homosexualitu nebo jinou menšinovou sexuální orientaci – to zavádí nový zákon v Ugandě, který může být přijat už za několik dnů. Návrh zákona má nyní na stole prezident. Pomozte nám vyvinout co největší tlak, aby zákon neprošel!

Uzavřená petice Bulharsko:

Uprchlíci a migranti v Bulharsku čelí žalostným podmínkám. Pomozte je změnit!

Bulharští představitelé se zcela nedostatečným způsobem staví ke stále rostoucímu množství migrantů a žadatelů o azyl. Uprchlíci jsou nuceni žít ve skličujících podmínkách, které nesplňují ani základní potřeby pro život. Mnozí z nich jsou na útěku před válečným konfliktem v Sýrii. Uprchlíci v Bulharsku nemají přístup k základním potřebám jako je jídlo, zdravotní péče a hygiena. Dále se potýkají s rizikem nelidského a ponižujícího zacházení při správních řízeních o udělení azylu.

Ukrajina:

Svoboda shromažďování na Ukrajině v ohrožení!

Výzkumníci Amnesty International v Kyjevě monitorují pokračující násilí mezi protivládními demonstranty a ozbrojenými složkami v centru Kyjeva. Konflikty si zatím vyžádaly 50 mrtvých a stovky zraněných. Protesty na Ukrajině začaly v listopadu 2013, kdy ukrajinská vláda odmítla podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. Tyto protesty přerostly v masivní demonstrace proti současné vládě, které jsou brutálně potlačovány ze strany policie a bezpečnostních složek. Amnesty International vyzývá k nezávislému prošetření porušování lidských práv v souvislosti s Euromajdanem a k zajištění spravedlnosti v případech zneužití síly ze strany policie. Amnesty upozorňuje, že policie musí ve vyhroceném konfliktu rozlišovat mezi pokojnými demonstranty a násilníky.

Uzavřená petice Myanmar:

Barmský lékař uvězněn na 17 let za údajné podněcování k násilí

Barmský lékař Tun Aung byl zatčen v červnu 2012. Nejprve byl několik měsíců držen v izolaci a následně odsouzen k 17 letům vězení za údajné podněcování násilí ve společnosti v souvislosti s etnickými nepokoji mezi většinovými buddhisty a muslimskou menšinou. Ty vypukly na západě Barmy po znásilnění a zavraždění mladé ženy buddhistického vyznání. Amnesty International se domnívá, že Tung Aung byl uvězněn jen proto, že je předsedou Rady pro islámské náboženské záležitosti ve městě Maungaw.

Nigérie:

Stovky obyvatel Badia East zůstaly bez střechy nad hlavou. Podpořte je!

Badia East je slum v nigerijském státě Lagos na jihovýchodě země. Žije v něm víc než 100 tisíc lidí. 23. února 2013 zůstaly stovky obyvatel Badia East bez střechy nad hlavou poté, co úřady nařídily demolici 266 domů. Jejich obyvatele přitom na tento záměr předem neupozornily a ani ho s nimi neprojednaly. Stovky obyvatel tak po nuceném vystěhování neměly kam jít, nedostaly totiž žádné náhradní bydlení ani kompenzaci za ztrátu majetku. Amnesty International považuje nucené vystěhování obyvatel Badia East za hrubé porušení jejich základních práv.

Uzavřená petice Rusko:

Tři ruští aktivisté zadrženi po pokojné demonstraci!

Po pokojné protestní demonstraci na moskevském Bolotném náměstí, která se uskutečnila v květnu 2012, v předvečer inaugurace prezidenta Putina, byli zatčeni 3 muži. Amnesty International považuje všechny 3 aktivisty za vězně svědomí, zadržené pouze za pokojné uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Honduras:

Členové Výboru příbuzných zadržených a zmizelých v Hondurasu jsou v ohrožení života!

Výbor příbuzných zadržených a zmizelých v Hondurasu (COFADEH) je velmi důležitou lidskoprávní organizací v zemi. Jeho členům bylo kvůli aktivitám opakovaně vyhrožováno, jsou sledováni a bezdůvodně napadáni. Amnesty International je přesvědčena, že k útokům a zastrašování dochází právě kvůli lidskoprávním aktivitám členů výboru.

