Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4228 výsledků:

  Článek publikován 11.3.2024

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na vrcholné ruské velitele

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na generálporučíka Sergeje Kobylase a admirála Viktora Sokolova z ruských ozbrojených sil. Oba jsou podezřelí z válečných zločinů spočívajících v řízených útocích na civilní objekty.

  Článek publikován 11.3.2024

Súdán: Výpadek internetu ohrožuje humanitární pomoc

Téměř na celém území Súdánu byly vypnuty komunikační sítě. To představuje vážné riziko pro koordinaci nouzové pomoci a humanitárních služeb pro miliony lidí, jenž trpí uprostřed ozbrojeného konfliktu.

  Případ publikován 11.3.2024

Amnesty vyzývá Rusko: Zrušte cenzurní zákony zavedené kvůli invazi na Ukrajinu

Jen několik dnů po ruské invazi na Ukrajinu zavedlo Rusko cenzurní zákony, podle nichž jsou protesty proti válce závažným trestným činem. Po dvou letech od schválení zákonů ruským prezidentem si stovky lidí ve věznicích po celém Rusku odpykávají dlouhé tresty vězení pouze za pokojná vyjádření nesouhlasu s válkou. Rusko musí kontroverzní zákony zrušit a okamžitě propustit všechny lidi, kteří byli na jejich základě nespravedlivě odsouzeni.

  Článek publikován 29.2.2024

Zavírání na samotku, odpírání lékařské péče – Marčenko musí ve vězení čelit špatnému zacházení

S ukrajinským občanem Oleksandrem Marčenkem, který je v Rusku nespravedlivě vězněn na základě vykonstruovaného obvinění ze špionáže, je ve vazbě i nadále špatně zacházeno a je mu odpírána neodkladná zdravotní péče, což se může rovnat mučení. Trestní orgány Oleksandra Marčenka s přestávkami umisťují do kárných cel a na samotku ze smyšlených důvodů a odpírají mu kontakt s rodinou.

  Článek   Úspěch publikován 29.2.2024

Dobrá zpráva: Venezuela propustila čtyři svévolně zadržené muže!

V prosinci 2023 byli na svobodu propuštěni bývalý odborář Guillermo Zárraga, aktivista a humanitární pracovník Gabriel Blanco a vysokoškolský student John Alvarez. Spolu s Rolandem Carreñem (novinářem a politickým aktivistou), který byl propuštěn již v říjnu 2023, se na svobodu dostali čtyři z deseti mužů a žen, za jejichž osvobození Amnesty vedla kampaň.

  Článek publikován 28.2.2024

Lidé v Pásmu Gazy nemají co jíst. Dva miliony Palestinců živoří v otřesných podmínkách

Izrael nesplnil předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora a nezajistil, aby se do Gazy dostala potřebná humanitární pomoc. Kvůli izraelskému bombardování a blokádě tak lidem v Gaze hrozí hladomor. Někteří Palestinci jsou nuceni jíst krmivo pro zvířata, ženy nemohou kvůli nedostatku jídla kojit své děti.

  Článek publikován 25.2.2024

Zneužívání protiteroristických zákonů k potlačování disentu. Běžná praxe diktatur je v Rusku na vzestupu.

Od loňského roku hrozí lidem v Rusku za vlastizradu doživotí, terorismus až dvacet let a za účast v teroristické organizaci patnáct let odnětí svobody. Nutno ale dodat, že v Rusku se „teroristou“ může stát v podstatě každý – občanský aktivista, novinář nebo kritik režimu. A po smrti opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii, kde si odpykával devatenáctiletý trest, bude situace o to složitější.

  Článek   Úspěch publikován 25.2.2024

Dobrá zpráva: Tibeťan uvězněný za příspěvky na sociálních sítích je na svobodě

Tibetský mnich Rinčen Cultrim byl po odpykání trestu propuštěn na svobodu.

  Článek publikován 23.2.2024

Sedm let o něm nemá žádné zprávy. Žena uvězněného právníka napsala svému muži dojemný dopis k Valentýnu

Kao Č’šeng byl jedním z nejrespektovanějších právníků v Číně, avšak jen do doby, než se výrazněji začal věnovat obhajobě běžných lidí, kteří čelili nespravedlnostem ze strany státu. Kao Č’šeng a jeho rodina se tak dostali pod neustálý dohled čínské státní policie, která ho několikrát zadržela a mučila. V srpnu 2017 byl Kao Č’šeng zatčen přímo ve svém domě. Od té doby o něm neexistují žádné zprávy, a ani mu nebyl umožněn žádný kontakt s jeho ženou Geng He. I letošní čínský Valentýn je tak Kao Č’šeng daleko od své rodiny. Jeho žena mu proto napsala krásný dopis.

  Článek publikován 23.2.2024

Ona je ve vězení, on žije pod čínským dohledem. Partner hongkongské aktivistky píše o těžkých zkouškách i Valentýnu na dálku

Právnička a aktivistka z Hongkongu Chow Hang-tung je vězněna za pořádání pietní akce k uctění památky obětí masakru na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Na základě sporného zákona o národní bezpečnosti jí hrozí až 10 let vězení za ,,podněcování k podvratné činnosti“. Její partner a aktivista Ye Du žije pod policejním dohledem v čínském městě Kuang-čou. Letošní čínský Valentýn tak opět nemůžou trávit spolu. Místo toho jí Ye Du napsal láskyplný dopis.

12345678910423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...