Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© JUAN CARLOS CISNEROS/AFP via Getty Images
Peru
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
Více informací...

akce

akce
nalezeno 425 výsledků:

Případ publikován 4.11.2020
V novinových článcích rozkrýval politické kauzy, teď je falešně obviněn a hrozí mu vězení
Omar Radi je investigativní novinář a občanský aktivista z Maroka. Za svou práci obdržel několik cen. Rozkrýval politické kauzy, upozorňoval na korupci a je hlasitým kritikem marocké vlády. V červenci 2020 byl falešně obviněn z „ohrožení národní bezpečnosti“ a ze „znásilnění“. V posledních letech čelil opakovanému obtěžování ze strany marockých orgánů, naposledy po zveřejnění zprávy Amnesty v červnu 2020, která odhalila, že je nezákonně telefonicky odposloucháván.

Případ publikován 27.10.2020
Lidská práva a principy právního státu musejí být v Evropě chráněny
Lidé v Maďarsku a Polsku čelí v čím dál větší míře omezování svobody projevu, cenzuře médií, omezování nezávislosti soudů, útokům na příslušníky menšin a dalšímu porušování lidských práv nebo oslabování demokratických hodnot.

Případ publikován 7.10.2020
Představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení. Podepište petici za její propuštění.
Čelní představitelka běloruské opozice Maryja Kalesnikavová byla dne 7. září 2020 odvlečena maskovanými muži v civilním oblečení a násilím odvezena na hranici s Ukrajinou, kde se bránila vyhoštění roztrháním cestovního pasu. Poté byla zadržena a dne 16. září oficiálně obviněna z „podrývání státní bezpečnosti“. Začátkem září 2021 byla Kalesnikavová odsouzena k jedenáctiletému trestu vězení.

Případ publikován 29.9.2020
Obránkyně práv žen a členka lidskoprávní organizace Vjasna nespravedlivě ve vězení!
Dne 17. září byla zadržena obránkyně práv žen a členka běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Marfa Rabková. Za falešné obvinění z výtržností jí hrozí až tři roky vězení. Marfa Rabková je vězeňkyní svědomí, perzekvována výhradně za své nenásilné aktivity v oblasti obrany lidských práv. Měla by být okamžitě propuštěna.

Případ publikován 29.9.2020
Vězněnou právničku nesmí navštívit rodina ani právník. Pomůžete?
Vedení ženské věznice al-Qanater nepovolilo 61leté Hodě Abdelmoniemové, právničce v oblasti lidských práv vězněné pouze kvůli své práci a dalším lidskoprávním aktivitám, žádnou návštěvu nebo jinou formu kontaktu s rodinou a právníky od jejího zadržení v listopadu 2018.

Případ publikován 17.9.2020
Práva slovenských žen na bezpečnou interrupci v ohrožení
Slovenský parlament projednává legislativní návrh, jehož schválení by znamenalo zpřísnění podmínek pro podstoupení interrupce. Případné schválení by mohlo ohrozit zdraví a bezpečí žen a dívek i ostatních osob podílejících se na interrupcích a způsobit tak porušování jejich lidských práv. Schválení zákona bude mít značně nepříznivý vliv na ustanovení slovenského zákona o interrupci a velmi posílí negativní stigmatizaci obklopující oblast potratů. Slovenský parlament by měl tento zákon odmítnout.

Případ publikován 11.9.2020
Ano přijetí dětských uprchlíků do Česka
Zapojte se do naší FOTOVZKAZOVÉ AKCE a napište ministrovi vnitra, proč by měla ČR přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Napíšu vzkaz ministrovi

Případ publikován 10.9.2020
Pastorovi z Ugandy hrozí v USA deportace
Steven Tendo je 35letý pastor, který před mučením a kvůli obavám o svůj život utekl z Ugandy a zažádal si o azyl ve Spojených státech amerických. Od prosince roku 2018 je zadržován v imigračním zadržovacím zařízení v Los Fresnos v Texasu. Hrozí mu nebezpečí bezprostřední deportace zpět do Ugandy.

Případ publikován 10.9.2020
Zákony musí chránit polskou LGBT+ komunitu před násilím!
Ani po několika měsících nepodnikla polská vláda adekvátní kroky k ochraně LGBT+ osob. Namísto toho pronesl prezident Polské republiky, stejně jako poslanci a europoslanci vládnoucí polské strany, v červnu roku 2020 homofobní výroky, útočící na už tak diskriminovanou menšinu.

Případ publikován 14.8.2020
Lukašenko bojuje o moc, Bělorusové o svobodu. Podpoříte je?
V Bělorusku již několik dnů probíhají protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb, které pošesté vyhrál prezident Lukašenko. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačují. Police pozatýkala tisíce demonstrantů, nejméně dva lidé zemřeli.