Česká republika:

Vyzvěte vládu, aby podpořila dodržování lidských práv na sportovních akcích!

Na mezinárodních sportovních akcích musí být respektována lidská práva nejen sportovců, ale i návštěvníků. Výzvu s takovým požadavkem iniciovalo finské Ministerstvo kultury a sportu a k Finsku se poté připojilo 23 z 28 členských zemí EU. Česká republika však odmítla. Podle premiéra Jiřího Rusnoka jde o politiku, která do sportu nepatří. Výzva má přitom vést především k tomu, aby se lidé mohli sportovních událostí účastnit beze strachu z porušování svých práv. Například v Rusku cizincům za otevřené projevy homosexuality hrozí peněžité tresty nebo vyhoštění.

Uzavřená petice Spojené státy:

Odepřela účast ve válce s Irákem. Nyní těhotné hrozí odebrání dítěte po porodu

Kimberly Riverová si odpykává trest za dezerci z americké armády. Když sloužila v Iráku, rozhodla se, že se z morálních důvodů nechce nadále válečného konfliktu účastnit. Armádu pak bez povolení opustila během dovolené. Riverová je těhotná a žádá o snížení délky trestu. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, protože byla odsouzena kvůli uplatnění práva na odepření účasti ve válce z přesvědčení.

Bahrajn:

Skupina 13 opozičních aktivistů z Bahrajnu vězněna po protivládních protestech!

Víc než 2,5 roku už je v Bahrajnu ve vězení třináct opozičních aktivistů. Zúčastnili se protivládních protestů v únoru a březnu 2011. Všichni byli odsouzeni po nespravedlivém soudním procesu a někteří byli mučeni. Amnesty International je považuje za vězně svědomí zadržené jen za pokojné vyjadřování názorů a aktivismus.

Uzavřená petice Kambodža:

Kambodžanka nespravedlivě odsouzena k tříletému vězení!

Yorm Bophová byla v prosinci 2012 nespravedlivě odsouzena k tříletému vězení za „plánování násilí za nepolehčujících okolností“. Amnesty International Yorm Bophovou považuje za vězenkyni svědomí, kterou úřady zadržují pouze v souvislosti s její pokojnou aktivistickou činností, v rámci níž obhajuje právo na bydlení a svobodu projevu komunity žijící u jezera Boeung Kak v Phnompenhu, hlavním městě Kambodži.

Bělorusko:

Homosexuálové v Bělorusku čelí diskriminaci a násilí!

Ihar Cichanjuk byl v lednu 2013 po neúspěšném pokusu o registraci nevládní organizace na podporu LGBTI komunity Human Rights Centre Lambda vyšetřován policií, zbit a bylo mu vyhrožováno. Za útok nebyl nikdo potrestán. Amnesty International je přesvědčena, že odmítnutí registrovat neziskovou organizaci a následné násilí vůči němu proběhlo pouze kvůli jeho odlišné sexuální orientaci.

Palestinian Territory:

Palestinská vesnice pod útlakem izraelských bezpečnostních složek!

Obyvatelé palestinské vesnice Nabí Sálih od roku 2009 každý týden pořádají nenásilné demonstrace za ukončení izraelské okupace a nezákonného rozšiřování izraelských osad na palestinských územích. Při jejich potlačování používají izraelské bezpečnostní složky nepřiměřenou sílu. Amnesty International považuje zásahy izraelských bezpečnostních složek za porušení práva na pokojné uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Rusko:

„Putinovy zákony“ zhoršují lidská práva v Rusku

Od roku 2012, kdy byl Vladimir Putin potřetí zvolen ruským prezidentem, prošla Státní dumou, dolní komorou federálního shromáždění, řada kontroverzních zákonů, které zásadním způsobem ovlivňují každodenní životy tisíců Rusů. Jsou zadržováni aktivisti, pronásledováni umělci a kriminalizováni LGBTI osoby. Neziskové organizace čelí nejrůznějším restriktivním opatřením. Amnesty International je přesvědčena, že všechny tyto zákony byly do praxe uvedeny pouze proto, aby byla omezena činnost politické opozice a občanských iniciativ. Apeluje proto na jejich zrušení, protože jsou v rozporu jak s ruskou ústavou, tak s mezinárodními úmluvami, které se Rusko zavázalo dodržovat.

