Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 485 výsledků:
Případ publikován 23.8.2021
Nenávistné útoky kvůli obraně ženských práv a LGBTI+ lidí
Případ publikován 23.8.2021
Pět let vězení za demonstraci, které se nezúčastnil
Případ publikován 11.8.2021
Bahrajnský student odsouzen k 28 letům vězení kvůli účasti na protivládních protestech. Pomůžete?
Kameel Juma Hasan, osmnáctiletý Bahrajnec, byl za účast na protivládních protestech odsouzen k 28 letům a dvěma měsícům vězení. V době svého odsouzení byl nezletilý, přesto byl souzen jako dospělý. V současné době je držen v nápravném a rehabilitačním středisku pro mladistvé v Dry Docku.
Případ publikován 29.7.2021
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný běloruský bojovník za lidská práva Ales Bjaljacki. Pomožme mu na svobodu!
Dne 14. července 2021 běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda a zakladatel Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová (ta byla později propuštěna) a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.
Případ publikován 29.7.2021
Vlády špehují novináře i obránce lidských práv. Nenechme to tak!
Vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group Technologies nazvaný Pegasus ke sledování opozičních novinářů a politiků, aktivistů a obránců lidských práv.
Případ publikován 15.7.2021
Zákon o národní bezpečnosti v Hongkongu už poslal do vězení desítky lidí. Zastaňme se jich!
Od přijetí kontroverzního zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu v červnu 2020 policie zatkla nejméně 118 lidí, 64 z nich bylo formálně obviněno a mohou jim hrozit až doživotní tresty odnětí svobody.
Případ publikován 1.7.2021
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Případ publikován 9.6.2021
Dvacet let vězení za tweety, přiznání vynucené mučením. Pomůžete?
Abdulrahmán al-Sadhan, 37letý pracovník humanitární organizace Červený půlměsíc byl v dubnu 2021 odsouzen k dvaceti letům vězení kvůli sérii tweetů zveřejněných na Twitteru. Po propuštění z vězení nebude smět dalších dvacet let vycestovat ze země. Jeho přiznání byla vynucena mučením. Ve skutečnosti pouze uplatňoval své právo na svobodu projevu.
Případ publikován 31.5.2021
Myanmarem zmítá vojenský převrat. Vyzvěte naše politiky k podpoře civilních obyvatel
Začátkem února proběhl v Myanmaru vojenský převrat. Myanmarská armáda zadržela několik politiků včetně premiérky Su Ťij a na rok v zemi vyhlásila výjimečný stav. Přes 800 lidí – včetně dětí – bylo zabito příslušníky myanmarských bezpečnostních sil. Tisíce lidí skončily ve vězení.
Případ publikován 25.5.2021
Unesli kvůli němu letadlo, hrozí mu mučení i roky ve vězení. Podepište petici na jeho podporu.
Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič byl dne 23. května zadržen běloruskými bezpečnostními složkami bezprostředně po nuceném přistání letadla v Minsku. Hrozí mu mučení i dlouhé roky ve vězení. Amnesty žádá jeho okamžité propuštění.