© KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/Getty Images
„Nikdy se nevzdáme“, vzkazuje Amnesty po nuceném uzavření své pobočky v Moskvě
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Diskriminace Rusko publikován 13.4.2022
Ruské úřady uzavřely začátkem dubna kanceláře Amnesty International a dalších mezinárodních nevládních organizací v Moskvě.
Jako důvod uvedli ruští úředníci údajné porušení tamního zákona. „Budeme neúnavně pokračovat ve své práci,“ vzkazuje však Amnesty. Uzavřená ruská pobočka Amnesty v Moskvě je jednou z několika mezinárodních nevládních organizací, které potkal stejný osud. Ruské úřady je uzavřely poté, co měly údajně porušovat tamní zákon. „Potrestali nás za ochranu lidských práv a zveřejňování pravdy. Pokud se nás ale Kreml snaží umlčet, musíme dělat něco správně,“ okomentovala situaci generální tajemnice Amnesty Agnès Callamard.
„Zdvojnásobíme naši snahu odhalovat nehorázné porušování lidských práv ruským režimem jak na domácí, tak zahraniční půdě.“
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty
Podle ní se však tamní režim mýlí, pokud věří tomu, že uzavřením kanceláří Amnesty zastaví dokumentování a odhalování porušování lidských práv. Dodala, že se jedná o zemi, kde dochází k pronásledování, věznění a zabíjení mnoha aktivistů a disidentů, k umlčování nezávislých médií, jejich blokování a všudypřítomné cenzuře. Organizace občanské společnosti byly navíc v posledních letech v Rusku postupně postaveny mimo zákon nebo zlikvidovány.
„Nadále pokračujeme v naší práci, abychom lidem v Rusku zajistili, že budou moct využívat svá lidská práva bez diskriminace. Zdvojnásobíme navíc naši snahu odhalovat nehorázná porušování lidských práv ruským režimem jak na domácí, tak zahraniční půdě,“ dodala k uzavření kanceláří Callamard. Ruskou pobočku Amnesty odstranilo ruské ministerstvo spravedlnosti z registru kanceláří mezinárodních organizací a zahraničních nevládních organizací 8. dubna.
„Jednoduše řečeno, nikdy se nevzdáme.“
Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty
„Nikdy nepřestaneme bojovat za osvobození politických vězňů, nespravedlivě pronásledovaných a zadržovaných za jejich snahu postavit se za lidská práva. Budeme také pokračovat v obraně nezávislé žurnalistiky schopné produkovat texty neovlivněné tlakem ruských úřadů,“ oznámila rovněž generální tajemnice Amnesty. Dodala také, že organizace bude nadále neúnavně pracovat na zajištění potrestání všech zodpovědných za vážné porušování lidských práv. A to jak v Rusku, Sýrii nebo na Ukrajině. „Jednoduše řečeno, nikdy se nevzdáme,“ shrnula Callamard.
Ruské úřady rovněž uzavřely pobočky dalších mezinárodních organizací jako například Human Rights Watch, Carnegie Endowment for International Peace, Friedrich Naumann Foundation for Freedom, Friedrich Ebert Foundation. Rozhodnutí tamní úřady přijaly ve spojitosti s údajným „odhalením porušování ruského zákona“. 11. března ruská cenzurní agentura rovněž zablokovala přístup k webové stránce Amnesty dostupné v ruštině.
Aktuální petice
RUSKO: Zastavte útoky na civilisty na Ukrajině!
Dne 21. února 2022 podepsal ruský prezident dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. O tři dny později Rusko na Ukrajinu zaútočilo. Podle Putina se jednalo o „speciální vojenskou operaci“ za účelem „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny. Ve skutečnosti došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a neomluvitelným útokům na civilisty, včetně dětí. Životy tisíců lidí jsou v ohrožení.
Aktuální počet podpisů: 5553
Další zprávy
© Anadolu
©ALFREDO ZUNIGA/AFP via Getty Images
© Amnesty International