Prohledávat obsah

nalezeno 4228 výsledků:

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Číně v roce 2021

Stav lidských práv napříč Čínou se nepřestal zhoršovat ani v loňském roce. Lidskoprávní aktivisté a právníci upozorňovali i nadále na své pronásledování a zastrašování, neférové soudní procesy, svévolnou izolaci a věznění nebo mučení nebo jiné špatné zacházení. Podobného zacházení se jim přitom dostalo pouze za to, že využili svých lidských práv jako je například to na svobodu slova. Čínská vláda také pokračovala v politické indoktrinaci, masovém uvězňování, týrání a nucené kulturní asimilaci muslimů žijících v provincii Sin-ťiang, neboli Východním Turkestánu. Tisíce ujgurských dětí tak byly odloučeny od svých rodičů. Zákon o národní bezpečnosti umožnil v Hongkongu bezprecedentní porušování lidských práv. Region se totiž zároveň stal zvláštní administrativní oblastí spadající pod Čínu. Kvůli tomu v něm také nadále nebyla plně uznána práva LGBTQI+ komunity.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Maďarsku v roce 2021

Maďarsko bylo zapojené do spywarové kauzy Pegasus. Evropský soud pro lidská práva ho také odsoudil za umisťování žadatelů o azyl do tranzitních zón a jejich vytlačování zpět za hranice. Maďarský parlament pak v červnu přijal homofobní a transfobní zákon. Právo na svobodu pokojného shromažďování pak bylo omezené do 23. května a nouzový stav prodloužen do 1. června 2022. Maďarská vláda tím bránila zavedení efektivních opatření, která by chránila svobodu projevu a další práva soudců před nepatřičným zasahováním státu.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Rusku v roce 2021

Také v loňském roce zhoršila pandemie koronaviru už tak špatný stav ruského zdravotního systému. Práva na svobodu slova, shromažďování a mírový protest byla ruskými úřady pravidelně porušována a veřejná setkávání politické opozice byla téměř zcela zakázána. Legislativa týkající se „zahraničních agentů“, „nežádoucích organizací“, perzekuce založené na vykonstruovaných případech a další formy útlaku byly rozsáhle využívány pro potlačení disidentů. Výhružky a útoky proti novinářům, obráncům lidských práv a dalším aktivistům pak ruské úřady praktikovaly bez potrestání. Perzekuce Jehovových svědků ještě zesílila. Mučení a další zneužívání ve vězeních a dalších zařízeních pokračovalo a dopadení skutečných pachatelů bylo jen vzácné. Objevily se ale také reporty z Čečenska dokazující řadu nucených zmizení. Ruské úřady i nadále selhávaly v potrestání domácího násilí. Lidé z LGBTQI+ komunity čelili stávající diskriminaci. Pokračovaly také nelegální deportace uprchlíků a lidí žádajících o azyl.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Polsku v roce 2021

Polské úřady i loni pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Evropský soud pro lidská práva proto také ve svém rozhodnutí shledal, že dva polské vysoce postavené soudní orgány nedodržovaly standardy spravedlivého soudního procesu. V Polsku byla rovněž nadále omezována sexuální a reprodukční práva. Trestní obvinění omezující svobodu projevu však byla polskými úřady stažená. Někteří aktivisté byli popřípadě zproštěni viny. Několik regionálních rad rovněž odvolalo prohlášení namířená proti LGBTQI+ komunitě. Práva jejích členů však byla i nadále porušována. Polská pohraniční stráž také minulý rok vytlačovala žadatele o azyl zpět do Běloruska. Polsko navíc nerespektovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ohledně Abú Zubajdy. Ten proto zůstal v americkém vězeňském zařízení v zátoce Guantánamo na Kubě.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v České republice v roce 2021

V minulém roce přijala vláda socio-ekonomická opatření na podporu těch nejvíce zasažených pandemií koronaviru. Zahrnovaly také 14denní kompenzaci výplat pro ty, kteří museli povinně podstoupit karanténu.

  Report publikován 28.3.2022

Polské úřady musí jednat, aby prchající z Ukrajiny ochránily před dalším utrpením

Amnesty International došla po své desetidenní návštěvě země k závěru, že polské orgány musí zprostit dobrovolníky odpovědnosti za přijímání lidí prchajících z Ukrajiny. Je nutné, aby chaotickou a nebezpečnou situaci, která v Polsku nastala, začaly tamní úřady neprodleně řešit.

  Článek   Úspěch publikován 28.3.2022

Skvělá zpráva z Maratonu: Díky vašim dopisům je Bernardo Caal Xol na svobodě!

Maraton psaní dopisů vedl k propuštění dalšího vězně svědomí. Je jím Bernardo Caal Xol, guatemalský učitel, ochránce přírody a bojovník za lidská práva.

  Článek publikován 24.3.2022

„Desítky mrtvých u orloje“. Aktivisté Amnesty připomněli zabíjení civilistů na Ukrajině

Přesně měsíc od začátku ruské invaze na Ukrajině jsme připomněli, že ruský režim prokazatelně páchá válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Cílem aktivistické akce na Staroměstském náměstí v Praze také bylo vyzvat k okamžitému ukončení zabíjení a mrzačení civilistů.

  Článek publikován 22.3.2022

Amnesty a 100 dalších organizací vyzývá prezidenta Bidena: Omilostněte Stevena Donzingera

K výzvě Amnesty adresované nejvyššímu představiteli USA se připojilo přes sto ekologických a lidskoprávních organizací.

155565758596061626364656667423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...