Angola:

Sedmnáctiletému Angolanovi hrozí až tři roky vězení za vyjádření nesouhlasu s prezidentem

Nito Alves je sedmnáctiletý mladík z Angoly, vězněný za to, že nenásilně vyjádřil nesouhlas s politikou angolského prezidenta. Amnesty International považuje Nita Alvese za vězně svědomí, zadrženého pouze proto, že využil práva na svobodu projevu.

Tibet:

60 Tibeťanů zraněno při pokojných protestech. Podpořte je!

Dne 6. října 2013 čínské ozbrojené složky hrubě potlačily pokojný protest Tibeťanů ve vesnici Diriu. Nejméně 60 lidí bylo zraněno, z toho někteří těžce. Zraněným navíc nebyla poskytnuta lékařská péče. Amnesty International je přesvědčena, že Tibeťané z Diriu byli hrubě napadeni pouze kvůli svému pokojnému uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Uzavřená petice Kuba:

3 roky vězení za názor! Podpořte kubánského vězně!

Kubánský aktivista Iván Fernández Depestre byl zatčen v červenci 2013 během pokojných protestů. V srpnu 2013 byl odsouzen ke třem letům vězení za politicky motivované činy. Amnesty International považuje Ivána Fernándeze Depestra za vězně svědomí, který se měl provinit pouze svým členstvím v disidentských skupinách a tím, že využil svého práva na svobodu projevu.

Uzavřená petice Rusko:

Aktivistům Greenpeace hrozí 7 let vězení za výtržnictví. Podpořte je!

Aktivisté Greenpeace byli zadrženi při pokojných protestech proti těžbě ropy v Arktidě. Všech 30 členů posádky nakonec skončilo v ruské vazbě. Jsou obviněni z pirátství. Za to jim v Rusku hrozí až 15 let vězení. Amnesty International považuje nařčení z pirátství za absurdní a požaduje jeho zrušení.

Uzavřená petice Tunisko:

Tunisan aktivní na Facebooku – vězení a pokuta.

Džábar Mádžrí byl odsouzen 28. března 2012 k sedmi a půl roku vězení a pokutě 1200 tuniských dinárů (757 USD) za urážku islámu a muslimů v příspěvcích, které zveřejnil na svém facebookovém profilu. Amnesty International považuje Džábara Mádžrího za vězně svědomí, uvězněného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.

Uzavřená petice Etiopie:

Etiopský novinář odsouzen na 18 let za článek kritizující vládu

Novinář Eskinder Nega byl zatčen v září 2011 za projevy a psaní článků kritizujících vládu. Byl obviněn z „přípravy a podněcování k teroristickým činům“ a odsouzen k 18 letům vězení. Amnesty International považuje Eskindera Negu za vězně svědomí, odsouzeného pouze za uplatňování práva na svobodu projevu.

Turecko:

Turecký řidič autobusu bezdůvodně vážně zraněn policisty

Hakan Yaman z Istanbulu byl v červnu 2013 vážně zraněn policií při návratu ze zaměstnání v domnění, že je účastníkem demonstrace, která se konala v blízkosti jeho bydliště. Měl zlomenou lebku, nos, klíční kost a čelist. Přišel o oko. Za tento čin nebyl dosud nikdo potrestán. Amnesty International považuje hrubé použití síly a násilí ze strany turecké policie při potlačování nenásilných protestů za hrubé porušení práva na svobodné shromažďování a svobodu projevu.

Uzavřená petice Rusko:

Členka Pussy Riot drží hladovku kvůli otřesným podmínkám ve vězení. Podpořte ji!

