Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4429 výsledků:

  Článek publikován 1.3.2023

Jak Amnesty International vyšetřuje ruské vojenské útoky na Ukrajině?

V Krizové laboratoři Amnesty pracuje multidisciplinární tým odborníků, který využívá nejmodernější digitální vyšetřovací nástroje k dokumentování porušování lidských práv. Pomáhá zajistit, aby informace z konfliktních oblastí byly včasné, přesné a odpovídaly potřebám práce v oblasti ochrany lidských práv při krizových situacích. To je zásadní zejména v době, kdy je pro výzkumníky nebezpečné být přímo na místě dění a kdy rovněž hrozí rychlé šíření dezinformací.

  Článek publikován 1.3.2023

Soud přezkoumal rozsudek nad saúdskoarabskou aktivistkou – a znovu ji odsoudil k téměř 30 letům vězení

Salma Aš-Šiháb byla v srpnu 2022 odsouzena k 34 letům vězení podle protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu, protože na sociálních sítích sdílela příspěvky podporující práva žen. Nejvyšší soud v lednu 2023 nařídil tento rozsudek přezkoumat. Specializovaný trestní soud sice zrušil trest udělený podle zákona proti kyberzločinu, ale znovu Salmě udělil dlouhý trest ve vězení, tentokrát na 27 let.

  Článek publikován 1.3.2023

Palestinský aktivista Issa Amro se stále potýká s úřady

Issa Amro je palestinský aktivista bojující proti omezování palestinského území. Opakovaně má potyčky s izraelskými úřady a armádou.

  Článek publikován 25.2.2023

Začal soud s běloruským novinářem Ramanem Pratasevičem

Raman Pratasevič, spoluzakladatel mediálního serveru Nexta, je v Bělorusku držen v domácím vězení. V únoru 2023 s ním byl zahájen soudní proces, který rozhodne o obvinění z „organizování masových nepokojů“, „organizování akcí hrubě porušujících veřejný pořádek“ a „podněcování nenávisti vůči sociálním skupinám“. Hrozí mu trest až patnáct let vězení.

  Článek publikován 25.2.2023

Útoky na lidi s albinismem v Malawi nepřestávají

Malawijci trpící albinismem jsou nadále terčem brutálních útoků. Kromě tohoto problému také čelí nedostatečné zdravotní péči v zemi a nemohou se léčit z rakoviny kůže, ke které mají zvýšenou náchylnost.

  Článek publikován 24.2.2023

Nasrín Sotudíová podpořila protivládní protesty

Nasrín Sotudíová je lidskoprávní právnička uvězněná íránskými úřady na 33 let. Přesto je stále aktivní a vyjadřuje se k situaci v Íránu i v zahraničí. V rozhovoru pro CNN nedávno podpořila protistátní protesty a vysvětlila, že i když polevují kvůli represím, protirežimní naladění společnosti přetrvává.

146474849505152535455565758443

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...