Migrace - novinky, články, aktuality

zpět na stránku o migraci

  Článek publikován 16.6.2022

Není uprchlík jako uprchlík aneb dánský dvojí metr

Zatímco pro uprchlíky z Ukrajiny Dánsko hledá nové kapacity, těm ze Sýrie odebírá povolení k pobytu.

  Blog publikován 25.5.2022

V Egyptě byl mučen, v Česku zažil rasismus. „Zůstal jsem díky manželce a Brnu,“ říká aktivista, který pomáhá Amnesty

Za protesty proti vládě byl Kareem v Egyptě vězněn a mučen. Dnes žije v Česku a považuje ho za svůj domov. Účastní se také projektu Živá knihovna, který Amnesty pořádá pro základní a střední školy. V rámci něj on i další dobrovolníci (z řad azylantů či zástupců dalších menšin) – tzv. živé knihy – vyprávějí studentům své životní příběhy a často velmi drsné zkušenosti.

  Report publikován 24.5.2022

Čelí rasismu i nucené práci. Odvrácená tvář MS ve fotbale v Kataru

Členové ostrahy v Kataru pracují v podmínkách, které je možné považovat za nucenou práci. Obvinění se týkají i projektů spojených s Mistrovstvím světa ve fotbale 2022. Organizace Amnesty ve své nové zprávě Myslí si, že jsme stroje zdokumentovala zkušenosti 34 současných nebo bývalých zaměstnanců osmi soukromých bezpečnostních agentur v Kataru. „Je to boj nejschopnějších o přežití,“ popsal své zkušenosti jeden z pracovníků

  Blog publikován 23.5.2022

Kvůli poslednímu dni v Afghánistánu trpím dodnes, popisuje útěk ze své země aktivistka za ženská práva

„Pokud se tlaku Talibánu mezinárodní komunita poddá, pak se vzdám jakýchkoli nadějí, které pro svou zemi chovám,“ popsala Macy současnou situaci ve své zemi.

  Článek publikován 20.4.2022

Ponižující svlékání, dřepy i paralyzéry. Přístup k žadatelům o azyl a nové důkazy o špatném zacházení dokládají pokrytectví Polska

Amnesty vydává nový report mapující migrační situaci v Polsku a na polsko-běloruské hranici.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Polsku v roce 2021

Polské úřady i loni pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Evropský soud pro lidská práva proto také ve svém rozhodnutí shledal, že dva polské vysoce postavené soudní orgány nedodržovaly standardy spravedlivého soudního procesu. V Polsku byla rovněž nadále omezována sexuální a reprodukční práva. Trestní obvinění omezující svobodu projevu však byla polskými úřady stažená. Někteří aktivisté byli popřípadě zproštěni viny. Několik regionálních rad rovněž odvolalo prohlášení namířená proti LGBTQI+ komunitě. Práva jejích členů však byla i nadále porušována. Polská pohraniční stráž také minulý rok vytlačovala žadatele o azyl zpět do Běloruska. Polsko navíc nerespektovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ohledně Abú Zubajdy. Ten proto zůstal v americkém vězeňském zařízení v zátoce Guantánamo na Kubě.

  Report publikován 28.3.2022

Polské úřady musí jednat, aby prchající z Ukrajiny ochránily před dalším utrpením

Amnesty International došla po své desetidenní návštěvě země k závěru, že polské orgány musí zprostit dobrovolníky odpovědnosti za přijímání lidí prchajících z Ukrajiny. Je nutné, aby chaotickou a nebezpečnou situaci, která v Polsku nastala, začaly tamní úřady neprodleně řešit.

  Článek publikován 8.3.2022

Dvojí metr evropské solidarity? Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny musí být stejná pro všechny

Rada Evropské unie aktivovala směrnici o dočasné ochraně. Platit bude ve všech členských státech EU a okamžitě pomůže Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Amnesty však upozorňuje na její omezený dosah.

  Článek publikován 17.2.2022

Slyšení v případu "Trojky z El Hiblu" za přítomnosti delegace Amnesty International

Od jejich zatčení na Maltě uběhly tři roky. Nyní v případu trojice mladíků proběhlo vyšetřovací slyšení.

1234567845

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...