Členka punkové kapely Pussy Riot, Naděžda Tolokonnikovová, která si odpykává dvouletý trest v trestanecké kolonii Mordvinsko, byla přesunuta na samotku poté, co si stěžovala na špatné podmínky ve vězení. Amnesty International považuje Naděždu Tolokonnikovovou za vězenkyni svědomí a je přesvědčena, že každý má právo na svobodu projevu a že nikdo nesmí být záměrně podrobován krutému, nelidskému nebo ponižujícímu zacházení.

Uzavřená petice Írán:

Írán - lidskoprávní advokátka musí být propuštěna

Nasrín Sotudíová byla zadržena 4. září poté, co její byt a kancelář byly 28. srpna prohledány a ona byla předvolána před soud. Nyní se nachází v samovazbě v teheránské věznici Evin. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí, které hrozí mučení či jiné špatné zacházení.

Slovensko:

Romské děti na Slovensku čelí segregaci na školách

Na Slovensku jsou tisíce romských dětí umísťovány do výlučně romských tříd. Segregace ve školách je jejich první zkušeností s ponižováním, která poznamenává jejich životy do budoucna. Děti tak zůstávají oddělené v nižší úrovni vzdělávacího systému a jsou uvězněné v kruhu chudoby a vyloučení. Jednou z takových škol, která má oddělené výlučně romské třídy, je Základní škola Francisciho 11 v Levoči.

Sýrie:

Sýrie – pomozte zastavit zabíjení nevinných civilistů

Nová zpráva Amnesty International (AI) přináší hrozivé údaje o zabíjení civilistů žijících v blízkosti táborů protivládních bojovníků u přístavu Tartús na severozápadě země. V nedaleké sunnitské vesnici Bajdá zemřelo 13 členů jediné rodiny. AI varuje před možným zabíjením lidí v okolí Tartúsu.

Uzavřená petice Rusko:

Osvoboďte Pussy Riot!

Ve středu 24. července bude soud projednávat podmínečné propuštění vězněných členek punkové skupiny Pussy Riot. Marija Aljochinová, Naděžda Tolokonnikovová a Jekatěrina Samucevičová byly zadrženy těsně před prezidentskými volbami při happeningu v pravoslavném chrámu, který měl varovat moskevskou veřejnost před rostoucím pronikáním církevního vlivu do nejvyšších pater ruské politiky.

Egypt:

Egypt – pomozte skoncovat se sexuálním násilím na demonstrantkách!

Desítky egyptských žen čelí sexuálně motivovaným útokům během veřejných demonstrací, které se aktuálně odehrávají v Egyptě. Násilné útoky na ženách v průběhu veřejných akcí nejsou v Egyptě ojedinělé, v porovnání s předchozími lety jsou ale incidenty mnohem rozsáhlejší a brutálnější.

Řecko:

Řecko: Nehazardujte s lidskými životy. Nevracejte uprchlíky zpátky na moře!

Tisíce uprchlíků, kteří dorazí do Evropy na řeckou hranici, jsou často v zoufalé situaci nebo v přímém ohrožení života, upozorňuje Amnesty International. Lidé se do Řecka většinou snaží dostat na člunech přes Egejské moře nebo hraniční řeku Evros. Řecká pohraniční policie je ale pravidelně vytlačuje zpět na tureckou stranu. Amnesty International zjistila, že počet těchto případů roste, což dokládá, že násilné deportace policií jsou v Řecku běžnou praxí. Od roku 2011 zemřelo při pokusech dostat se přes Egejské moře nejméně 1500 lidí.

Uzavřená petice Severní Korea:

Teenagerům vráceným do Severní Koreje hrozí kruté tresty

Devět teenagerů bylo v Laosu v květnu 2013 zadrženo na útěku do Jižní Koreje. Jihokorejská vláda vyzývala čínské a laoské státní orgány, aby uprchlíky poslaly do Jižní Koreje, podle dostupných zpráv byli ale všichni 28. 5. navráceni přes Peking do severokorejského Pchjongjangu.

