Urgentní
akce

© KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/Getty

Propusťte Navalného! Petice za svobodu opozičníka, kterého se bojí i Putin

  Případ

Ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti bezprostředně po návratu z Německa, kde se od srpna loňského roku léčil z otravy novičokem. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba. Dne 2. února moskevský soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení.

Alexej Navalnyj je ruský právník a politický opoziční aktivista, jeden z nejvýznamnějších kritiků ruských úřadů a prezidenta Putina. Ruské úřady jej viní z porušení režimu podmíněného trestu, jenž mu byl v roce 2014 uložen za údajnou zpronevěru. Evropský soud pro lidská práva označil rozsudek za politicky motivovaný a odmítá ho i sám Navalnyj.

V roce 2011 založil protikorupční nadaci (FBK), která vyšetřuje a publikuje řadu zpráv dokumentujících korupci mezi vysokými ruskými úředníky a významnými politiky a podnikateli. Alexej Navalnyj, stejně jako mnoho jeho spolupracovníků z nadace čelil represím kvůli svým aktivitám, včetně falešných obvinění, policejních razií a domovních prohlídek, zastrašování a násilí nebo odvodu do armády. Navalnyj byl v minulosti mnohokrát zatčen, a to jak za výzvy k účastem na pokojných protestech, tak účastech na nich. V roce 2014 strávil deset měsíců v domácím vězení, několik dalších měsíců si odpykal v tzv. „správním vězení“. Amnesty International ho několikrát uznala vězněm svědomí.

V roce 2014 byl spolu se svým bratrem Olegem v politicky motivovaném procesu obviněn ze zpronevěry a odsouzen k tříletému podmíněnému trestu. V roce 2019 Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že stíhání Navalného i jeho několikaměsíční domácí vězení bylo politicky motivováno. Ruský nejvyšší soud nicméně potvrdil původní rozsudek.

  Aktuality

  Článek publikován 16.2.2024

Alexej Navalnyj zemřel ve vězení

Ruská vězeňská služba 16. února 2024 oznámila, že ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení zemřel.

  Článek publikován 4.8.2023

Alexej Navalnyj byl znovu odsouzen. Dohromady si má odpykat více než 30 let vězení

Známý kritik Putinova režimu byl odsouzen k dalšímu trestu odnětí svobody. Ve vězení je opakovaně terčem šikany ze strany úřadů, a podle nejnovějšího rozsudku má být přesunut do zařízení s ještě přísnějšími podmínkami.

  Článek publikován 5.4.2022

Devět let vězení pro Alexeje Navalného

Ruský opoziční vůdce byl odsouzen k devíti letům vězení. Dle analýzy Amnesty International je celé jeho trestní stíhání politicky motivované.

  Článek publikován 17.1.2022

Rok od uvěznění Navalného. Pronásledováni ruským režimem jsou i jeho spolupracovníci

Amnesty vyzývá k ukončení věznění a perzekuce opozičníka Alexeje Navalného, jeho kolegů a rodin.

  Článek publikován 22.10.2021

Navalnyj získal Sacharovovu cenu

Evropský parlament Sacharovovu cenu za svobodu myšlení udělil ruskému opozičníkovi a kritikovi prezidenta Putina Alexeji Navalnému.

  Článek publikován 7.5.2021

Amnesty se rozhodla znovu ustanovit Alexeje Navalného „vězněm svědomí“

V únoru Amnesty přijala interní rozhodnutí přestat používat výraz „vězeň svědomí“ pro Navalného kvůli obavám z diskriminačních prohlášení, která učinil v letech 2007 a 2008 a která mohla být obhajobou nenávisti.

  Článek publikován 28.4.2021

Oni ho klidně nechají zemřít, burcují za Navalného organizace v čele s Amnesty

Největší mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International požaduje pro předního kritika ruského režimu Alexeje Navalného urychlený přístup k důvěryhodné lékařské péči a jeho okamžité propuštění.

