Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 483 výsledků:
Případ publikován 2.6.2022
Propusťte novináře a vězně svědomí Merzouga Touatiho!
Alžírský novinář Merzoug Touati byl odsouzen k ročnímu vězení a pokutě za příspěvky na Facebooku, v nichž kritizoval špatné podmínky, které panují v tamních věznicích. Touati ve vězení začal držet protestní hladovku a podle zpráv rodiny se jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.
Případ publikován 19.5.2022
Organizátorce akce k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu hrozí deset let vězení. Pomůžete?
Hongkongská prodemokratická aktivistka a právnička Chow Hang-tung byla na základě sporného zákona o národní bezpečnosti obviněna z „podněcování k podvratné činnosti“ a hrozí jí až deset let vězení. Chow Hang-tung pravidelně organizovala vzpomínkovou akci k uctění obětí masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.
Případ publikován 15.5.2022
Íránská aktivistka a držitelka Nobelovy ceny za mír si odpykává třináctiletý trest.
Narges Mohammadiová je obránkyně lidských práv z Íránu. Za své aktivity na podporu práv žen a kampaň proti trestu smrti byla několikrát odsouzena a uvězněna. V současné době si odpykává třináctiletý trest v nechvalně proslulé věznici Evin. V roce 2023 obdržela Nobelovu cenu za mír. Má zakázaný veškerý kontakt s rodinou. V srpnu 2024 byla dozorci hrubě zbita kvůli účasti na pokojném protestu proti trestu smrti přímo v prostorách věznice.
Případ publikován 10.5.2022
Skvělá zpráva: Alexandra Skočilenko je na svobodě!
Aktuálně k případu: Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko je volná. Skočilenko v březnu 2022 v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Odsouzena byla k sedmiletému trestu. Dne 1. srpna 2024 byla propuštěna na svobodu v rámci výměny vězňů.
Případ publikován 19.4.2022
Novinář uvězněn kvůli účasti na pokojných protestech. Pomůžete?
Kazašský novinář Žanbolat Mamaj je držen ve vazbě a hrozí mu vězení kvůli účasti na pokojných protestech a uspořádání vigilie k uctění památky obětí násilností, které v zemi propukly začátkem roku. Amnesty se domnívá, že Mamajovo věznění je politicky motivované a novinář by měl být okamžitě propuštěn.
Případ publikován 7.4.2022
Hrozí jí poprava za vraždu dcerky, nejnovější důkazy ale svědčí o její nevině. Pomůžete?
Na 27. dubna je v Texasu naplánována poprava Melissy Lucio, 52leté Američanky mexického původu. Žena byla v roce 2008 odsouzena k trestu smrti za vraždu své dvouleté dcery. Nové znalecké posudky však tvrdí, že holčička zemřela v důsledku tragické nehody, nikoliv vraždy a že Lucio byla k usvědčující výpovědi donucena.
Případ publikován 1.4.2022
Aktivistce obhajující právo na bezpečné interrupce hrozily tři roky vězení, soud ji nakonec odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.
Obránkyni lidských práv Justyně Wydrzyńské hrozily za její aktivity a snahu zajistit lidem v Polsku právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím až tři roky vězení. Nakonec ji soud ve Varšavě odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. Šlo o první případ, kdy byla v Evropě souzena aktivistka za pomoc těhotné ženě se získáním potratové pilulky. Odůvodnění verdiktu nebylo zveřejněno, rozsudek není pravomocný, Wydrzyńská se proti němu odvolala a případ stále řeší soud. Polské orgány musejí Justynu zprostit všech obvinění a plně dekriminalizovat přístup k interrupcím v Polsku.
Případ publikován 16.3.2022
Nespravedlivě vězněný obránce lidských práv v ohrožení života. Pomůžete?
Bahrajnský akademik a obránce lidských práv Abduldžalil al-Singace byl odsouzen k doživotnímu trestu za své pokojné aktivity během protivládních protestů v Bahrajnu v roce 2011. Ve vězení je již přes deset let, posledních několik měsíců drží protestní hladovku a jeho zdravotní stav je velmi vážný.
Případ publikován 1.3.2022
Tibetský mnich ve vězení kvůli příspěvkům na sociálních sítích. Podpořte ho!
Tibetský mnich Rinčen Cultrim byl v březnu 2020 v nespravedlivém procesu odsouzen ke čtyřem letům a šesti měsícům vězení. Jeho rodinní příslušníci se o odsouzení mnicha dozvěděli až o rok později, když byli oficiálně informováni, že je zadržován v nejmenované věznici ve městě Čcheng-tu v provincii S’-čchuan.
Případ publikován 28.2.2022
RUSKO: Zastavte útoky na civilisty na Ukrajině!
Dne 21. února 2022 podepsal ruský prezident dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. O tři dny později Rusko na Ukrajinu zaútočilo. Podle Putina se jednalo o „speciální vojenskou operaci“ za účelem „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny. Ve skutečnosti došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a neomluvitelným útokům na civilisty, včetně dětí. Životy tisíců lidí jsou v ohrožení.