Uzavřená petice Indie:

Učitelka a aktivistka mučena za kritiku vlády

Učitelka a aktivistka Soni Sodi byla v roce 2011 zatčena za údajné napomáhání a podporu maoistickým rebelům. Přitom porušování lidských práv na straně rebelů i vlády vždy odsuzovala.

Uzavřená petice Severní Korea:

Chlapec nespravedlivě vězněn za aktivity rodiny

Kim Džung-nam je jedenáctiletý kluk, který v roce 2011 se svou matkou náhle zmizel. Jeho strýc, lidskoprávní aktivista, se obává, že jsou oba v koncentračním táboře Jodok. Tady je mučí, dávají jim minimum jídla a kdykoli jim hrozí poprava. Stejně jako stovky tisíc vězňů v Jodoku a dalších táborech se ničím neprovinil a je trestán za aktivity někoho jiného.

Mexiko:

Mexičanka týden držena a mučena ve vojenských kasárnách!

Miriam Lopézová byla v roce 2011 týden držena ve vojenských kasárnách, kde byla mučena a sexuálně zneužívána vojáky. Chtěli tak dosáhnout jejího přiznání k trestnému činu. Za tento čin zatím nebyl nikdo potrestán. Amnesty International považuje mučení a jakýkoliv jiný způsob špatného zacházení jako způsob vynucení doznání k trestné činnosti za hrubé porušení lidských práv.

Uzavřená petice Kamerun:

3 roky vězení za homosexualitu

31letý student Jean-Claude Roger Mbede byl v Kamerunu odsouzen ke třem letům vězení za svou údajnou či skutečnou homosexualitu. Ve vězení mu kromě špatného zacházení hrozilo nebezpečí nenávistných útoků ze strany spoluvězňů i zaměstnanců věznice.

Uzavřená petice Bělorusko:

Lidskoprávní aktivista uvězněn za opoziční činnost

Ales Běljackij je předseda běloruské lidskoprávní organizace Vjasna a známý aktivista. Uvězněn byl po nespravedlivém soudním procesu v roce 2011 za způsob financování své organizace, které v roce 2003 sebraly úřady licenci. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí, uvězněného pouze za jeho názory a přesvědčení.

Uzavřená petice Tibet:

Na 6 let do vězení za natočení dokumentu

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen byl v březnu 2008 uvězněn za natáčení filmového dokumentu o pohledu Tibeťanů na olympijské hry 2008 v Pekingu, na Tibet i dalajlamu. Po ročním zadržení bez jakéhokoliv obvinění byl tajně odsouzen k šesti letům vězení.

Uzavřená petice Írán:

Íránská žena odsouzena k trestu smrti ukamenováním

Sakíne Mohammadi Aštíaníová, Íránka odsouzená k trestu smrti ukamenováním za nevěru a podíl na vraždě manžela, čehož se ale podle svých slov nedopustila. Vlna mezinárodních protestů ji alespoň dočasně uchránila před krutou smrtí ukamenování. Poprava jí ale stále hrozí.

Uzavřená petice Sýrie:

3 roky vězení a zákaz advokátní praxe za lidskoprávní činnost

Muhannad al-Hassání byl trestním soudem v Damašku v roce 2009 po netransparentním procesu odsouzen na 3 roky vězení za svou lidskoprávní činnost. Syrská advokátní komora mu navíc zakázala doživotně vykonávat advokátní praxi. Al-Hassání je zakladatelem organizace Sawasiyah, která monitoruje a publikuje případy porušování lidských práv syrskými úřady. Jako právní zástupce rovněž obhajoval řadu politických vězňů a vězňů svědomí.

Uzavřená petice Čína:

Na 10 let do vězení za e-mail do zahraničí

Š´ Tchao, novinář deníku Dangdai Shang Bao, si odpykává desetiletý trest vězení. V roce 2004 byl zatčen kvůli e-mailu, který poslal do zahraničí. Popsal v něm instrukce čínské vlády, jakým způsobem mají novináři psát o 15. výročí zásahu na náměstí Tchien-an-men. Čínské úřady ho za to obvinily z „vyzrazení státního tajemství do zahraničí“.

Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...