Prohledávat obsah

nalezeno 4427 výsledků:

  Článek publikován 29.4.2025

Celosvětový stav lidských práv: „Trumpův efekt“ urychluje destruktivní trendy

Svět se propadá do temné éry porušování lidských práv, varuje Amnesty v nejnovější výroční zprávě. Tažení amerického prezidenta Trumpa proti lidským právům výrazně urychlilo rozklad mezinárodního pořádku a inspiruje další světové lídry k porušování základních svobod. Výsledkem je nárůst autoritářství, potlačování nesouhlasu i bezprecedentní ignorace klimatické krize.

  Článek publikován 23.4.2025

Lidská práva na dlani: Nový vzdělávací projekt pro aktivní pedagogy a pedagožky v Česku a na Slovensku

Lidskoprávní vzdělávání je klíčovým prvkem pro budování spravedlivé a otevřené společnosti. Přesto zůstává výzvou, jak toto téma efektivně přiblížit studujícím. Právě proto vznikl projekt Lidská práva na dlani ve spolupráci české a slovenské Amnesty. Projektu se účastní 24 učitelů a učitelek, kteří se sešli poslední březnový víkend v Brně. Toto setkání odstartovalo spolupráci, která bude probíhat po celý tento rok. Projekt je financovaný z programu Erasmus+ pro vzdělávání a odbornou přípravu.

  Případ publikován 23.4.2025

Mladému nigerijskému zpěvákovi hrozí trest smrti za sdílení písně na sociálních sítích. Podepište petici za jeho osvobození.

V srpnu 2020 byl nigerijský zpěvák Yahaya Sharif-Aminu odsouzen k trestu smrti oběšením za „rouhání“. Toho se měl nyní pětadvacetiletý Yahaya dopustit tím, že prostřednictvím aplikace Whatsapp sdílel píseň, která měla údajně obsahovat hanlivé výroky na adresu proroka Mohameda. Amnesty vyzývá k jeho okamžitému propuštění.

  Článek publikován 16.4.2025

Súdán: Ženy a dívky čelí systematickému sexuálnímu násilí. Amnesty varuje před zločiny proti lidskosti

Milice RSF ve válce systematicky znásilňují, mučí a zotročují ženy. Pachatelé se neobávají trestu. Mezinárodní společenství mlčí.

  Článek publikován 9.4.2025

Čínská novinářka drží protestní hladovku

Čang Čan drží od ledna 2025 hladovku na protest proti svému opětovnému uvěznění. Její zdravotní stav je vážný. Rodina novinářky i její právník čelí výhrůžkám a zastrašování.

  Případ publikován 9.4.2025

Egyptský právník uvězněn kvůli snaze najít svého nuceně zmizelého syna. Podepište petici za jeho propuštění

Egyptský právník a spoluzakladatel Asociace rodin nuceně zmizelých Ibrahim Metwaly je od roku 2017 nespravedlivě vězněn. Zatčen byl na letišti v Káhiře při cestě na konferenci OSN. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn, protože je uvězněn pouze kvůli svým aktivitám v oblasti lidských práv, a snaze o nalezení pravdy a spravedlnosti pro svého nuceně zmizelého syna.

  Článek publikován 8.4.2025

TREST SMRTI V ROCE 2024: Počet poprav dosáhl nejvyšší úrovně od roku 2015

Írán, Irák a Saúdská Arábie byly odpovědné za 91 % poprav. Trest smrti se zneužíval proti protestujícím a etnickým skupinám. Drasticky přibylo poprav za drogové delikty.

  Článek   Úspěch publikován 8.4.2025

Přelomová rezoluce OSN: Vyšetřovací komise pro Írán získala širší mandát

Rada OSN pro lidská práva schválila rozšíření a prodloužení mandátu Mezinárodní vyšetřovací mise pro Írán, která byla původně zřízena v listopadu 2022 v souvislosti s brutálním potlačením protestů Žena, život, svoboda. Tato změna představuje významný posun v úsilí o spravedlnost pro oběti porušování lidských práv v Íránu.

  Článek publikován 7.4.2025

Myanmar: Vojenské útoky v oblastech postižených zemětřesením brání humanitární pomoci

Zatímco se Myanmar vzpamatovává z ničivého zemětřesení o síle 7,7 stupně, armáda nadále provádí úmyslné letecké útoky na civilní oblasti. Ohrožuje tak životy přeživších a znemožňuje poskytování humanitární pomoci. Amnesty vyzývá k okamžitému zastavení útoků a neomezenému přístupu humanitárních pracovníků.

  Článek publikován 1.4.2025

Sýrie: Masakry alávitských civilistů musí být vyšetřeny jako válečné zločiny

Milice napojené na syrskou vládu úmyslně zabily více než 100 civilistů z alávitské menšiny během dvoudenní vlny násilí v přímořském městě Banias. Podle zprávy Amnesty bylo mnoho obětí zabito zblízka, často po předchozím dotazu na jejich náboženskou příslušnost. Amnesty považuje útoky za válečné zločiny a vyzývá syrské úřady k nezávislému vyšetření a potrestání viníků.

123456443

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...