Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Amnesty International
Česká republika
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Více informací...

akce

akce
nalezeno 512 výsledků:

Případ publikován 28.7.2016
Aktivistům Amnesty International hrozí 5 let vězení za nahlášení mučení
Tři lidskoprávní aktivisté čelí až pětiletému trestu odnětí svobody a pokutě ve výši až 300 000 bahtů (přes 8 tisíc amerických dolarů) za zdokumentování mučení v Thajsku. 26. července 2016 proti nim bylo vzneseno obvinění za "počítačovou kriminalitu" a “protizákonné hanobení”. Bývalý předseda správní rady Amnesty International Thajsko Somchai Homla-or, současná předsedkyně SR AI Thajsko Porpen Khongkachonkiet a Anchana Heemminová ze skupiny Duay Jai, čelí obvinění z protizákonného hanobení a spáchání počítačového zločinu. Proč? Zdokumentovali a zveřejnili online zprávu o mučení, které provádí královská armáda a policie v provinciích na thajských jižních hranicích.

Případ publikován 8.7.2016
Čína: Zatýkání za připomínání masakru na náměstí Nebeského klidu
Další dva aktivisty zadržely čínské úřady při propagování pálenky baijiu s etiketou připomínající 4. červen 1989. Celkem jedenáct aktivistů je nyní zadrženo v souvislosti s 27. výročím zákroku na náměstí Tiananmen. Hrozí jim mučení a další formy špatného zacházení.

Případ publikován 13.6.2016
Osm uživatelů Facebooku čeká v Thajsku vojenský soud
Osm lidí spojených se satirickou komunitní stránkou na Facebooku obvinili 28. dubna v Thajsku z pobuřování a počítačové trestné činnosti. Na 3. července je plánováno konání vojenského soudu. Dva ze zadržených čelí i obvinění z urážky monarchie.

Případ publikován 9.6.2016
Ne v mém telefonu!
Demokratická republika Kongo (DRC) vyprodukuje nejméně 50% světového kobaltu, který je součástí řady typů baterií do mobilů, tabletů, laptopů, fotoaparátů a dalších přenosných elektronických zařízení. V tamních dolech těží surovinu i sedmileté děti. Nadnárodní společnosti musí přiijmout zodpovědnost za těžbu surovin, ze kterých jsou vyráběny jejich výrobky, a to v celém svém procesu včetně konkrétních kroků ke zlepšení pracovních podmínek lidí, kteří pracují v jejich dodavatelských řetězcích.

Případ publikován 30.5.2016
Syřané vráceni z Řecka svévolně zadrženi!
Skupina dvanácti syrských uprchlíků, včetně čtyř dětí, je už od 27. dubna 2016 svévolně držena v detenci v táboře Düziçi. Od podepsání dohody mezi EU a Tureckem byli jedněmi z prvních, kteří byli z Řecka dobrovolně navráceni do Turecka. Někteří z nich mají zdravotní problémy, které nejsou adekvátně léčeny.

Případ publikován 27.4.2016
Omán: Umělec ve vězení za kritiku vlády
Ománský básník, spisovatel, filmový kritik a ochránce lidských práv Abdulláh Habíb byl zadržen a uvězněn ve vazbě zpravodajské služby v hlavním městě Maskatu 15. dubna. Odepřeli mu jakýkoli přístup k rodině nebo právníkovi. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí a vyzývá k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Případ publikován 25.4.2016
Rusko: Podpořte ruskou právničku Darju Poljudovou!
Aktivistka a bloggerka Darja Poljudová je v Krasnodarsku v jižním Rusku dobře známá svými pouličními akcemi a online aktivismem. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Byla několikrát zadržena, a to i na několik dní, za své pokojné pouliční protesty proti okupaci Krymu a ruské účasti v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. Kvůli těmto zadržením přišla o několik svých pracovních míst a nemohla pracovat jako právnička.

Případ publikován 25.4.2016
Rusko: Podpořte obviněnou Natálii Šarinovou!
Natálie Šarinová, ředitelka státní Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě, byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a hrozí jí až pět let vězení. Prý byla v knihovně nalezena „extremistická literatura“. V hromadě knih, které ještě nebyli zařazeny a tím pádem nedostupné veřejnosti, našli údajně vyšetřovatelé knihy ukrajinského nacionalisty Dmitrije Korčinského (podle Natálie ji do skladu podstrčili).

Případ publikován 25.4.2016
Rusko: Pomozte ruskému aktivistovi Dadinovi z vězení!
Aktivista Ildar Dadin byl 7. prosince 2015 odsouzen k třem letům vězení za „opakované porušování zákona o veřejných shromážděních“ (Článek 212.1 Trestního zákoníku Ruské federace). Ildar Dadin se stal prvním člověkem odsouzeným na základě tohoto nově představeného článku v trestním zákoníku (červenec 2014).

Případ publikován 10.4.2016
Phyoe Phyoe Aung: Tváří v tvář dlouhému trestu za studentský protest
Vedla protest proti nově přijatému zákonu o vzdělání, které omezuje akademickou svobodu. Phyoe Phyoe Aung je sedmadvacetiletá žena, generální tajemnice Barmské studentské unie - All Burma Federation Student Union (ABFSU). V únoru 2015 organizovala studentská unie pochod napříč zemí, který měl končit v Yangonu. Studenty ale zastavili při opouštění Letpadanu v centrální Barmě. Vyjednávání přerušila policie, která začala aktivisty včetně Aung bít. Okolo sta protestujících bylo zadrženo za různé trestné činy (např. nezákonné sdružování nebo vzpouru). Přinejmenším 70 odsouzených včetně Aung zůstává ve vězení a hrozí jim trest odnětí svobody na devět let.