  Článek publikován 28.4.2021

Žádáme českou vládu, aby ruské orgány vyzvala k propuštění Navalného

Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM poslaly otevřený dopis českému ministrovi zahraničních věcí a premiérovi.

  Článek publikován 24.4.2021

Navalnyj ukončil hladovku

Alexej Navylnyj po 23 dnech ukončil protestní hladovku

  Článek publikován 19.4.2021

Navalnyj v nemocnici, jeho stav je vážný

Navalnyj byl převezen do vězeňské nemocnice ve Vladimirské oblasti a panují vážné obavy o jeho život.

  Článek publikován 2.4.2021

Navalnyj drží ve vězení hladovku

Navalnyj dne 31. března začal ve vězení držet protestní hladovku.

  Článek publikován 22.3.2021

Za Navalným stojí značné množství mezinárodních aktérů

Přestože se jedná spíše o symbolický akt, Evropská unie rozhodla o uvalení sankcí na některé blízké spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina.

  Článek publikován 24.2.2021

Amnesty vysvětluje svůj postoj k politickému vězni Alexeji Navalnému

Amnesty definuje vězně svědomí jako osobu, která byla zbavena svobody pouze z důvodu svého přesvědčení nebo z diskriminačních důvodů týkajících se etnického původu, sexuality, pohlaví nebo jiné identity dané osoby a za předpokladu, že osoba nepoužívala nebo neobhajovala násilí nebo nenávist.

  Článek publikován 5.2.2021

Alexej Navalnyj znovu u soudu

Ruský opoziční aktivista Alexej Navalnyj stanul podruhé během jednoho týdne u soudu, tentokrát za údajnou pomluvu válečného veterána.

  Článek publikován 3.2.2021

Moskevský soud poslal Navalného na 3,5 roku do vězení

Navalnyj byl obviněn z porušování režimu podmíněného trestu, který dostal za údajnou zpronevěru. Soud mu kvůli tomu změnil trest z podmíněného na nepodmíněný. Z celkového trestu mu bude odečteno několik měsíců, které strávil v domácím vězení. Ve vězení si tedy odpyká dva roky a osm měsíců.

Pozadí

Dne 20. srpna 2020 Alexej Navalnyj vážně onemocněl během letu z Tomsku (Sibiř) do Moskvy. Letadlo nouzově přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován v kómatu. Jeho diagnóza stanovená ruskými lékaři byla neprůkazná, na naléhání rodiny i veřejnosti byl z Ruska převezen do Berlína. Prezident Vladimir Putin později tvrdil, že osobně povolil jeho převoz. Navalnyj se v Německu postupně zotavil a koncem září byl z nemocnice propuštěn, aby mohl pokračovat v rehabilitaci.

Němečtí odborníci došli k závěru, že byl Navalnyj otráven nervovou látkou novičok, který Organizace pro zákaz chemických zbraní považuje za chemickou zbraň. Navzdory snaze o zahájení vyšetřování možné otravy ruské úřady stále popírají, že by s otravou Navalného měly jakoukoliv spojitost, a vyšetřování odmítly. Dne 14. prosince 2020 zveřejnila nezávislá vyšetřovací skupina Bellingcat důkazy o tom, že skupina agentů ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), kteří měli zkušenosti s biologickými a chemickými zbraněmi, několik let sledovala Navalného během jeho cest, včetně jeho poslední cesty do Tomsku. Vladimir Putin později připustil, že FSB Navalného sledovala, obvinění z pokusu o zabití ale odmítl.

Dne 13. ledna oznámil Alexej Navalnyj, že se navzdory riziku zatčení vrátí do Moskvy. Dne 17. ledna policie zadržela desítky jeho příznivců, kteří se shromáždili na moskevském letišti Vnukovo, aby ho pozdravili. Na poslední chvíli byl let přesměrován do Šeremetěva, kde byl Navalnyj zatčen během pasové kontroly. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba.