Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

Urgentní
akce

© Amnesty International

  Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Generální prokurátorka, Diana Salazar

Požadujeme

  • Nezávislé prošetření útoku proti Leonele Moncayo a její rodině.
  • Postavení odpovědných osob před spravedlivý soud.
  • Zajištění dostatečné ochrany pro dětské obránce lidských práv a klimatu.


nalezeno 475 výsledků:

  Případ publikován 18.4.2015

Íránská aktivistka za lidská práva uvězněna za zločiny proti národní bezpečnosti

Beháre Hedájetová je íránská studentská aktivistka a bojovnice za práva žen. Aktivně propagovala také rovnost žen a mužů ve vzdělávání a postavení íránských žen vůbec. To se nelíbilo vládním představitelům, kteří se dlouhodobě snaží studentské aktivisty umlčet. V prosinci 2009 ji zadrželi právě kvůli jejím studentským aktivitám. Úřady ji proto na základě několika různých obvinění poslaly do vězení, kde má dohromady strávit deset let. Svůj trest si odpykává v ženské věznici v Teheránu. Má zdravotní problémy a několikrát musela být hospitalizována. V prosinci 2014 měla za sebou už půlku trestu a podle íránského práva může požádat o podmínečné propuštění.

  Případ publikován 17.4.2015

Sierra Leone: Ohrožení práva na vzdělání pro těhotné dívky

Krátce po vypuknutí epidemie eboly nechala vláda v Sieře Leone uzavřít všechny školy, aby se zastavilo šíření epidemie. Studenti a studentky se do škol mohli vrátit po dlouhých 8 měsících. Netýkalo se to ale všech. Místní vláda krátce po znovuotevření škol v březnu 2015 zakázala „viditelně těhotným“ školačkám pokračovat ve studiu a složit závěrečnou zkoušku sekundárního stupně vzdělávání (BECE). Studentky tak nemají dokončené středoškolské vzdělání a nemůžou ani pokračovat ve studiu na vysoké škole. Přijetím takové politiky vláda Sierry Leone porušuje jedno ze základních lidských práv, které tyto dívky mají – právo na vzdělání.

  Případ publikován 3.4.2015

Předsedovi lidskoprávní neziskové organizace v Kongu hrozí až 20 let vězení!

Christopher Ngoyi Mutamba je předseda neziskové lidskoprávní organizace. V lednu 2015 ho zadrželi v Kinshase, hlavním městě Demokratické republiky Kongo (DRK). Mutamba se účastnil nenásilných protivládních demonstrací. Protesty se týkaly zejména dodatku volebního zákona. Ten by umožňoval prodloužení volebního období současného konžského prezidenta. Mutambu drželi 20 dní v izolaci. Obvinili ho mimo jiné z občanské neposlušnosti a podněcování k rasové nesnášenlivosti. Za to mu hrozí až 20 let vězení. Amnesty International považuje jeho zatčení za snahu utlumit protivládní kritiky v zemi. Žádá pro něj spravedlivý soudní proces.

  Případ publikován 24.2.2015

Vyzýváme vrcholné představitele ČR ke kritice porušování lidských práv v Číně

V průběhu roku 2014 se čelní představitelé České republiky k situaci v Číně opakovaně vyjadřovali způsobem, který vyvolal dojem, že je Česká republika k porušování lidských práv v této asijské zemi shovívavá, nebo že dokonce hodnotí stávající čínskou situaci jako zlepšující se.

  Případ publikován 2.2.2015

Tatarský aktivista obviněn z podněcování k nenávisti, podporoval Ukrajinu

28. prosince 2014 byl ve svém domě ve městě Naberežnyje Čelny, druhém největším sídle ruského Tatarstánu, zadržen Rafis Kašapov, ředitel nevládní organizace Tatarské veřejné centrum. Deseti ozbrojenými muži byl převezen do Kazaně a umístěn do vyšetřovací vazby. O dva dny později bylo právnímu zástupci zadrženého oznámeno, že Kašapov bude obviněn z podněcování k nenávisti či nepřátelství a z pohrdání lidskou důstojností. Podle vyšetřovací komise se toto obvinění zakládá na čtyřech příspěvcích uveřejněných v osobním profilu na ruské sociální síti VKontakte. V nich Kašapov tvrdě kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina a vládu Ruské federace, zejména kvůli jejich současnému přístupu k Ukrajině. Odsoudil rovněž pronásledování etnických Tatarů na Krymu, ukrajinském poloostrově, který Rusko od března loňského roku okupuje. Nejedná se přitom o první případ pronásledování jednotlivců pouze na základě projevené solidarity vůči Ukrajině.

  Případ publikován 5.1.2015

Support Syrian refugees

The conflict in Syria has sparked one of the greatest humanitarian crisis today. At the same time, it has launched the largest refugee wave since the Rwandan genocide. 2.5 million people - one in ten Syrians - has fled the country. Half of them are children, and they need our help. They need to find a safe haven in Europe.

  Případ publikován 1.12.2014

Mladý aktivista brutálně týrán na základě křivého obvinění a účasti v neziskové organizaci

Jednadvacetiletý Daniel byl zadržen na cestě domů z protivládních protestů, které ve Venezuele probíhají od února 2014. Ve vazbě byl mučen příslušníky Národní stráže - mluvil o sexuálním napadání, výhružkách smrtí a opakovaném bití. Musel také celé hodiny stát v nepřirozené poloze. Nikdo za toto jednání nebyl potrestán.

  Případ publikován 1.12.2014

Pracovník mezinárodní organizace OSN uvězněn, mučen a nespravedlivě odsouzen na 20 let

Bývalý úředník Ministerstva bezpečnosti pracoval pro Program OSN pro rozvoj v Uzbekistánu, když jej v lednu 2006 zadržela Národní bezpečnostní služba (SNB). Následně byl obviněn ze špionáže a držen v zajetí na neznámém místě. Několik měsíců bylo jeho každodenní realitou bití, noční výslechy a vyhrožování jeho rodině. Nakonec podepsal přiznání za podmínky, že SNB nechá jeho rodinu na pokoji. Erkin Musajev byl po třech nespravedlivých soudech v letech 2006 a 2007 odsouzen k dvaceti letům vězení za vlastizradu a zneužití úřednické pravomoci.

  Případ publikován 1.12.2014

35 let vězení za zveřejnění materiálů poukazujících na porušovaní lidských práv

21. srpna 2013 byla Chelsea Manningová odsouzena k 35 letům vojenského vězení za zveřejnění tajných vládních dokumentů na stránce WikiLeaks. Některé z materiálů, které Manningová odhalila, poukazovaly na potenciální porušování lidských práv a nedodržování mezinárodního humanitárního práva. Manningová byla držena sedm měsíců v izolaci v předsoudní vazbě ve Virginii v USA.

  Případ publikován 1.12.2014

Vězení a brutální mučení za zločin, který nikdy nespáchal

Jerryme Corre, řidič veřejné dopravy, byl násilně zadržen policisty v civilu, kteří ho nařkli z okradení a vraždy policisty. Vzali ho do vazby, kde ho mučili a obvinili z držení drog. Corre říká, že ho policisté během opakovaného mučení stále oslovovali „Boyet“. Místní úředník potom policii upozornil, že zatkli špatnou osobu - ta to ale nijak neřešila. Následujícího dne Jerrymeho převezli do Protidrogové jednotky (DEU) v policejním kempu. Už dva roky zůstává ve vězení.

13031323334353637383940414248

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...